Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Odpowiednia ilość oraz jakość wypoczynku jest kluczowa dla przyszłej mamy, ponieważ bardzo mocno oddziałuje na zdrowie. Pomaga przede wszystkim w regeneracji całego organizmu oraz niwelowaniu skutków niektórych dolegliwości. Jak zatem zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen w ciąży? Jaki materac oraz poduszkę wybrać, by wspomóc rozluźnienie mięśni i odciążenie kręgosłupa? 

Sprawdź także: Zdrowy sen - dlaczego jest tak ważny?

Dowiedz się więcej: Materac dla niemowlaka - jaki wybrać?

Przeczytaj również: Jak zadbać o zdrowy sen? Skutki niedoboru snu i sposoby na poprawę jego jakości

Dlaczego sen w ciąży jest ważny?

Jak wiadomo, zdrowy i spokojny sen ma ogromny wpływ na cały organizm. Oddziałuje nie tylko na efektywną regenerację całego ciała, ale także przekłada się na lepsze samopoczucie po przebudzeniu. Również w ciąży warto zadbać o wysokiej jakości wypoczynek, ponieważ ma ogromny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim w trakcie fazy głębokiego snu obniżone zostaje ciśnienie krwi, zmniejsza się częstotliwość oddechu oraz uspokaja się praca serca, dlatego zbyt mała ilość wypoczynku w ciągu doby może przyczynić się do nadciśnienia. Odgrywa również kluczową rolę dla układu odpornościowego, ponieważ zbyt krótki sen wpływa na zmniejszenie stężenia limfocytów oraz podwyższenie poziomu cytokin, stymulujących stany zapalne. Oczywiście nie ma także wątpliwości, że odpowiedniej jakości wypoczynek redukuje wszelkie napięcia mięśniowe oraz bóle głowy, co jest szczególnie odczuwalne w II i III trymestrze ciąży. Przyczynia się także do niwelowania dolegliwości ze strony kręgosłupa, ponieważ cały szkielet zostaje odciążony, przez co ból słabnie lub całkowicie znika. Sen pomaga także w regeneracji mózgu, co pozwala na relaks i odpoczynek dla głowy. Dodaje także energii do działania oraz bezpośrednio wpływa na lepszy nastrój oraz samopoczucie. Badania wykazują również, że zakłócenia wypoczynku w I i III trymestrze mogą mieć związek z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu. Istnieje również związek między złym sypianiem w 9. miesiącu ciąży a dłuższym i bardziej bolesnym porodem. 

Ciąża a problemy ze snem - jak sobie radzić?

W trakcie ciąży pojawia się wiele różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, które bezpośrednio oddziałują na jakość wypoczynku. W I trymestrze wpływ na sen mają przede wszystkim zmiany hormonalne, co przyczynia się do wydłużenia fazy REM (sen płytki) oraz skrócenia fazy NREM (sen głęboki). W związku z tym pojawiają się częste pobudki, które uniemożliwiają efektywne wyspanie się. Z kolei w II trymestrze zaczyna rosnąć brzuch, który nie tylko utrudnia wygodne ułożenie się w łóżku, ale także zwiększa natężenie uciążliwych dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa, skurcze łydek czy tkliwość piersi. Natomiast w II trymestrze efektywny wypoczynek utrudniają coraz intensywniejsze ruchy dziecka czy też ucisk macicy na pęcherz oraz narządy wewnętrzne. 

Jak zatem radzić sobie z tymi problemami, by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen w ciąży? Warto przede wszystkim zacząć się stosować do zasad higieny snu, które zdecydowanie wspomagają jakość wypoczynku. Przede wszystkim należy zadbać o dietę, ponieważ u przyszłej mamy nie trudno o zgagę czy niestrawność. Właśnie dlatego warto postawić na zdrową i lekkostrawną dietę, a także nie można zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości w ciągu dnia. Nie bez znaczenia ma również aktywność fizyczna, która powinna być oczywiście dopasowana do stanu zdrowia ciężarnej. Często wystarczy dłuższy spacer, by odpowiednio dotlenić organizm. Bardzo ważnym aspektem jest również stworzenie sprzyjających warunków do wypoczynku - mamy tutaj na myśli chociażby optymalną temperaturę powietrza, częste wietrzenie pomieszczenia czy stosowanie oczyszczacza oraz nawilżacza.       

Jaka pozycja do spania w ciąży będzie najlepsza?

Oczywiście podstawowym aspektem jest to, aby pozycja do spania była przede wszystkim wygodna dla przyszłej mamy. Warto jednak pamiętać, że w ciąży nie jest zalecane wypoczywanie na wznak, ponieważ takie ułożenie ciała utrudnia oddychanie, ogranicza swobodny przepływ krwi, co może powodować drętwienie kończyn oraz utrudnione dotlenienie tkanek oraz dziecka. Najbardziej polecaną pozycją jest spanie na lewym boku, ponieważ w ten sposób do malucha dociera najwięcej substancji odżywczych z krwi matki. Niestety, jeśli lubimy spać na brzuchu, będziemy musieli zmienić swoje nawyki, ponieważ w sytuacji, gdy brzuszek już jest widoczny takie ułożenie jest po pierwsze niewygodne, a po drugie może stanowić zagrożenie dla maleństwa. Dobrze jest w czasie ciąży wypoczywać na specjalnej poduszce, umożliwiającej odpowiednie podparcie wszystkich partii ciała, a także odciążenie kręgosłupa, szyi czy barków. Większość dostępnych modeli jest dostępna w różnych kształtach i wyróżnia się wysoką elastycznością oraz sprężystością, dlatego też doskonale przylega do całej sylwetki. 

Materac SleepMed PremiumCiąża a materac - na jaki model warto się zdecydować?

Dobór materaca do spania ma kluczowe znaczenie dla jakości wypoczynku przyszłej mamy. Przede wszystkim nie może być zbyt miękki, ponieważ rosnąca waga ciała może sprawiać, że sylwetka z miesiąca na miesiąc będzie się zapadać coraz bardziej w głąb, powodując nienaturalne ułożenie kręgosłupa oraz utrudniając regenerację oraz rozluźnienie mięśni. Wybrany model nie powinien być także za twardy, bo zbyt duży ucisk na poszczególne partie ciała spowoduje utrudniony przepływ krwi oraz uniemożliwi prawidłowe dotlenienie dziecka i tkanek. Jeśli chodzi o rodzaj wypełnienia to dobrze, by cechowało się jak najwyższym poziomem sprężystości oraz elastyczności, pozwalając na utrzymanie całego ciała w optymalnej pozycji przez całą noc. Najlepiej zatem sprawdzą się materace piankowe, których powierzchnia doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn wszystkich partii ciała, ułatwiając efektywną regenerację. 

Na uwagę zasługuje między innymi SleepMed Comfort Plus, który dzięki możliwości samodzielnej regulacji twardości można z łatwością dopasować do swoich zmieniających się w czasie ciąży potrzeb.

Poduszka dla kobiet w ciąży - wybierz mądrze!

Wybór poduszki dla kobiety w ciąży stanowi spore wyzwanie, ponieważ powinna ona maksymalnie podnosić komfort snu przy jednoczesnym utrzymaniu głowy i szyi w prawidłowej pozycji w celu zniwelowania napięcia oraz dolegliwości bólowych. Właśnie dlatego warto postawić na model ortopedyczny, taki jak chociażby SleepMed Supreme Pillow o ergonomicznym kształcie. Dzięki wzbogaceniu pianki o innowacyjne włókna węglowe, pozwala na skuteczną eliminację ładunków elektrycznych, nagromadzonych na powierzchni całego ciała. Co więcej, dzięki specjalnym otworom wentylacyjnym doskonale odprowadza wilgoć wytworzoną w trakcie wypoczynku. Stały obieg powietrza przyczynia się również do niwelowania nieprzyjemnych zapachów, a także ograniczenia namnażania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Chcąc zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen w ciąży, warto stosować się do podstawowych zasad higieny snu, a także zainwestować w wysokiej jakości materac oraz akcesoria sypialniane. To właśnie dzięki tym wszystkim elementom możliwe będzie chociaż częściowe zniwelowanie uciążliwych dolegliwości.