Wygodny, spokojny i komfortowy sen pozwala zachować dobrą formę i zdrowie, a także zapewnia dobre funkcjonowanie w ciągu dnia. Wybierając wszystkie akcesoria do swojego łóżka, nie można zapomnieć o porządnym stelażu. To właśnie ten element odpowiada za odpowiednie podparcie kręgosłupa i przedłużenie żywotności materaca.

Czym jest stelaż do łóżka?

Stelaż do łóżka to element zbudowany z elastycznych, drewnianych listewek. Jest to podstawa pod materac, która stanowi integralną część całego łóżka. Warto zaznaczyć, że stelaże do łóżka pełnią wiele funkcji, chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że ten element to tylko fragment ogólnej konstrukcji. W rzeczywistości stelaż łóżka ma sporo zadań, a wśród najważniejszych funkcji można wyróżnić następujące:

  • wzmacnia funkcjonalność, przedłuża trwałość i żywotność materaca - w sytuacji, gdy stelaż jest dobrze dobrany, to ciężar ciała użytkownika rozkłada się zarówno na stelaż, jak i na materac, dzięki czemu żaden z elementów nie jest znacznie obciążony,
  • zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, sprawia, że sen jest wygodniejszy i bardziej komfortowy,
  • umożliwia wentylację materaca oraz całej powierzchni do snu, co ma spore znaczenie dla alergików, a ogólnie można uznać, że zwiększa to higienę snu i zapewnia odpowiedni klimat w sypialni, ponieważ właściwa cyrkulacja powietrza zapobiega gromadzeniu się grzybów, pleśni i roztoczy,
  • zwiększa amortyzację, elastyczność materaca, a także zapewnia usztywnienie lub zwiększenie wybranych stref,
  • stabilizuje materac w ramie łóżka, zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo dla użytkownika.

Oczywiście wyżej opisane funkcje zależą od tego, jaki stelaż do łóżka zostanie wybrany przez użytkownika. Modele bardziej klasyczne, tańsze, mogą nie spełniać wszystkich zadań, ponieważ nie są elastyczne. Warto jednak pamiętać o tym, że po zakupie porządnego łóżka i wysokiej jakości materaca, należy dobrze zastanowić się nad konkretnym modelem stelaża, aby umożliwił on wygodne i komfortowe spędzanie czasu w łóżku.

Decydując się na zakup stelaża w Lublinie, warto zajrzeć do sklepów stacjonarnych, a także sprawdzić ofertę online. W przypadku stelaża nie ma zwykle konieczności wypróbowania go, zwłaszcza jeśli osobno dobierany jest stelaż, a osobno materac. Warto wiedzieć, że funkcjonowanie podpory może zależeć od konkretnego modelu materaca. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest dokonanie zakupów w wygodny i bezpieczny sposób, a więc przez Internę. Dobrze zwrócić uwagę na ofertę marki Hilding, renomowanego producenta materacy, stelaży, łóżek i akcesoriów do snu. Produkty marki można kupić online lub też w sklepach stacjonarnych takich jak IKEA, czy Agata Meble.

Czym kierować się wybierając stelaż do łóżka?

Jaki stelaż pod materac wybrać i czym się kierować przy zakupie? Tak naprawdę jest sporo czynników, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim wybierając stelaż należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Zdecydowana większość modeli ma długość około 200 centymetrów, co pasuje do standardowych łóżek. Jeśli chodzi o szerokość, to wszystko zależy od tego, czy użytkownik poszukuje stelażu do łóżka pojedynczego, czy też podwójnego. Poza wymiarami, dobrze zwrócić uwagę także na liczbę listewek stelaża. Im więcej jest szczebelków, tym lepsza stabilizacja i wyższy komfort użytkowania. Na rynku można znaleźć stelaże z 18, 28 lub większą liczbą listewek. Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju posiadanego materaca, ponieważ 18 listewek dobrze sprawdzi się w przypadku materacy kieszeniowych o mniejszej liczbie sprężyn (około 250/m2), natomiast 28 i więcej (36 lub 42) listewek to dobry wybór do materacy piankowych, lateksowych i kieszeniowych z większą liczbą sprężyn (około 500/m2). Wybierając stelaż, warto także zwrócić uwagę na inne czynniki:

  • materiał, z którego wykonany został stelaż - większość modeli to produkty drewniane, jednak zawsze należy sprawdzać ich jakość,
  • renoma producenta i oferowane przez niego modele,
  • możliwość regulacji stelaża, jego ruchomość, ponieważ na rynku można znaleźć zarówno stelaże nieruchome, jak i te regulowane manualnie lub elektrycznie,
  • wiek i stan zdrowia użytkownika - dla osób w wieku podeszłym lub schorowanych najlepsze są stelaże ruchome,
    możliwości finansowe użytkownika.

Warto dodać, że niektórzy producenci oferują łóżko ze stelażem, co jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ oba produkty są do siebie dopasowane. Należy jednak sprawdzić jakość wykonania stelaża.

Rodzaje stelaży do łóżka

W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć kilka rodzajów stelaży, które można sklasyfikować ze względu na konstrukcję oraz możliwość regulacji. Do pierwszej grupy należą następujące rodzaje:

  1. Stelaże klasyczne typu ruszt, które są coraz mniej popularne wśród klientów. Takie modele mają postać listewek zamocowanych na stałe do obudowy. Zaletą stelaży klasycznych jest atrakcyjna cena, natomiast sporą wadą jest fakt, że nie przejmują one ciężaru użytkownika. Konsekwencją tego jest szybsze zużywanie się materaca i jego mniejsza trwałość. W stelażach typu ruszt listewki są zwykle umiejscowione zbyt daleko od siebie, dlatego takie modele nie nadają się do materacy lateksowych, czy piankowych.
  2. Stelaże elastyczne, bardzo popularne, uznawane za doskonały wybór dla większości użytkowników. Ich cechą charakterystyczną jest mocowanie listewek w specjalnych plastikowych lub kauczukowych uchwytach 3D. Tego typu stelaże przejmują ciężar ciała użytkownika, zapewniają dłuższą żywotność materaca, a także odpowiednią cyrkulację powietrza. Takie stelaże są wytrzymałe, a zwykle na środku mają regulację twardości. W ofercie marki Hilding można znaleźć stelaż elastyczny Family Classic, zbudowany z 28 listewek.

Stelaże można także sklasyfikować ze względu na możliwość regulacji. Modele elastyczne są nieruchome, podobnie jak te klasyczne. W ofercie marki Hilding dostępne są jednak stelaże ruchome, regulowane manualnie (jak model Hilding Family Expert) lub elektrycznie (jak model Hilding Select Moto). Stelaże regulowane charakteryzują się tym, że możliwe jest podniesienie zagłówka lub podnóżka. W ten sposób model jest dopasowany zarówno do potrzeb osób starszych, jak i obłożnie chorych, jak i dla osób, które lubią leżeć w łóżku i czytać lub też chcą mieć podniesione do góry nogi.