Roztocza, choć niewidoczne gołym okiem są wszędzie dookoła nas. Najwięcej można ich znaleźć w pościeli, a także w obiciach łóżka, gdzie panuje idealne środowisko do ich rozwoju. Te malutkie stworzenia przypominające z wyglądu pająki, wywołują wiele dolegliwości, szczególnie szkodliwych dla dzieci i alergików. Istnieje kilka sposobów, które pomogą ograniczyć ich występowanie w sypialni.

Łóżko, pościel i materac skupiskiem roztoczy

Łóżko należy do jednych z największych skupisk roztoczy. Wybierając je warto zadbać o możliwość czyszczenia podłogi pod nim, a także łatwość starcia kurzu z całej konstrukcji. Istotną kwestią jest również materac, który po dłuższym użytkowaniu gromadzi dużą ilość roztoczy. Wiele osób regularnie próbuje z niego zetrzeć kurz, jednak te malutkie stworzenia przyczepiają się swoimi odnóżami do tkaniny, przez co ich usunięcie jest niezwykle trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie pokrowców przeciwroztoczowych, które w odpowiedni sposób zabezpieczą zarówno materac, jak i całą pościel. Aby zachować czystość pokrowca wystarczy przetrzeć go co jakiś czas wilgotną ściereczką oraz prać dwa razy do roku. Warto również zwrócić uwagę na poduszkę, która po upływie 12 miesięcy może stać się znacznie cięższa z powodu występowania pozostałości po roztoczach oraz resztek złuszczonego naskórka. Z tego względu zaleca się zakładanie pokrowca przeciwroztoczowego również na nią. Z kolei prześcieradło, poszewkę na kołdrę i jaśki oraz koce należy prać raz w tygodniu w temperaturze nie mniejszej niż 56 °C. Niższa pozwala przetrwać bakteriom, czyszcząc jedynie alergeny oraz nieżywe osobniki. Aby zwiększyć skuteczność można do prania dodać środki roztoczobójcze, których wybór jest obecnie bardzo szeroki. Z kolei zimą ciekawą alternatywą jest wietrzenie pościeli na dworze, gdzie za sprawą mrozu można skutecznie pozbyć się roztoczy.

Jednak nie tylko łóżko jest atrakcyjnym miejscem dla jednego z najpowszechniejszych alergenów. Te mikroskopijne organizmy szczególnie lubią tkaniny z długim włosem, dlatego warto zrezygnować z grubych zasłon, narzut na łożko oraz wełnianych dywanów, które mogą stać się dla nich idealnym siedliskiem.

Negatywne skutki występowania roztoczy

Występowanie dużej ilości roztoczy przyczynia się do występowania kataru, zapalenia spojówek, uczuleń skórnych, a w skrajnych przypadkach do astmy. Szczególnie niebezpieczne skutki mogą występować u dzieci, których organizm nie jest na tyle silny, aby się przed nimi skutecznie obronić.

Kilka prostych kroków do ograniczenia liczby roztoczy

Z tego względu, że w sypialni spędzamy najwięcej czasu należy szczególnie zadbać o jej czystość. Warto pamiętać, aby nie odkurzać podłogi przed snem, a także w obecności alergika. Również utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza na poziomie 21 °C oraz wilgoci poniżej 50 proc. znacząco przyczyni się do zmniejszenia ilości alergenów. Przy wyższym poziomie wilgoci potrzebny będzie jej pochłaniacz, który zabezpiecza pościel przed nadmierną parnością. Istotne jest także, aby po przespanej nocy wywietrzyć sypialnię, a poduszkę przewrócić na drugą stronę.

Roztocza w sypialni mogą wywołać wiele negatywnych skutków. Wybierając odpowiednie tkaniny, a także stosując kilka z powyższych rad, można w skuteczny sposób pozbyć się tych budzących wstręt i szkodliwych dla zdrowia mikroskopijnych zwierząt.