Rodzaje wypełnień piankowych w materacach
Czy zastanawiasz się nad wyborem właściwego materaca? Dużo czytałeś o tych z wkładem piankowym, jednak nie wiesz, czym różnią się od siebie poszczególne typy? W poniższym artykule wyjaśniamy wszelkie wątpliwości. Nasze wskazówki na pewno wesprą wybór odpowiedniego materaca do Twoich indywidualnych potrzeb.
Sprawdź także: Pokrowiec na materac ma znaczenie!
Dowiedz się więcej: Wady i zalety popołudniowej drzemki
Przeczytaj również: Fazy snu, czyli jak funkcjonuje mózg podczas odpoczynku
Wkład lateksowy
Materace z wkładem lateksowym mają bardzo prostą budowę. Jest to bowiem jednolity blok pianki, którą przecinają pionowe kanały powietrzne. Wykonuje się je z trzech rodzajów materiałów - kauczuku naturalnego - to modele najdroższe, ale też w pełni ekologiczne; kauczuku mieszanego, będącego połączeniem lateksu naturalnego i syntetycznego - te modele są bardziej przystępne cenowo. Ostatnim typem są materace wykonane w całości z kauczuku syntetycznego - zdecydowanie najtańsze, ale będące też nieco gorszej jakości. Wkład lateksowy jest doskonałą opcją przede wszystkim dla tych osób, które szukają materaca antyalergicznego, sprężystego i zapewniającego dobre podparcie dla kręgosłupa. Poza tym warto podkreślić, że świetnie współpracują one ze stelażami o regulowanej wysokości. Cechuje je także długotrwałość. Swoje wyjątkowe właściwości zachowują na bardzo długi czas, co jest niezwykle korzystne. Brak konieczności wymiany na nowy model może przyczynić się do lepszej oszczędności pieniężnej. Materac o wkładzie lateksowym blokuje także rozwój roztoczy i różnego rodzaju bakterii. Dzięki temu w miejscu snu zapewniona jest najwyższej jakości higiena. Model ten będzie znakomitym wyborem dla par, gdyż materiał, z którego jest zrobiony, umożliwia redukcję odczucia przenoszenia ruchów. Materac tego rodzaju zapewnia również bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Szczególnie komfortowe będzie to dla osób zmagających się z nadmierną potliwością. Ze względu na otwartokomórkową strukturę, w łóżku nie będzie gromadzić się wilgoć.
Pianka termoelastyczna
Nowoczesnym rozwiązaniem jest wkład składający się z pianki termoelastycznej, nazywanej także pianką leniwą lub memory. To inteligentny materiał reagujący na temperaturę ciała użytkownika. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu jego sylwetki, co pozytywnie wpływa na komfort snu, bowiem sprawia, że mięśnie odpoczywają, a ciało jest odprężone, więc zaśnięcie nie stanowi problemu. Ponadto pianka termoelastyczna amortyzuje ruchy, zatem doskonale sprawdzi się w przypadku dwóch osób śpiących na jednym materacu - nie będą sobie one wzajemnie przeszkadzać. Niektóre modele o tym wkładzie umożliwiają regulację temperatury. Zapobiegając gromadzeniu się ciepła, stają się idealnym wyborem dla osób zmagających się z nadmiernym przegrzewaniem się organizmu. Taki produkt będzie świetnie spełniał swoją rolę również latem, gdy ciężko jest poradzić sobie z ciągłymi upałami. Przykładem modeli wykorzystujących piankę termoelastyczną jest między innymi materac CUREM .EXE. Stworzony z wykorzystaniem najnowszych technologii, przeznaczony jest dla osób ceniących sobie najwyższej jakości komfort. Materac oprócz wspomnianego wkładu, stworzony jest z wykorzystaniem kilku innych pianek o równie korzystnych właściwościach. Pianka termoelastyczna pozwala produktowi idealnie dopasować się do kształtu ciała użytkownika, niezależnie od wybranej przez niego pozycji snu. Będzie więc to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób niezdecydowanych, śpiących w różnych pozycjach każdej nocy.
Pianka wysokoelastyczna
Pianką najnowszej generacji określa się tę wysokoelastyczną. Jest ona tłoczona na zimno i bardzo gęsto nacinana - porowata struktura tego materiału zapewnia idealną wentylację, a także doskonałe odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci. Wkład wysokoelastyczny charakteryzuje się również dużą jędrnością i elastycznością oraz jest chwalony za swą wytrzymałość - może służyć przez długie lata. Modele stworzone z wykorzystaniem tego wkładu będą równie dobrze sprawdzać dla par, które cenią sobie komfort wspólnego snu. Dzięki właściwej redukcji przenoszenia ruchów, ich odpoczynek może znacznie wzrosnąć na jakości. Przykładem modeli wysokoelastycznych jest między innymi Janpol Luna. Materac posiada aż 7 stref twardości i znakomicie wykorzystuje najkorzystniejsze właściwości wkładu wysokoelastycznego. Posiada aż 7 lat gwarancji, dzięki czemu zapewniona jest długotrwałość produktu bez konieczności wymiany na inny model. Ze względu na wspomniany przez nas wkład, materac zapewnia wysokiej jakości podparcie dla kręgosłupa, umożliwiające zdrowy sen użytkownika. Profilowane nacięcia wykorzystane w tym konkretnym modelu, tworzą znakomite warunki dla odpowiedniego przepływu powietrza. Zdecydowanie znacznie podnosi to jakość produktu.
Który wybrać?
Trudno jednoznacznie określić, który z materacy będzie lepszy, ponieważ zależy to od indywidualnych preferencji użytkowników. Ponadto właściwości wszystkich trzech są bardzo zbliżone. Na pewno wkład lateksowy należy do najtańszych z tego zestawienia. Z kolei największą zaletą materaca wysokoelastycznego jest jego długa żywotność. Przede wszystkim w wyborze należy słuchać swoich potrzeb i jak najlepiej się do nich dostosować. By podjąć dobrze przemyślaną decyzję, dobrym pomysłem będzie konsultacja ze specjalistą funkcjonującym w tym obszarze wiedzy. Osobiste testowanie różnych modeli może także wpłynąć na podjęcie lepszej decyzji i przynieść znakomite efekty dla zdrowia i higieny snu.
Rodzajów materacy na rynku jest bardzo dużo. Każdy model stworzony jest z myślą o poszczególnych potrzebach, by jak najlepiej dostosować się do oczekiwań konsumentów. Ze względu na to, że na pewno istnieje produkt odpowiadający na Twoje preferencje, warto zgłębić ten temat przed faktycznym wyborem modelu. Dzięki temu na pewno poprawi się Twoja jakość snu i samopoczucie.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Irena C
Zawsze myślałam że w materacach piankowych jest po prostu pianka , a tu sie okazuje , ze jest , tyle rodzajow
Jacek H
Kolejny fajny artykuł. Na pewno będę wracać po więcej. :) To czego się dowiedziałem, z całą pewnością wdrożę w wybieraniu materacy