Roztocza w łóżku - jak sobie z nimi poradzić?
Roztocza, choć niewidoczne gołym okiem są wszędzie dookoła nas. Najwięcej można ich znaleźć w pościeli, a także w obiciach łóżka, gdzie panuje idealne środowisko do ich rozwoju. Te malutkie stworzenia przypominające z wyglądu pająki, wywołują wiele dolegliwości, szczególnie szkodliwych dla dzieci i alergików. Są również bardzo uciążliwe i trudne do usunięcia. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą ograniczyć ich występowanie w sypialni. Warto wprowadzić je do życia jeśli zależy nam na zachowaniu właściwej higieny pomieszczenia, w którym śpimy.
Sprawdź także: Wybór materaca przy bólach pleców
Dowiedz się więcej: Materac kieszeniowy czy piankowy - jaki wybrać?
Przeczytaj również: Wpływ materaca na zdrowie i samopoczucie
Łóżko, pościel i materac skupiskiem roztoczy
Łóżko należy do jednych z największych skupisk roztoczy. Wybierając je warto zadbać o możliwość czyszczenia podłogi pod nim, a także łatwość starcia kurzu z całej konstrukcji. W ten sposób zachowanie właściwej higieny nie będzie uciążliwe. Istotną kwestią jest również materac, który po dłuższym użytkowaniu gromadzi dużą ilość roztoczy. Wiele osób regularnie próbuje z niego zetrzeć kurz, jednak te malutkie stworzenia przyczepiają się swoimi odnóżami do tkaniny, przez co ich usunięcie jest niezwykle trudne. Warto zdecydować się więc na model hipoalergiczny jednocześnie ze strukturą otwartokomórkową, która ograniczy gromadzenie się wilgoci, a co za tym idzie roztoczy. Najlepszym rozwiązaniem jest też stosowanie pokrowców przeciwroztoczowych, które w odpowiedni sposób zabezpieczą zarówno materac, jak i całą pościel. Aby zachować czystość pokrowca wystarczy przetrzeć go co jakiś czas wilgotną ściereczką oraz prać dwa razy do roku. Warto również zwrócić uwagę na poduszkę, która po upływie 12 miesięcy może stać się znacznie cięższa z powodu występowania pozostałości po roztoczach oraz resztek złuszczonego naskórka. Z tego względu zaleca się zakładanie pokrowca przeciwroztoczowego również na nią. Z kolei prześcieradło, poszewkę na kołdrę i jaśki oraz koce należy prać raz w tygodniu w temperaturze nie mniejszej niż 56 °C. Niższa pozwala przetrwać bakteriom, czyszcząc jedynie alergeny oraz nieżywe osobniki. Aby zwiększyć skuteczność można do prania dodać środki roztoczobójcze, których wybór jest obecnie bardzo szeroki. Z kolei zimą ciekawą alternatywą jest wietrzenie pościeli na dworze, gdzie za sprawą mrozu można skutecznie pozbyć się roztoczy.
Jednak nie tylko łóżko jest atrakcyjnym miejscem dla jednego z najpowszechniejszych alergenów. Te mikroskopijne organizmy szczególnie lubią tkaniny z długim włosem, dlatego warto zrezygnować z grubych zasłon, narzut na łóżko oraz wełnianych dywanów, które mogą stać się dla nich idealnym siedliskiem. Bardzo ważna jest również redukcja ilości niepotrzebnych przedmiotów w sypialni. Zabawki, akcesoria i inne przedmioty znakomicie spełniają swoją rolę w gromadzeniu kurzu. Im więcej go występuje, tym bardziej prawdopodobne, że populacja roztoczy w naszym pomieszczeniu się powiększy.
Negatywne skutki występowania roztoczy
Występowanie dużej ilości roztoczy przyczynia się do występowania kataru. Z ich powodu obniża się nasza odporność. Są również jednym z głównych przyczyn nasilania się alergii u osób zmagających się z nimi. Z tego powodu są dla nich szczególnie uciążliwe. Ze względu na ich działanie mogą powodować u alergików nawet wysypkę. Niektóre osoby mogą również doświadczyć różnego rodzaju problemów skórnych. Będzie to między innymi egzema lub świąd. Występowanie roztoczy w miejscu snu stanie się równie niekorzystne dla osób zmagających się z trądzikiem. Bakterie, które mogą mieć kontakt z ich skórą przyczynią się do jej podrażnienia, a co za tym idzie występowania większej ilości niepożądanych wyprysków. Osoby narażone na ich działanie mogą mieć także duże problemy ze snem, ze względu na brak komfortowego środowiska odpoczynku. Z tego względu możliwy jest też spadek samopoczucia. Negatywny nastrój będzie bardzo negatywnie wpływał na codzienne funkcjonowanie. Roztocza mogą również powodować problemy z występowaniem infekcji. Między innymi doprowadzą do zapalenia oskrzeli lub zatok. Szczególnie niebezpieczne skutki mogą występować u dzieci, których organizm nie jest na tyle silny, aby się przed nimi skutecznie obronić. Nie należy więc bagatelizować ich działania. Kluczowe jest ich zwalczanie i prowadzenie działań profilaktycznych, które skutecznie uniemożliwią ich rozwój.
Kilka prostych kroków do ograniczenia liczby roztoczy
Z tego względu, że w sypialni spędzamy najwięcej czasu należy szczególnie zadbać o jej czystość. Właściwa higiena zachowana w tym pomieszczeniu przyczyni się do znacznej poprawy jakości naszego snu. Unikanie czyszczenia tego pomieszczenia może bardzo źle wpłynąć na nasz odpoczynek. Nadmierny brud i gromadzenie się roztoczy w tym miejscu prowadzi do trudności ze snem i brakiem wygody w jego trakcie. Warto pamiętać, aby nie odkurzać podłogi przed snem, a także w obecności alergika. Również utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza na poziomie 21 °C oraz wilgoci poniżej 50 proc. znacząco przyczyni się do zmniejszenia ilości alergenów. Pokój warto także stale wietrzyć. Świeże powietrze będzie znakomite do oczyszczenia nadmiaru kurzu oraz do poprawy jakości zdrowia domowników. Przy wyższym poziomie wilgoci potrzebny będzie jej pochłaniacz, który zabezpiecza pościel przed nadmierną parnością. Istotne jest także, aby po przespanej nocy otworzyć okno, a poduszkę przewrócić na drugą stronę. Bardzo ważne jest także regularne czyszczenie systemu wentylacyjnego. Jego właściwe działanie przyczyni się do poprawienia cyrkulacji powietrza w pokoju. Nadmierny kurz i bakterie zbierające się w jego środku mogą mieć całkowicie odwrotny skutek. Obecność roztoczy można również skutecznie zmniejszyć, stosując różnego rodzaju preparaty antybakteryjne. Przed ich faktycznym wykorzystaniem należy się jednak poważnie zastanowić, czy dany produkt posiada skład właściwy do użycia w miejscu przeznaczonym na sen. Ważne, by nie miał nadmiernie szkodliwych substancji. W przypadku wystąpienia bardzo poważnych skutków dla alergików związanych z obecnością roztoczy w pokoju, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Wystawi on specjalne leki lub poda metody na bardziej skuteczne radzenie sobie z obecnością tych uciążliwych organizmów.
Roztocza w sypialni mogą wywołać wiele negatywnych skutków. Wybierając odpowiednie tkaniny, a także stosując kilka z powyższych rad, można w skuteczny sposób pozbyć się tych budzących wstręt i szkodliwych dla zdrowia mikroskopijnych zwierząt. Pamiętajmy, że higiena w miejscu snu jest bardzo ważna i należy ją zachowywać wykorzystując do tego skuteczne środki. Wpływa ona bezpośrednio na nasze zdrowie i jakość snu, który odbywamy każdej nocy.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Jan M
Moja żona regularnie dba o czystość w domu więc nie mamy takich problemów, jednakże bardzo ważny artykuł, dużo młodych nie potrafi zadbać o takie podstawy życia
Przemysław P
Raz na tydzien to zdecydowanie za czesto ja piore rzeczy raz na dwa miesiace i jest ok