Rośliny w mieszkaniu stanowią piękną ozdobę - zielone liście ożywiają i urozmaicają modne od kilku sezonów, minimalistyczne aranżacje mieszkań. Czy wiesz, że na temat obecności kwiatów doniczkowych rozgorzała ostatnio ożywiona dyskusja? Dotyczyła ona zjawiska fotosyntezy i jej wpływu na ludzki organizm. W poniższym tekście znajdziesz gatunki, które warto umieścić w swojej sypialni ze względu na ich dobroczynne działanie.

Sprawdź także: 5 zalet popołudniowej drzemki

Dowiedz się więcej: Jak sobie radzić z upałami w nocy?

Przeczytaj również: Czy jedzenie wpływa na sen?

Rośliny do sypialni - jakie wybrać?

W szkole na zajęciach z biologii każdy poznał przebieg procesu fotosyntezy przeprowadzanej przez rośliny zielone, które przy pomocy chlorofilu i promieni słonecznych, produkują potrzebny do oddychania tlen, pochłaniając tym samym szkodliwy dwutlenek węgla. Reakcja, jaka zachodzi wówczas w liściach jest stymulowana przez słońce, a gdy go zabraknie następuje jej odwrócenie. Nie oznacza to jednak, że od tej reguły nie występują wyjątki - przeciwnie, jest ich znaczna ilość, z których każdy z pewnością wybierze coś dla siebie. Brak odwróconej fotosyntezy jest charakterystyczny dla roślin z suchej, gorącej strefy klimatycznej, głównie dracen i figowców - oba preferują ciepłe miejsca, niezbyt częste podlewanie i stanowiska słoneczne. Jeżeli jesteś zwolennikiem egzotyki są to propozycje dla Ciebie. Równie atrakcyjnymi roślinami są kaktusy i sukulenty. Te piękne rośliny doniczkowe pochodzą głównie z obszarów pustynnych Ameryki. Ze względu na warunki, w których zwykle występują, wykształciły one różnego rodzaju mechanizmy, umożliwiające ich łatwe przetrwanie. Potrafią one magazynować wodę w swoich liściach i łodygach. Utratę wody minimalizują także poprzez zamykanie porów na noc. Dzięki unikalnym cechom są one roślinami, które nie wymagają dużej opieki. Będą znakomitą dekoracją do naszej sypialni na naprawdę długi czas, stając się prawie stałym elementem wystroju. Dla wszystkich tradycjonalistów poleca się polską, domową paproć, która również nie pochłania życiodajnego tlenu i naprawdę pięknie wypełnia wnętrza. Zawsze wspaniałym urozmaiceniem dla wnętrza sypialni będą również świeże bukiety kwiatów. Delikatne zestawy kolorowych roślin w ulubionym wazonie będą na pewno działać na nas kojąco. Zdecydowanie zyska na tym także nasze pomieszczenie. Dobrą opcją będą również sztuczne kwiaty, które także zachwycać będą swoimi walorami. Taki wybór będzie najlepszy dla osób zmagających się z alergiami.

Rośliny oczyszczające

Od kilku lat ekolodzy biją na alarm, przypominając o tym jak zanieczyszczone jest powietrze w dużych miastach. W drodze do pracy, szkoły czy na niedzielnym spacerze jesteś narażony na działanie szkodliwego smogu. Mieszkając w mieście również w Twoim mieszkaniu oddychanie nie jest najzdrowsze, dlatego warto postawić na wyjątkowe kwiaty doniczkowe w sypialni, które potrafią oczyszczać eter z zanieczyszczeń. Jednymi z popularniejszych gatunków o takich właściwościach jest sansewieria i skrzydłokwiat, które działają niczym filtr, wyłapujący i neutralizujący cząsteczki formaldehydu i benzenu. Obie odmiany nie wymagają przesadnej ekspozycji na słońce, natomiast lubią być obficie podlewane i zraszane wodą. Równie korzystna dla naszej sypialni będzie dracena. Ten wyjątkowy gatunek uwielbiany jest ze względu na elegancję, którą wprowadza do pomieszczeń. Ma również bardzo korzystne dla nas właściwości, gdyż usuwa z powietrza różnego rodzaju toksyny. Pozbędziemy się dzięki niej trójchloroetylenu, toluenu i ksylenu. Oprócz tego jest ona rośliną łatwą w pielęgnacji. Ma więc wszystkie odpowiednie cechy, by zostać rośliną znajdującą się w naszej sypialni. Bardzo popularną rośliną stała się ostatnio także palma koralowa. Jest nie tylko piękna, ale ma również wyjątkowe właściwości oczyszczające. Filtruje powietrze, znacznie poprawiając jego jakość i usuwa toksyny takie jak amoniak czy benzen. Aby maksymalnie zwiększyć jej efektywność, najlepiej jest ustawić ją w miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu oraz wysokiej wilgotności. Zawsze pamiętajmy o tym, by być świadomym potrzeb swoich roślin. W ten sposób zapewnimy im odpowiednią pielęgnację i nie będziemy musieli martwić się obumarciem organizmów znajdujących się w naszej sypialni. Bardzo wyjątkową rośliną, która również znakomicie oczyszcza powietrze, którym oddychamy, jest bluszcz pospolity. Mimo że nie jest oczywistym wyborem, ma ona znakomite właściwości. Zdolna jest między innymi do usuwania alergenów oraz pleśni z powietrza, dzięki czemu znakomicie sprawdzi się dla osób zmagających się z alergiami. Również nie jest to wymagająca roślina, więc będzie dobrym wyborem dla osób bez pojęcia o ogrodnictwie.

Rośliny nawilżające do sypialni

Ze względu na duże zanieczyszczenie, ogrzewanie w mieszkaniach oraz niską wilgotność powietrza, skóra jest przesuszona, co odczuwają to głównie osoby o wrażliwym naskórku. Chcąc złagodzić objawy takie jak: pękające kąciki ust, spierzchnięte dłonie, łuszczenie się skóry itd. warto zadbać o właściwy poziom nawilżenia powietrza w domu, a przede wszystkim w sypialni. Jednymi ze sprzymierzeńców w tej trudnej walce są aloes i dracena. Pierwszy gatunek nocą produkuje tlen, oczyszcza powietrze i dodatkowo nawilża je. Ponadto jego sok jest wykorzystywany jako maseczki do twarzy, odżywki do włosów czy balsamy do ciała. Sukulent ten jest bardzo odporny, lubi ciepło i jedynie temperatura poniżej zera może go zabić. Drugą propozycję stanowi Dracena Wonna "Janet Craig". Ta pochodząca z lasów tropikalnych odmiana nie tylko zapewni ulgę przesuszonej skórze, ale także będzie stanowiła piękną ozdobę sypialni. Roślina preferuje miejsca nasłonecznione i umiarkowane podlewanie ze zraszaniem. Innym gatunkiem, który także może znakomicie wspomóc wilgotność w naszej sypialni, jest zielistka Sternberga. Oprócz tego, że zwiększa ona poziom wilgotności w powietrzu, ma ona właściwości oczyszczające. To naprawdę piękny i korzystny dla naszej sypialni gatunek. Roślina ta jest również bardzo łatwa w uprawie i nie wymaga dużej wiedzy ogrodniczej. Z tego względu znakomicie sprawdzi się ona dla początkujących osób, które po prostu chcą korzystać z piękna i naturalnych zalet roślin. Nasze powietrze nawilżać będzie także znany wszystkim storczyk. Ta wyjątkowa roślina wymaga jednak nieco więcej uwagi, jednak ze względu na jej właściwości warto poświęcić jej dodatkowy czas i uwagę. Storczyki występują w najróżniejszych barwach i rozmiarach, dzięki czemu są bardzo uniwersalne względem osobistych preferencji. Dopasują się one do każdego wystroju i będą wprowadzały świeży wygląd do pomieszczenia. Warto szczególnie zwrócić na nie uwagę podczas wyboru odpowiedniej roślinności do naszej sypialni. 

Powietrze, jakim oddychasz w nocy, przekłada się na jakość Twojego snu i zarazem na regenerację organizmu. Jak wiadomo zdrowy sen jest jednym z najważniejszych elementów codziennego funkcjonowania, dlatego aranżując swoją sypialnię warto zadbać, aby wszystko w jej wnętrzu sprzyjało nocnej regeneracji, w szczególności dotyczy to roślin, które mają wpływ na powietrze, którym oddychasz. Będą one nie tylko urozmaicać wygląd pomieszczenia, ale również poprawią stan naszej skóry. Zwiększą również wilgotność powietrza w naszej sypialni.