Nie wiele osób wie, jak duże znaczenie dla jakości snu ma zakup odpowiedniego stelaża pod materac. Zazwyczaj decydujemy się na zakup łóżka z przytwierdzonym już stelażem i więcej czasu poświęcamy doborowi wygodnego materaca. Powinniśmy mieć świadomość tego, że materac nie jest w stanie prawidłowo spełniać swojego przeznaczenia bez właściwego stelaża. Stanowi on podporę i zajmuje równie ważną pozycję, co przekłada się na głębszy wypoczynek i lepsze samopoczucie. Oto najważniejsze kwestie, z którymi musisz być zaznajomiony, przed zakupem stelaża do materaca.

Sprawdź także: Jak przygotować sypialnię na letnie noce?

Dowiedz się więcej: Najlepsza pozycja do snu, czyli jaka? Podpowiadamy!

Przeczytaj również: Poduszka, a zdrowie kręgosłupa: dlaczego odpowiedni wybór ma znaczenie?

Dlaczego odpowiedni stelaż pod materac jest istotny?

Stelaż to konstrukcja wykonana z połączonych ze sobą drewnianych listewek. To niezbędnik każdego łóżka, aby mogło być ono praktyczne i funkcjonalne. Zadaniem stelaża jest podtrzymywanie materaca oraz zachowanie jego cennych właściwości na dłużej. Wówczas użytkownik może cieszyć się zdrowym snem i materacem o dobrej kondycji przez wiele lat. Brak stelaża często skutkuje nie tylko mniej komfortowym wypoczynkiem, ale także szybszym zużyciem materaca. Dba on o równomierne rozłożenie ciężaru naszego ciała i wpływa na stabilność całego łóżka. Dobrze dopasowany i solidnie wykonany stelaż zapobiega przesuwaniu się materaca oraz eliminuje hałas podczas ruchu i zmian pozycji snu. Oprócz tego pozwala materacowi oddychać - odpowiednie odległości między listwami nie są przypadkowe, a przygotowane w ten sposób, aby zachować optymalną wentylację w łóżku. Dzięki temu wilgoć zostaje skutecznie odprowadzana i nie magazynuje się wewnątrz materaca. Dobry stelaż pomaga w utrzymaniu higieny otoczenia wypoczynkowego, zmniejszając przy tym ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy, co jest szczególnie ważne dla alergików[1]. Stanowi opłacalną inwestycję i gwarantuje zdrowszy sen, dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego produktu, który spełnia nasze potrzeby.

Jak wybrać stelaż do materaca?

Urządzając sypialnię, nie powinniśmy oczywiście zapominać o wyborze materaca dopasowanego do naszych potrzeb. Ta sama zasada dotyczy również stelaża. Jego wybór nie może być przypadkowy, a dokładnie przemyślany. Stelaż powinien być kompatybilny z materacem, a w pierwszej kolejności posiadać taki sam rozmiar. Wymiary łóżka także mają tutaj spore znaczenie, gdyż w innym wypadku nie będziemy w stanie zamontować stelaża w jego ramach lub będzie on niestabilny i mógł się przesuwać. Poza tym musi wyróżniać się wysoką jakością i trwałością - zwracajmy uwagę na materiały i drewno, z jakiego jest on wykonany. Najpopularniejsze modele to sosnowe, bukowe i brzozowe, przy czym sosnowe należą do najtańszych rozwiązań i mogą być mniej wytrzymałe w porównaniu do innych rodzajów drewna. Szybko okazuje się wówczas, że stelaż jest do wymiany i przyczynia się on do odkształceń materaca. Najbardziej polecanym wyborem przez specjalistów są modele z listew bukowych, które doskonale sprawdzają się pod ciężkie i grube materace. Są również dedykowane użytkownikom o większej wadze wymagającym solidnego podparcia w czasie wypoczynku. Z kolei stelaże brzozowe stanowią kompromis między ceną a jakością. Posiadają elastyczne listewki, które idealnie sprawdzają się pod lżejsze materace oraz w przypadku osób o szczupłej sylwetce czy dzieci. Oprócz materiału, z jakiego jest wykonany stelaż, warto zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w uchwyty. Są to gumy zamocowane na jego ramie, które umożliwiają efektywniejszą pracę konstrukcji pod wpływem nacisku użytkownika. Uchwyty posiadają właściwości amortyzujące, eliminują hałas i poprawiają współpracę stelaża z materacem. Niektóre modele wyróżniają się także możliwością regulacji w środkowej części konstrukcji - znajduje się w niej podobna guma co na bokach stelaża.

Stelaże proste: czym są?

Poszukując odpowiedniego produktu, możemy zauważyć, że producenci oferują różne typy stelaży. Zanim zdecydujemy się na którykolwiek z nich, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy posiadamy względem niego szczególne wymagania. Jeżeli nie, to powinniśmy rozważyć wybór modelu prostego. To konstrukcja listewek spiętych w jedną ramę, przy czym listewki najczęściej są zgięte w łuk i przekładają się na większą elastyczność podłoża. Jednocześnie dbają o to, aby powierzchnia wypoczynkowa była stabilna, a ciężar rozłożony równomiernie. Stelaże proste są cenione za swoją prostotę i trwałość, a ich konstrukcja jest zazwyczaj łatwa do samodzielnego zamontowania, co czyni je praktycznym wyborem dla wielu użytkowników.

Czym wyróżniają się stelaże regulowane?

Stelaże regulowane mogą posiadać więcej zalet, zwłaszcza dla tych, którzy lubią wypoczywać w łóżku, czytając książkę czy oglądając film. Umożliwiają one regulację wysokości, na jakiej znajduje się zarówno górna, jak i dolna część naszego ciała w czasie snu. Stelaż regulowany może się uginać w jednym lub w wielu miejscach, aby jak najlepiej dopasować się do potrzeb użytkownika. Bardziej precyzyjnie pozwala znaleźć odpowiednią i wygodną pozycję do snu, co jest istotne dla użytkowników np. o problemach z kręgosłupem. Dzięki temu możemy podnieść na odpowiednią wysokość tułów oraz nogi, nadal zachowując stabilną sylwetkę i przeciwdziałając poruszaniu się materaca na stelażu. Model regulowany to innowacyjne rozwiązanie, niezwykle przydatne w opiece medycznej, ale też przy codziennym użytkowaniu, zapewniając niesamowity komfort.

Wyróżniamy stelaże regulacji manualnej i elektryczne, które ustawia się za pomocą pilota na kablu lub bezprzewodowego czy nawet aplikacji w telefonie. Konstrukcje elektryczne mogą umożliwiać znacznie lepsze dopasowanie pozycji niż te z regulacją ręczną. Przy takim stelażu możemy praktycznie bez wysiłku zmieniać położenie nóg czy tułowia, zachowując zdrowe położenie kręgosłupa i zapobiegając puchnięciu m.in. stóp. Modele regulowane cechują się także trwałością, ponieważ muszą wytrzymywać zmiany pozycji i różne rozłożenie obciążenia. Znacznie zwiększają komfort wypoczynku, dostosowując się do kształtu ciała i łagodząc dolegliwości zdrowotne, takie jak bóle pleców, refluks żołądkowy czy problemy z krążeniem. Wśród rodzai stelaży do materaca to modele z regulacją elektryczną cieszą się największym uznaniem.

Stelaż a rodzaj materaca

Wybór stelaża powinien być uwarunkowany posiadanym już rodzajem materaca. Warto wiedzieć, że materac pracuje prawidłowo wyłącznie wtedy, gdy posiada odpowiednie wsparcie, a stelaż nie ogranicza jego funkcjonalności. Przykładowo pod materac kieszeniowy nie powinniśmy decydować się na konstrukcję regulowaną, ponieważ może ona negatywnie wpływać na pracę sprężyn i ostatecznie prowadzić do ich zniekształcenia (tym samym nie stanowi dobrego wyboru w przypadku materacy sprężynowych). Do modeli kieszeniowych zaleca się dobór stelaża prostego, elastycznego, który cechuje się solidnym wykonaniem. Materace sprężynowe same w sobie charakteryzują się amortyzacją, dlatego nie potrzebują dodatkowego wsparcia ze strony regulowanego stelaża. Modele stałe wykonane z drewna oferują stabilne podparcie, co sprzyja długowieczności materaca i zapobiega jego odkształceniom. Pod tradycyjny materac piankowy sprawdzi się natomiast każdy rodzaj stelaża: sztywny, elastyczny, jak i regulowany. Czynnikiem warunkującym są jedynie nasze indywidualne potrzeby. Stelaż elastyczny zapewni lepsze dopasowanie do anatomicznej budowy ciała i może efektywniej współpracować z materacem. Model regulowany pozwoli na dostosowanie łóżka do problemów zdrowotnych czy różnych czynności, takich jak czytanie, oglądanie telewizji czy praca z laptopem. W przypadku materacy lateksowych warto zdecydować się na stelaż regulowany. Wybór prostego modelu może zmniejszyć komfort snu i “stłumić” właściwości lateksu. Konstrukcja regulowana umożliwi przygotowanie łóżka z uwzględnieniem osobistych wymagań i preferencji. Dobór stelaża do rodzaju materaca jest kluczowy dla uzyskania optymalnego komfortu i wsparcia.

Stelaż a waga użytkownika

Nie bez znaczenia pozostaje waga użytkownika, który będzie korzystał z danego stelaża. Pamiętajmy, że osoby cięższe potrzebują nie tylko solidnego materaca, ale również stelaża będącego w stanie zachować prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Konstrukcje z miękkiego drewna, np. z brzozy, mogą utrzymać maksymalnie 80 kg. Dlatego też są przeznaczone raczej dla osób szczupłych, śpiących w pojedynkę oraz dla dzieci. Należą one do grupy stelaży o elastycznych listwach sprężynujących. Listewki dostosowują się do kształtu ciała, co przekłada się na optymalne wsparcie. Dla osób o większej wadze stelaże elastyczne mogą nie być wystarczająco wytrzymałe i tym samym ulegać szybszemu zużyciu. W takim przypadku warto poszukać modeli o wzmocnionej konstrukcji, z grubszymi listewkami i dodatkowymi punktami podparcia. Dobrą propozycją będą stelaże stałe, wykonane np. z drzewa dębowego czy bukowego[2]. Ich sztywna konstrukcja zapewnia większą stabilność powierzchni wypoczynkowej i pomaga utrzymać nawet gruby materac w nienagannej kondycji. Alternatywnym wyjściem są stelaże metalowe, lecz obecnie tracą one na popularności. Jeżeli osoby cięższe chcą zakupić stelaż regulowany, muszą upewnić się co do jakości zastosowanych w nim materiałów. Oprócz wytrzymałych listewek z odpowiedniego drewna warto zwrócić uwagę na boczne uchwyty i punkty łączenia. Strzałem w dziesiątkę może być stelaż o regulowanej twardości. Pamiętajmy również, że im większe łóżko i wyższa waga, tym większe powinno być zagęszczenie listewek w stelażu. Spore odstępy między listwami mogą w końcu przyczynić się do ich pęknięcia pod wpływem regularnego i dużego nacisku użytkownika. Listwy powinny być rozmieszczone gęsto, ale jednocześnie w ten sposób, aby cała konstrukcja zapewniała optymalną cyrkulację powietrza w przestrzeni wypoczynkowej.

Wybór odpowiedniego stelaża może okazać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o jego dopasowanie względem rodzaju materaca. Zadanie to jest jednak warte wysiłku, aby móc zachować zdrowy wypoczynek i dobre samopoczucie na cały dzień. Należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale także na jakość wykonania. Trwały i solidny stelaż to fundament dla materaca oraz gwarancja jego żywotności.



[1] Bolesław Samoliński, Alergia na roztocze, http://alergia.org.pl/wp-content/uploads/2017/08/Alergia-na-roztocze.pdf, dostęp dnia 24.07.2024 r.

[2] P. Kowalik, M. Fabijański, E. Naduk, Requirements for wood products used in railway transport, https://pnpw-transport.publisherspanel.com/api/files/view/1275401.pdf, dostęp dnia 24.07.2024 r.