Kupiłeś nowy materac i okazał się za twardy? Bez obaw, nie musisz od razu wymieniać go na inny! Dzisiaj opowiemy o tym, jak poradzić sobie, kiedy potrzebujesz, aby powierzchnia, na której śpisz stała się bardziej miękka. 

Za twardy materac: po czym go poznasz? 

Jedną z podstawowych kwestii, jaką musimy się kierować przy kupnie materaca jest jego twardość. Wybrany model nie może być za miękki, bo nasze plecy wyginają się wtedy w łuk, przez co łatwo jest o wszelkiego rodzaju zwyrodnienia i ból. Jednak nie należy również przesadzić, ponieważ spanie na zbyt twardym produkcie także niesie negatywne skutki. Jakie? Na początku pojawiają się problemy  ze znalezieniem idealnej pozycji do odpoczynku i trudniej jest zasnąć, lub też będziemy się budzić obolali w środku nocy. Niewyspanym ciężko się skoncentrować, są częściej rozdrażnieni czy też narażeni  na spadki nastroju. Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe tutaj występuje dyskomfort w okolicy pleców, a także drętwienie kończyn. Spowodowane jest ono uciskiem na ciało, jakie wywiera zbyt twarda powierzchnia. Co w takim razie brać pod uwagę wybierając twardość? Bardzo ważnym czynnikiem jest waga  modele H2 polecane są dla osób poniżej 80 kg, H3 dla tych powyżej wskazanej masy ciała, a H4 dla ważących więcej niż 100 kg). Istotny jest również nasz stan zdrowia (jak schorzenia aparatu ruchu), wiek czy indywidualne preferencje. O tym, że materac nie jest odpowiednio dopasowany często możemy zdać sobie sprawę dopiero po kilku nocach.

Co zrobić, gdy  materac jest za twardy?

Jak wspomnieliśmy, gdy podłoże do snu okaże się za twarde nie musimy od razu wymieniać produktu na nowy. Powinniśmy chociażby zastanowić się w jakim stanie jest nasz stelaż. Dobrze jest tutaj stawiać na nowoczesne modele, które możemy na przykład samodzielnie regulować dopasowując je do naszych aktualnych potrzeb czy też stanu zdrowia, a takie znajdziesz w naszym sklepie! Współpracują one odpowiednio z materacami dając nie tylko podparcie na wysokim poziomie, lecz również współpracują z siłą nacisku. Inną metodą, sprawdzającą się wyłącznie w przypadku modeli wzbogaconych  o piankę termoelastyczną jest zwiększenie temperatury w naszym pokoju. Jest tak z tego względu, że wskazane wypełnienie reaguje na ciepło, przez co następuje jego rozprężenie. Jednocześnie znacznie lepiej całość będzie dopasowywała się do naszego kształtu ciała. Rozwiązaniem praktykowanym przez niektórych jest położenie dodatkowej warstwy, na przykład w postaci koca. Chociaż początkowo wydawać może się nam, że pojawia się różnicą, na przysłowiową dłuższą metę nasze ciało i tak będzie odczuwało skutki związane ze zbyt twardym podłożem, a dodatkowo narażeni jesteśmy na przegrzanie, szczególnie w gorące dni, dlatego zamiast koca lepiej jest postawić na materac nawierzchniowy. 

Materac nawierzchniowy na za twarde podłoże

Rozwiązaniem, które sprawdzi się gdy podłoże, na którym  śpimy jest za twarde będzie materac nawierzchniowy, nazywany również topperem. Wystarczy wybrać model dopasowany do naszych potrzeb (w tym wypadku warto jest zwrócić uwagę na produkty wypełnione pianką termoelastyczną, które dostosowują się do  temperatury ciała i dają przyjemny efekt otulenia). Jakie jeszcze korzyści płyną z jego zakupu? Przede wszystkim jest to świetne zabezpieczenie materaca głównego przed nadmierną eksploatacją czy też zabrudzeniem. Skutecznie zwiększa higienę snu oraz wyrównuje powierzchnię, dzięki czemu nieodczuwalne będą odkształcenia czy też wystające sprężyny. Materac nawierzchniowy pod uwagę powinny wziąć również osoby, które dużo podróżują. Wszyscy wiemy, że hotelowe łóżka nie zawsze są w stanie zagwarantować nam wysoką wygodę, dlatego właśnie warto jest położyć na niego topper. Ze względu na fakt, że jest on znacznie cieńszy niż standardowy wyrób zabrać go ze sobą niemal wszędzie. Niektórzy nawet wykorzystują je zamiast karimaty w namiocie!

Znajdź materac nawierzchniowy dla siebie

Jaki materac nawierzchniowy w takim razie będzie w stanie naprawdę poprawić nasz komfort snu i sprawić, że powierzchnia łóżka nie będzie już za twarda?  Na przysłowiowy “pierwszy ogień” weźmy model Materasso Top Thermo. Posiada on wypełnienie z pianki termoelastycznej, dzięki czemu reaguje na ciepło dostosowując się do krzywizn anatomicznych. Zaliczany jest do grona materacy miękkich, co oznacza, że poleca się go osobom poniżej 60 kilogramów. Jako dodatkową zaletę wskażmy fakt,  że pomaga nam utrzymać temperaturę ciała na optymalnym poziomie, przez co zapobiega, między innymi, nadmiernej potliwości. Dla tych, którzy szukają materaca nawierzchniowego o średniej twardości zalecany jest Materasso Top Latex. Tutaj za nasze odczucia podczas snu odpowiada dodatek lateksu. Nie tylko poprawia komfort, lecz jednocześnie jest bardzo wytrzymały. Bez wątpienia świetnie sprawdzi się również Hilding Alt. Dany model posiada piankę termoelastyczną Visco, lecz również Flexifoam. Dzięki temu jest nie tylko niezwykle miękki, lecz również elastyczny!

Zbyt twardy materac? Dla nas to nie problem, wystarczy, że postawisz na wysokiej jakości rozwiązania, takie właśnie jak zaprezentowane toppery. Dzięki nim znów będziesz mógł się cieszyć zdrowym i spokojnym snem.