Ból pleców to schorzenie, które dosłownie spędza sen z powiek. Jeśli zestawi się to z niewygodnym łóżkiem, można zapomnieć o byciu wypoczętym. Jaki zatem materac wybrać przy tej przypadłości?

Stopień twardości

Osoby borykające się z bólami kręgosłupa zdecydowanie powinny zrezygnować z materacy miękkich. Dedykowane są im raczej te twarde lub o średniej twardości, zapewniające nie tylko optymalne podparcie kręgosłupa, ale także stawów. W łatwy sposób można zrobić w sklepie test produktu - wystarczy położyć się bokiem na materacu - jeśli kręgosłup utrzyma się w linii prostej, to znaczy, że ma on idealną twardość. Warto również pamiętać, że im większa jest waga osoby, która będzie spała na materacu, tym bardziej twardy powinien on być.

Odpowiednie wypełnienie

Producenci oferują najróżniejsze wypełnienia materacy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kilka z nich. Bardzo dużą popularnością cieszą się te kieszeniowe, czyli zawierające w sobie sprężyny, z czego każda umieszczona jest w oddzielnej kieszonce i pracuje niezależnie pod naciskiem ciała. Daje to doskonałe podparcie punktowe. Kolejnym typem, któremu warto się przyjrzeć, jest materac z wkładem lateksowym, zapewniający idealną elastyczność i bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa - dlatego jest polecany osobom, które cierpią na schorzenia z nim związane. Dobrze wiedzieć, że taki produkt charakteryzuje się także hipoalergicznością.

Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest jednak materac termoelastyczny, czyli zawierający w sobie piankę visco. Pod wpływem ciepła idealnie dopasowuje się do krzywizn ciała, dając uczucie przyjemnego otulenia. Taka pianka sprzyja także rozluźnieniu mięśni. Co więcej, tego typu produkt zapewnia również optymalne podparcie dla kręgosłupa.

A co z rozmiarem?

Warto zaznaczyć, że nie ma jednego rozmiaru odpowiadającego potrzebom wszystkich osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Optymalna szerokość to około 70 centymetrów w przypadku materaca pojedynczego i 140 dla tego do wspólnej sypialni. Warto jednak zwrócić uwagę na swój komfort - osobom o nieco większej wadze lub wysokości po prostu będzie potrzebny materac o niestandardowych wymiarach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo istotnym aspektem są również strefy twardości, czyli punktowe podparcie zróżnicowane na całym ciele. Zwykle posiadają je na przykład materace kieszeniowe lub termoelastyczne. Rozwiązanie to daje uczucie idealnego dopasowania do ciała, a także doskonale wspiera kręgosłup. Poza tym materace mogą mieć także działanie przeciwodleżynowe albo posiadać właściwości medyczne - muszą one być wówczas potwierdzone odpowiednim certyfikatem.

Idealnie dopasowany materac sprawi, że kręgosłup będzie dobrze ułożony, zatem nie będzie się męczyć podczas snu. Takie działanie może sprawić, iż bóle pleców znikną, a wada postawy nie będzie się pogłębiać.