Stelaż pod materac - jakie ma znaczenie?
W celu zapewnienia sobie zdrowego i komfortowego snu każdej nocy należy zadbać o kilka podstawowych aspektów, mających bezpośrednie przełożenie na jakość wypoczynku. Przede wszystkim trzeba zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania, zapewniające optymalne podparcie dla całego ciała. Bardzo duże znaczenie ma również stelaż pod materac.
Sprawdź także: Stelaż łóżkowy ma znaczenie!
Dowiedz się więcej: Jaki stelaż do łóżka? Ile kosztuje dobry?
Przeczytaj również: Stelaż pod materac. Jaki wybrać?
Stelaż pod materac - czy jest konieczny?
Stelaże pod materac to nic innego jak solidna konstrukcja drewniana zbudowana z listewek ułożonych w odpowiednim porządku. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się sosnę, buk czy brzozę, jednak największą popularnością zdecydowanie cieszą się modele bukowe. Głównie ze względu na dużą trwałość, elastyczność i sprężystość, dlatego też może być stosowany również z wysokiej jakości materacami piankowymi. Warto jednak pamiętać, że stelaż odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ nie tylko stanowi solidne podparcie dla materaca, zapobiegając powstawaniu odkształceń, ale również zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza oraz ogranicza gromadzenie się wilgoci wewnątrz wkładu. Jest to szczególnie przydatna właściwość w przypadku alergików, ponieważ takie rozwiązanie ogranicza do minimum rozwój szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów wewnątrz materaca. Co więcej, wpływa on bezpośrednio na dłuższą żywotność podłoża do spania, dzięki czemu będziemy mogli użytkować go przez wiele lat bez utraty pierwotnych właściwości. Nie można również zapominać, że stelaż bardzo mocno oddziałuje na poziom sprężystości materaca, ponieważ przy dużym nacisku wywieranym przez osobę śpiącą zapewnia on amortyzację, usztywnienie oraz zmiękczenie wybranych stref. Dzięki niemu mamy również możliwość dostosowania twardości powierzchni do swoich potrzeb.
Rodzaje stelaży pod materac
Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli stelaży do łóżek, dlatego też warto na początek zapoznać się z cechami poszczególnych rodzajów, by jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb. Do wyboru mamy stelaże klasyczne, elastyczne oraz regulowane - czym się charakteryzują?
- Stelaże klasyczne - wyróżniają się przede wszystkim prostą konstrukcją, opierającą się na drewnianych szczebelkach bez ramki. Zazwyczaj są one przymocowane są one na stałe do ramy łóżka. Ten rodzaj stosowany jest coraz rzadziej, głównie ze względu na brak zapewnienia materacowi odpowiedniego podparcia wspomagającego sprężystość powierzchni.
- Stelaże elastyczne - tego typu produkty zostały zbudowane na bazie elastycznych listewek odpornych na pęknięcia czy wywierany nacisk, które są przymocowane do ramy przy pomocy gumowych lub kauczukowych uchwytów, dzięki czemu nie wymaga skręcania. Warto wspomnieć, że takie modele delikatnie uginają się pod naciskiem, rozprężając go na całej powierzchni i zapobiegając deformowaniu lub nadmiernemu ugniataniu materaca.
- Stelaże z regulacją ręczną lub elektryczną - w tego typu modelach największym atutem jest możliwość dostosowania stopnia nachylenia wybranej części w zależności od przyjmowanej pozycji. Produkty z regulacją elektryczną polecane są w szczególności dla użytkowników spędzających w łóżku bardzo dużo czasu, ponieważ bez wysiłku mogą dostosować ustawienie zagłówka czy podnóżka - jest to możliwe dzięki wykorzystaniu pilota dołączonego do zestawu.
Dopasuj stelaż do swojego łóżka!
Decydując się na zakup stelaża do łóżka, należy dopasować jego parametry nie tylko do posiadanego łóżka, ale również do materaca. Na początek dobrze jest zwrócić uwagę na ciężar ciała użytkownika, ponieważ produkty wykonane na bazie listewek z miękkiego drewna, np. brzozy, sprawdzą się w przypadku osób ważących do ok. 80 kg. Dedykowane są głównie do łóżek dziecięcych, dla osób szczupłych lub po prostu tych śpiących w pojedynkę. Dla par oraz użytkowników o większej wadze polecane są modele elastyczne wykonane z drewna bukowego, ponieważ odznaczają się zdecydowanie większą wytrzymałością. Bardzo duże znaczenie ma także wysokość stelaża oraz rozmieszczenie listew, które powinno być nie większe niż 3 cm. Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na optymalny obieg powietrza wewnątrz wkładu, ale również ułatwia odprowadzanie wilgoci. Istotne jest również dopasowanie stelaża do rodzaju wypełnienia posiadanego już materaca. W przypadku modeli sprężynowych należy zakupić produkt elastyczny, a także warto pamiętać, aby odległość między listwami była mniejsza od średnicy sprężyn. Przy doborze rodzaju drewna dobrze jest także uwzględnić łączną wagę użytkownika i podłoża do spania. Niestety, w przypadku tego typu materacy nie powinno się stosować stelaży z regulacją stopnia nachylenia zagłówka i podnóżka. Z kolei posiadając podłoże piankowe można zdecydować się praktycznie na każdy z dostępnych na rynku stelaży. Budowa większości modeli umożliwia stosowanie produktów zarówno z regulacją ręczną, jak i elektryczną.
Jaki stelaż pod materac wybrać?
Wiedząc już, jaki rodzaj stelaża sprawdzi się doskonale w Twojej sypialni, warto teraz skupić się nad wyborem konkretnego modelu. Do najbardziej podstawowych możemy zaliczyć chociażby Hilding Sam, który został zbudowany na bazie 18 elastycznych listewek, które zostały zamocowane w odpornych na odkształcenia i pękanie uchwytach. Z kolei produktem z możliwością ręcznej regulacji pod względem twardości jest Hilding Family Lift. Jego konstrukcja opiera się na aż 28 giętkich i lekkich listewkach z klejonego drewna, a zastosowany pas, przebiegający przez środek stelaża umożliwia równomierny rozkład nacisku. Do modeli regulowanych ręcznie zaliczamy Hilding Select Expert, którego twardość oraz kąt nachylenia podnóżka i zagłówka można manualnie dostosowywać do swoich potrzeb. Został on zbudowany na bazie aż 42 listewek, swobodnie uginającym się dzięki zastosowaniu kauczukowych uchwytów. Dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji zwiększa komfort snu niezależnie od rodzaju zastosowanego materaca, dając użytkownikowi najwyższy poziom wygody przez całą noc. Chcąc jednak zdecydować się na stelaż z regulacją elektryczną, warto zwrócić uwagę na Hilding Select Moto, który jest ruchomy w aż trzech płaszczyznach. Jego konstrukcja opiera się na 42 elastycznych listwach ułożonych warstwowo, które doskonale reagują na nacisk wywierany przez użytkownika. Będzie doskonałym wyborem do materacy piankowych, wysokoelastycznych oraz tych, wyróżniających się dużą miękkością powierzchni.
Stelaż pod materac pozwala nie tylko na odpowiednie podparcie materaca, ale również zapewnia wysoką wygodę użytkowania i higieniczne warunki do wypoczynku. Przed zakupem warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją techniczną poszczególnych produktów, ponieważ nie wszystkie modele będą doskonale spełniać nasze potrzeby oraz oczekiwania.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Jan N
kiedyś ludzie na sianie spali... pewnie wszyscy mieli straszne bóle bo ja sobie nie potrafię wyobrazić spanie bez mojego łóżka mam materac dobrany pod siebie i stelaż tak samo
Ignacy K
Fajny art akurat szukam stelaza
Olaf Z
Duże znaczenie! Bez stelaża nie mozna kłaść materaca!
Kamil P
Ja mam taki stelaż z zregulowacją. Jest super, bo wczesnie musiałem sobie dużo poduszek pod głowe kłaść do czytania!