Wady i zalety spania z kotem lub psem
Większość osób posiadających psa lub kota pozwala pupilowi spędzać noce w swoim łóżku. Jednak, czy sen w bezpośrednim kontakcie futrzanych przyjaciół ma więcej zalet czy wad? Poniżej przedstawiamy, jakie plusy oraz minusy wynikają z takiego rozwiązania, a także odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób zadbać o czystość i higienę materaca oraz łóżka podczas snu z domowymi zwierzakami.
Sprawdź także: Stelaż pod materac - jaki wybrać?
Dowiedz się więcej: Roztocza w łóżku - jak sobie z nimi poradzić?
Przeczytaj również: Wybór materaca przy bólach pleców
Minusy
Jedną z najczęściej występujących niedogodności, która dokucza właścicielom czworonogów są zaburzenia snu. Wiele osób, które śpi ze zwierzętami, bywa regularnie budzona przez psa lub kota, co w rezultacie doprowadza do znacznego pogorszenia jakości i efektywności wypoczynku. Po dłuższym czasie może spowodować to zmęczenie organizmu, który nie potrafi odpowiednio się zregenerować w trakcie odpoczynku. Kolejnym minusem, który w znaczący sposób zniechęca właścicieli do leżenia z pupilami, jest pozostawianie przez nich sierści oraz piachu na pościeli. Takie elementy w łóżku mogą przyczynić się do problemów na tle alergicznym. U wrażliwych na nie osób, może wystąpić pogorszenie reakcji na nie. Psy lub koty często mają brudne łapy lub przechodzą okres linienia, dlatego pozwalając im odpoczywać na łóżku należy być wyrozumiałym i przygotowanym na taką ewentualność. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że zwierzę rośnie, co w przyszłości doprowadza do zajmowania przez niego większej przestrzeni w sypialni. Zwierzęta do łóżka mogą wprowadzić także różnego rodzaju pasożyty lub kleszcze, które mogły złapać na dworze. Zaburza to higienę miejsca snu i jest jednocześnie niebezpieczne. Złapanie kleszcza przez człowieka może się wiązać z zakażeniem boreliozą. Ta poważna choroba może spowodować zaburzenia neurologiczne, stawowe oraz sercowe. Utrata higieny w miejscu, gdzie śpimy, może bardzo negatywnie wpłynąć na jakość wypoczynku. Dyskomfort, który będziemy odczuwać brudnym miejscu, będzie w stanie doprowadzić do zakłóceń snu, a nawet do bezsenności. W łóżku na pewno powinniśmy unikać więc małych kociąt i szczeniaczków, które są nieprzewidywalne pod względem zniszczeń. Oprócz tego spanie z nimi od maleńkości może wprowadzić wiele złych nawyków, wpływających na późniejsze zachowanie zwierzęcia. Przynajmniej w początkowych fazach jego rozwoju warto zaopatrzyć się w zagrodę, która będzie dla niego własną strefą komfortu. Jeśli zatem nie chcemy obniżać komfortu swojego snu, powinniśmy dobrze zastanowić nad wpuszczeniem pupila do swojej sypialni.
Korzyści spania z pupilem
Niewątpliwie największą zaletą, jaką zauważają osoby śpiące z psem lub kotem, jest przyjemność jaką daje jego ciepło, gdy zwierzak ogrzewa nas w chłodne wieczory. Podnosi to w znaczący sposób przyjemność snu, a także daje poczucie bezpieczeństwa. Psie towarzystwo wywołuje poczucie spokoju, a także poprawia samopoczucie szczególnie osobom samotnym lub mieszkającym w dużym domu. Sama obecność pupila jest bardzo kojąca. Głaskanie go będzie bardzo relaksującą rutyną, która bez problemu wprowadzi nas w stan snu. Jest to także forma skutecznego budowania relacji między czworonogiem a właścicielem. Dzięki wspólnemu odpoczynkowi znacznie zwiększa się miłość i poczucie więzi między nimi. Świadomość, że obok śpi czujny pies, który szybko zareaguje oraz obroni nas w razie potrzeby, zdecydowanie uspokaja i pozwala spać bez nerwów. Dzięki temu odpoczynek nie jest przerywany. Zwierzęta mają umiejętność obniżania ciśnienia krwi człowieka. Ryzyko wystąpienia chorób związanych z układem krwionośnym jest więc znacznie mniejsze u osób śpiących ze swoimi pupilami. Wspólny odpoczynek może również przyczynić się do uregulowania cyklu snu. Psiaki i kotki często kładą się spać o stałych porach, co jest znacznie cięższe dla człowieka, który zmaga się z obowiązkami związanymi z codziennością. Wspólny odpoczynek może więc wspomóc utworzenie stałych godzin snu, co wpłynie na znaczną poprawę jego jakości. Zwierzak w naszej sypialni pełni także funkcje terapeutyczne, bowiem dogoterapia jest znana od lat jako forma pomocy osobom borykającym się z różnymi dolegliwościami. Psy oraz koty pomagają także w leczeniu depresji, dając przy tym poczucie miłości oraz dobrej kondycji psychicznej szczególnie osobom osamotnionym. Oprócz korzyści dla właściciela wspólny sen jest równie korzystny dla pupila. Przede wszystkim zapewnia im wyjątkowy komfort emocjonalny i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu zwierzaki redukują swój stres, a ich zdrowie znacznie się poprawia.
Jak zadbać o czystość i higienę w sypialni, w której śpi zwierzak?
Wiele osób zastanawia się również nad higienicznymi aspektami wynikającymi ze spania z pupilami. Lekarze ostrzegają przed spaniem z psami lub kotami, które wychodzą z domu, bowiem mogą one w ten sposób przenosić wiele bakterii do łóżka. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się mikroroorgzanizmami warto zadbać o higienę czworonogów poprzez regularnie kąpiele, odrobaczanie oraz wizyty u weterynarza, który sprawdzi, czy zwierze jest pozbawione pcheł lub kleszczy. Nie można zapomnieć o regularnym czyszczeniu łap po każdym spacerze. Należy także pamiętać, że psy należy odrobaczać co pół roku, a koty z kolei co trzy miesiące. Lekarze podkreślają również, że ze swoimi zwierzakami nie powinni spać alergicy i astmatycy, którzy szczególnie narażeni są na przenoszone przez nie bakterie. Jeśli jednak decydujemy się na sen z ukochanym pupilem to warto zakupić materac antyalergiczny, a łóżko regularnie odkurzać lub nałożyć na nie specjalnie pokrowiec. Wszystkie akcesoria sypialniane należy skutecznie prać. W czyszczeniu warto się przede wszystkim sugerować zaleceniami producenta. Dzięki temu zachowamy maksymalną higienę i zmniejszymy ryzyko gromadzenia się bakterii. Pranie powinno być regularne, by uzyskać jak najlepsze efekty. Dla całkowitego pozbycia się drobnoustrojów warto również stale odkurzać materac i wietrzyć go na świeżym powietrzu. Właściwa wentylacja nie tylko poprawi higienę łóżka, ale również wprowadzi duży komfort snu związany z miłym zapachem. Warto również zająć się higieną miejsca odpoczynku pieska lub kotka. Często prać należy między jego kocyk oraz legowisko. Dla maksymalnej higieny dobrym pomysłem będzie również regularna dezynfekcja zabawek pupila. Dzięki tym praktykom sen z ukochanymi zwierzakami będzie znacznie przyjemniejszy. Odpowiednia higiena i częste wizyty u weterynarza zapewnią komfort zarówno Tobie, jak i Twojemu podopiecznemu.
Sen z ukochanym czworonogiem może być zarówno ogromną przyjemnością, jak i niedogodnością. Podejmując decyzję o wkroczeniu futrzaka do swojej sypialni należy zastanowić się nad wadami oraz zaletami, jakie mogą wyniknąć z tej sytuacji, a także w odpowiedni sposób zabezpieczyć łóżko przed ewentualnymi zabrudzeniami. Zwierzaki to cudowne stworzenia, które w odpowiednich warunkach mogą stać się elementem poprawiającym jakość naszego snu oraz samopoczucia.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Basia C
Zalety: - śpisz z pieskiem, - jest bardzo miło, - przytulasz się do futrzastego przyjaciela, - jest większa więź między wami, - grzejniczek w zimę, - nie trzeba kupować legowiska. Ja widzę same plusy ;)
Ewa K
Ja swoim dzieciom nie pozwalam spać ze zwierzętami, myślę, że jest to skrajnie nieodpowiedzialne i nie powinno w ogóle być dyskutowane.
Bartosz F
ciekawy artykuł pozwala rozwazyc za i przeciw
Renata P
Nie wyobrazam sobie, zeby moj pies nie spal ze mna na lozkku. Na poczatku jak byl maly chcialam zeby nauczyl sie spac kolo lozka na poslaniu, ale tak bardzo nalegal na spaniae kolo mnie, ze potem juz nie mialam serca go wyganiac :D