Dorosły człowiek średnio na dobę powinien przesypiać od 6 do 8 godzin. Nie zawsze jednak ilość obowiązków oraz dodatkowych zajęć pozwalają na regularny i zdrowy wypoczynek dla ciała i umysłu. Czy jest na to rada? Owszem! Wystarczy 10-15 minutowa drzemka w ciągu dnia, aby poczuć się lepiej i znów być gotowym do aktywnego działania. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników krótkiego snu w ciągu dnia jest wielu, ale zdecydowanie w ostatecznym podsumowaniu każdy powinien wypróbować ten sposób na regenerację.

1. Drzemka na niedobory snu

Powodów, dla których noc była nieprzespana może być wiele: wizyta gości, koncert, płaczące dziecko czy ważny projekt do pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że sen jest podstawowym elementem funkcjonowania ludzkiego ciała i należy uzupełniać jego niedobory. Popołudniowa drzemka wydaje się w takim przypadku idealnym rozwiązaniem. Eliminuje ona negatywne efekty nieprzespanej nocy i jednocześnie regeneruje siły na resztę dnia. Krótki sen jednak musi być odpowiednio wyważony, abyśmy mogli spokojnie przespać także całą noc.

2. Regeneracja sił

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje ciało poprzez poranne bieganie, basen czy wieczorny wyjazd na rowery. Codzienny wysiłek fizyczny przynosi satysfakcję, ale także obciąża organizm. I tutaj znów na ratunek przychodzi krótka popołudniowa drzemka. Zdecydowanie lepiej niż kubek czarnej kawy pozwoli ona na zregenerowanie sił i poprawi samopoczucie podczas aktywności.

3. Zmniejszenie poziomu stresu i relaks

Drzemka pozytywnie wpływa na mózg, co przekłada się na trafniejsze podejmowanie ważnych decyzji oraz pozwala na lepsze skupienie uwagi na kwestiach kluczowych. Wypoczęta osoba myśli bardziej otwarcie i potrafi określić ewentualne ryzyko, co niweluje stres. Popołudniowy relaks po pracy w formie drzemki pozwala również na ustalenie czasu dla siebie, aby nie przenosić problemów z pracy do domu oraz poprawia nastrój. Sen pozwala na nowy zastrzyk energii oraz podnosi się motywacja, która wpływa też na poprawę relacji z innymi.

4. Wpływ snu na zdrowie i urodę

Naukowcy od dawna zajmują się badaniem negatywnych skutków braku snu oraz chorobami spowodowanymi jego niedoborem. Okazuje się, że drzemka w ciągu dnia ma pozytywny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na gospodarkę hormonalną oraz prawidłową pracę serca.

5. Poprawa pamięci i koncentracji

Nie od dziś wiadomo, że przed ważnym wydarzeniem czy egzaminem należy być wyspanym. Drzemka pozwala na trafniejszą koncentrację na danej rzeczy oraz wpływa na lepsze zapamiętywanie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie przespałaś nocy warto znaleźć chociaż chwilę na krótki odpoczynek. Osoby wyspane myślą bardziej kreatywnie i bardziej twórcze.

Czasem warto poświęcić chwilę na krótką drzemkę, aby efektywniej spędzić resztę dnia. Zdecydowanie ta forma relaksu ma więcej zalet niż wad. Sen to podstawa funkcjonowania naszego organizmu, dlatego należy zadbać o odpowiedni wypoczynek.