Dorosły człowiek średnio na dobę powinien przesypiać od 6 do 8 godzin. Nie zawsze jednak ilość obowiązków oraz dodatkowych zajęć pozwalają na regularny i zdrowy wypoczynek dla ciała i umysłu. Czy jest na to rada? Owszem! Wystarczy 10-15 minutowa drzemka w ciągu dnia, aby poczuć się lepiej i znów być gotowym do aktywnego działania. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników krótkiego snu w ciągu dnia jest wielu, ale zdecydowanie w ostatecznym podsumowaniu każdy powinien wypróbować ten sposób na regenerację. Pamiętajmy jednak, by nie nadużywać jego korzyści, gdyż sen w nocy jest nadal najważniejszym sposobem na właściwy wypoczynek.

Sprawdź także: Jak sobie radzić z upałami w nocy?

Dowiedz się więcej: Czy jedzenie wpływa na sen?

Przeczytaj również: Wpływ urządzeń elektronicznych na sen

1. Drzemka na niedobory snu

Powodów, dla których noc była nieprzespana może być wiele: wizyta gości, koncert, płaczące dziecko czy ważny projekt do pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że sen jest podstawowym elementem funkcjonowania ludzkiego ciała i należy uzupełniać jego niedobory. Popołudniowa drzemka wydaje się w takim przypadku idealnym rozwiązaniem. Eliminuje ona negatywne efekty nieprzespanej nocy i jednocześnie regeneruje siły na resztę dnia. Krótki sen jednak musi być odpowiednio wyważony, abyśmy mogli spokojnie przespać także całą noc. Powinien on trwać od 10 do 30 minut. Taki czas pozwoli na faktyczną regenerację bez wchodzenia w głębsze fazy snu. Bagatelizowanie tej ramy czasowej przyczyni się do całkowitego braku efektywności drzemki. Na pewno wiele razy obudziliście się po niej jeszcze bardziej zmęczeni niż przedtem. Zapewne wynikało to z braku zachowania odpowiedniej granicy w obrębie tego, ile ten sen powinien faktycznie trwać. Z tego względu nie warto przedłużać naszych drzemek. Dłuższy sen w ciągu dnia wcale nie przyniesie nam dobrych efektów. 

2. Regeneracja sił

Coraz więcej osób zaczyna dbać o swoje ciało poprzez poranne bieganie, basen czy wieczorny wyjazd na rowery. Codzienny wysiłek fizyczny przynosi satysfakcję, ale także obciąża organizm. I tutaj znów na ratunek przychodzi krótka popołudniowa drzemka. Zdecydowanie lepiej niż kubek czarnej kawy pozwoli ona na zregenerowanie sił i poprawi samopoczucie podczas aktywności. Pamiętajmy jednak o tym, by faktycznie odbywała się ona po południu. Efektywność drzemki oraz jej wpływ na zdrowie, zależą od pory, w której ją robimy. Najgorszym momentem na nią będą godziny poranne oraz wieczorne. W tych okresach nasz organizm nie powinien doświadczać dodatkowego snu, gdyż może on skutecznie zaburzyć nasz zegar biologiczny. By zadbać o swoje zdrowie i zyskać dodatkową dawkę energii w ciągu dnia warto udać się na krótki sen w godzinach popołudniowych. Drzemka po obiedzie jest znacznie bardziej naturalna dla naszego ciała, gdyż doświadcza ono wtedy spadku energii związanego z procesem trawienia. Ten moment będzie dla nas więc optymalny.

3. Zmniejszenie poziomu stresu i relaks

Drzemka pozytywnie wpływa na mózg, co przekłada się na trafniejsze podejmowanie ważnych decyzji oraz pozwala na lepsze skupienie uwagi na kwestiach kluczowych. Wypoczęta osoba myśli bardziej otwarcie i potrafi określić ewentualne ryzyko, co niweluje stres. Popołudniowy relaks po pracy w formie drzemki pozwala również na ustalenie czasu dla siebie, aby nie przenosić problemów z pracy do domu oraz poprawia nastrój. Sen pozwala na nowy zastrzyk energii oraz podnosi się motywacja, która wpływa też na poprawę relacji z innymi. Oprócz tego drzemki pozwalają na znacznie lepsze przetwarzanie poznanych w ciągu dnia informacji. Dzięki nim zdolność uczenia się jest znacznie większa, co jest szczególnie korzystne dla osób pracujących lub ciągle się uczących. Mogą one znacząco poprawić osiągane wyniki. Krótkie drzemki wspierają również relaks zawodowych sportowców, pomagając w regeneracji mięśni i zmniejszając uczucie zmęczenia po treningu. Regularne drzemki mogą przyczynić się do lepszych wyników w zawodach sportowych, a także zwiększać ogólny spokój i samopoczucie. Dodatkowo, mogą obniżyć ryzyko depresji i innych problemów psychicznych, pomagając w zachowaniu lepszej równowagi emocjonalnej, zwłaszcza w przypadku niewyspania lub braku wystarczającej ilości snu. 

4. Wpływ snu na zdrowie i urodę

Naukowcy od dawna zajmują się badaniem negatywnych skutków braku snu oraz chorobami spowodowanymi jego niedoborem. Okazuje się, że drzemka w ciągu dnia ma pozytywny wpływ nie tylko na wygląd, ale także na gospodarkę hormonalną oraz prawidłową pracę serca. Krótki sen może wspomóc regulować poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Dzięki temu nasza drzemka będzie dla nas mieć wiele korzyści w zakresie samopoczucia. Zredukuje się nasz stres i poczucie niepokoju związane z codziennie przytłaczającymi nas zadaniami. Drzemki są szczególnie istotne u małych dzieci, gdyż wspierają one produkcję hormonu wzrostu. Jest on także kluczowy dla prawidłowej regeneracji wszelkich tkanek, mięśni oraz właściwej pracy układu metabolicznego. Sprawdzono również, że osoby często praktykujące krótki sen w ciągu dnia mają znacznie mniejsze ciśnienie krwi i nie grożą im choroby układu krwionośnego.

5. Poprawa pamięci i koncentracji

Nie od dziś wiadomo, że przed ważnym wydarzeniem czy egzaminem należy być wyspanym. Drzemka pozwala na trafniejszą koncentrację na danej rzeczy oraz wpływa na lepsze zapamiętywanie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie przespałaś nocy warto znaleźć chociaż chwilę na krótki odpoczynek. Nie warto jednak zarywać nocy przed ważnym projektem lub testem. Pamiętajmy, że właściwa regeneracja jest kluczem do naszej efektywności i osiągania wysokich wyników. Powtarzając materiał przez całą noc, nie działamy korzystnie dla naszego umysłu ani ciała. Zmęczeni nie jesteśmy w stanie przyswoić dużej ilości materiału. Na pewno więc zapomnimy wszystko, co staraliśmy sobie powtórzyć w tym czasie. Osoby wyspane myślą bardziej kreatywnie i bardziej twórcze. 

Czasem warto poświęcić chwilę na krótką drzemkę, aby efektywniej spędzić resztę dnia. Zdecydowanie ta forma relaksu ma więcej zalet niż wad. Sen to podstawa funkcjonowania naszego organizmu, dlatego należy zadbać o odpowiedni wypoczynek. Nigdy nie bagatelizujmy jego istoty, gdyż wpływa on na naprawdę wiele procesów kluczowych dla naszego prawidłowego funkcjonowania.