Zdrowy i spokojny sen zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinien to być wygodny materac, ale znaczenie mają również poduszka i kołdra. Czym kierować się przy ich wyborze?

Wypełnienie naturalne

Aspektem, który musisz rozważyć na samym początku jest rodzaj wypełnienia kołdry lub poduszki. Najdroższe, a zarazem najbardziej pożądane są te z naturalnym wkładem - mowa o niezwykle delikatnym puchu gęsim. Sprawia on, że produkt jest przyjemnie puchaty, a zarazem lekki, zapewnia miękkość i przyjemne uczucie otulenia. Ponadto ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne i doskonale odprowadza wilgoć. Podobnie jest w przypadku poduszek i kołder z naturalnym pierzem, gdzie pościel jest jednak cięższa od puchowej, ale też od niej tańsza.

Wkład z tworzywa sztucznego

Alternatywą jest wkład z tworzywa sztucznego w poduszce lub kołdrze. To rozwiązanie jest tańsze niż wkład naturalny. Co istotne, jest to doskonała opcja dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie i nie mogą korzystać z wypełnień naturalnych. Wkład z wysokiej jakości granulatu syntetycznego zapewnia sprężystość produktów, a także ich wytrzymałość. Jest również gwarancją doskonałej higieny. Dla najbardziej wymagających polecane są poduszki z wkładem z  nowoczesnej pianki termoelastycznej, które idealnie dopasowują się do kształtu głowy i szyi oraz dają przyjemne uczucie otulenia.

Idealna poszewka

Kolejną kwestią, której nie można pominąć jest odpowiednia poszewka. Powinna ona być wykonana z antyalergicznego i oddychającego materiału, który jednocześnie będzie przyjemny w dotyku i zapewni komfort na najwyższym poziomie. Istotne jest, aby poszewka była zdejmowalna - ułatwi to zamek błyskawiczny. Dzięki temu będzie można ją prać i zagwarantować sobie doskonałą higienę. W przypadku kołdry warto zwrócić także uwagę na przepikowania, które skutecznie uniemożliwiają przesuwanie się wkładu i zapewniają długą żywotność produktu.

Jaką wielkość i grubość wybrać?

Nie bez znaczenia są również kwestie dotyczące wielkości i grubości kołdry czy poduszki. Dla dorosłej osoby śpiącej w pojedynkę optymalna będzie wielkość kołdry wynosząca 160 x 200 cm, a z kolei dla par poleca się tę o wymiarach minimum 200 x 200 cm. Standardowy rozmiar poduszki wynosi 40 x 60 cm, jednak w zależności od indywidualnych upodobań, można wybrać także większą - 70 x 39 lub mniejszą - 40 x 40. Jeżeli szukasz kołdry na lato, zdecyduj się na tę, która ma mniejszą ilość wkładu, przez co jest cieńsza i przyjemnie chłodna. Na zimę poleca się kołdry grube, zapewniające dużo ciepła. Możesz również wybrać kołdrę DUO, która jest połączeniem dwóch rodzajów kołder, spiętych ze sobą napami - można je łączyć lub rozdzielać w zależności od potrzeb.

Wybór odpowiedniej poduszki i kołdry jest jednym z elementów, które zapewnią Ci zdrowy i komfortowy sen. Zdecyduj się na pasującą do Twoich indywidualnych wymagań i przyzwyczajeń.