Większość osób posiadających psa lub kota pozwala pupilowi spędzać noce w swoim łóżku. Jednak, czy sen w bezpośrednim kontakcie futrzanych przyjaciół ma więcej zalet czy wad? Poniżej przedstawiamy, jakie plusy oraz minusy wynikają z takiego rozwiązania, a także odpowiadamy na pytanie, w jaki sposób zadbać o czystość i higienę materaca oraz łóżka podczas snu z domowymi zwierzakami.

Minusy

Jedną z najczęściej występujących niedogodności, która dokucza właścicielom czworonogów są zaburzenia snu. Wiele osób, które śpi ze zwierzętami, bywa regularnie budzona przez psa lub kota, co w rezultacie doprowadza do znacznego pogorszenia jakości i efektywności wypoczynku. Po dłuższym czasie może spowodować to zmęczenie organizmu, który nie potrafi odpowiednio się zregenerować w trakcie odpoczynku. Kolejnym minusem, który w znaczący sposób zniechęca właścicieli do leżenia z pupilami, jest pozostawianie przez nich sierści oraz piachu na pościeli. Psy lub koty często mają brudne łapy lub przechodzą okres linienia, dlatego pozwalając im odpoczywać na łóżku należy być wyrozumiałym i przygotowanym na taką ewentualność. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że zwierzę rośnie, co w przyszłości doprowadza do zajmowania przez niego większej przestrzeni w sypialni. Jeśli zatem nie chcemy obniżać komfortu swojego snu, powinniśmy dobrze zastanowić nad wpuszczeniem pupila do swojej sypialni.

Korzyści spania z pupilem

Niewątpliwie największą zaletą, jaką zauważają osoby śpiące z psem lub kotem, jest przyjemność jaką daje jego ciepło, gdy zwierzak ogrzewa nas w chłodne wieczory. Podnosi to w znaczący sposób przyjemność snu, a także daje poczucie bezpieczeństwa. Psie towarzystwo wywołuje poczucie spokoju, a także poprawia samopoczucie szczególnie osobom samotnym lub mieszkającym w dużym domu. Świadomość, że obok śpi czujny pies, który szybko zareaguje oraz obroni nas w razie potrzeby, zdecydowanie uspokaja i pozwala spać bez nerwów. Zwierzak w naszej sypialni pełni także funkcje terapeutyczne, bowiem dogoterapia jest znana od lat jako forma pomocy osobom borykającym się z różnymi dolegliwościami. Psy oraz koty pomagają także w leczeniu depresji, dając przy tym poczucie miłości oraz dobrej kondycji psychicznej szczególnie osobom osamotnionym.

Jak zadbać o czystość i higienę w sypialni, w której śpi zwierzak?

Wiele osób zastanawia się również nad higienicznymi aspektami wynikającymi ze spania z pupilami. Lekarze ostrzegają przed spaniem z psami lub kotami, które wychodzą z domu, bowiem mogą one w ten sposób przenosić wiele bakterii do łóżka. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się mikroroorgzanizmami warto zadbać o higienę czowonogów poprzez regularnie kąpiele, odrobaczanie oraz wizyty u weterynarza, który sprawdzi czy zwierze jest pozbawione pcheł lub kleszczy. Należy pamiętać, że psy należy odrobaczać co pół roku, a koty z kolei co trzy miesiące. Lekarze podkreślają również, że ze swoimi zwierzakami nie powinni spać alergicy i astmatycy, którzy szczególnie narażeni są na przenoszone przez nie bakterie. Jeśli jednak decydujemy się na sen z ukochanym pupilem to warto zakupić materac antyalergiczny, a łóżko regularnie odkurzać lub nałożyć na nie specjalnie pokrowiec.

Sen z ukochanym czworonogiem może być zarówno ogromną przyjemnością, jak i niedogodnością. Podejmując decyzję o wkroczeniu futrzaka do swojej sypialni należy zastanowić się nad wadami oraz zaletami, jakie mogą wyniknąć z tej sytuacji, a także w odpowiedni sposób zabezpieczyć łóżko przed ewentualnymi zabrudzeniami.