Świadomy sen to bardzo nietypowe i dość trudne do przeżycia zjawisko. Na czym dokładnie ono polega i czy niesie za sobą jakieś niebezpieczne konsekwencje? Co zrobić, aby śnić w sposób świadomy?

Czy jest świadomy sen?

Świadomy sen, nazywany również snem jasnym, przejrzystym lub snem wiedzy to zjawisko polegające na tym, że śniąca osoba ma świadomość tego, że śni, a także posiada kontrolę nad treścią i przebiegiem swojego snu. Człowiek jednocześnie ma wrażenie, jakby był w realnym świecie i mógł robić rzeczy, które w codziennym życiu są niewykonalne. Ma on również dostęp do swoich wspomnień z rzeczywistości. Co istotne, każdy może doświadczyć tego zjawiska, jednak wymaga ono właściwego treningu, który może trochę trwać, a zatem i cierpliwości. Często świadome śnienie jest stosowane jako terapia leczenia koszmarów, inni stosują je wyłącznie w celu samopoznania i zapewnienia sobie rozrywki - realizacji tego, co jest niemożliwe w rzeczywistości.

Jakie są jego rodzaje?

Istnieją dwa typy świadomych snów. Pierwszy z nich, DILD (ang. Dream Inducted Lucid Dream), czyli Świadomy Indukowany Sen - już na samym początku następuje reakcja, która uświadamia fakt śnienia. Może tutaj dojść do utraty świadomości, szczególnie przez osoby niedoświadczone w tego typu procederze. Z kolei WILD (ang. Wake Inducted Lucid Dream), czyli Sen Indukowany Jawą to taki, w który wchodzi się bez utraty świadomości, ewentualnie z bardzo krótkim okresem jej braku. Tu świadomość jest na tyle duża, że nie ma możliwości jej zatracenia.

Zjawiska towarzyszące świadomemu śnieniu

Podczas świadomego snu może dojść do różnych zjawisk. Jednym z najciekawszych jest eksterioryzacja, czyli opuszczenie swojego ciała bez jednoczesnej utraty świadomości. Oprócz tego pojawia się możliwość zdalnego widzenia czy halucynacje. Z kolei fałszywe przebudzenie polega na tym, że śniący jest pewien, iż już się obudził i wrócił do rzeczywistości, a tak naprawdę wciąż śni. Ostatnim ze zjawisk jest paraliż senny, czyli stan fizjologiczny, w którym nie doszło jeszcze do utraty świadomości, a jednocześnie ciało jest bezwładne. To nieprzyjemne uczucie, bo nie można wykonywać ruchów, a w jego czasie może dojść do duszenia się, spadania czy przygniecenia klatki piersiowej.