Smartfony są nieodłączną częścią codzienności większości ludzi: już w kilka sekund po przebudzeniu sprawdza się godzinę, w ciągu dnia odbiera się telefony i wysyła wiadomości, wieczorem relaksuje się, oglądając na ekranie odcinek ulubionego serialu, a przed pójściem spać nastawia się budzik i kładzie aparat tuż przy głowie, tak by rano znów za niego chwycić. Jakie mogą być skutki spania z telefonem pod poduszką?

Dlaczego spanie z telefonem to zły pomysł?

Ciągłe przebywanie w pobliżu telefonu wpływa negatywnie na jakość wypoczynku, gdyż, podobnie jak inne urządzenie elektroniczne, emituje on niebieskie światło, którego fale mają taką samą długość co fale słoneczne. Ze względu na tę właściwość, organizm ma problem z ich rozróżnieniem - błędne rozpoznając fale HEV, mózg myli dzień z nocą i produkuje mniejsze ilości hormonów odpowiedzialnych za zasypianie. Zapadanie w sen może być utrudnione również wskutek używania telefonu już w łóżku, gdyż grając w gry, oglądając filmy i prowadząc za jego pośrednictwem rozmowy, wpada się w stan pobudzenia emocjonalnego, który może powodować bezsenność. Smartfon lepiej położyć z dala od łóżka z jeszcze jednego powodu - nie ma nic gorszego, niż zostać obudzonym przez telefon, który zaczyna dzwonić i wibrować pod poduszką w środku nocy.

Spanie z telefonem a elektrosmog

Elektrosmog odnosi się do dużego natężenia promieniowania elektromagnetycznego na określonej przestrzeni, na przykład w sypialni. Choć jest on naturalnym zjawiskiem, to jeśli występuje w dużych ilościach, może być szkodliwy. Elektrosmog posądza się o wywoływanie zmian w wielu układach ciała, zaburzeń układów nerwowego i tym podobnych. Czy spanie z telefonem może nieść aż tak poważne skutki dla naszego zdrowia? Raczej nie, gdyż jedno urządzenie elektroniczne nie jest w stanie wydzielić na tyle dużych ilości promieniowania, by okazały się one szkodliwe. Jednak jeśli w sypialni obok smartfona znajdują się także telewizor, tablet i komputer, ryzyko to wzrasta.

Telefon pod poduszką - jakie są zagrożenia?

Dużo bardziej realnym skutkiem spania z telefonem pod poduszką jest poparzenie twarzy! Bardzo często położony obok głowy aparat jest podłączony do ładowarki. Jest to niebezpieczne, gdyż przeładowana bateria w czasie Twojego odpoczynku może się spalić albo przegrzać i wybuchnąć. Istnieje też ryzyko zapalenia się wtyczki w wyniku zwarcia w samym gniazdku elektrycznym. Często mówi się też o tym, że spanie z telefonem może przyczyniać się do powstawania nowotworów mózgu. Zależność między liczbą zachorowań a emisją fal elektromagnetycznych nie została dotychczas sprecyzowana, jednak sama Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ostrożność i korzystanie ze zdobyczy techniki z umiarem.

Choć wiele potencjalnych skutków spania z telefonem pod poduszką nie zostało oficjalnie potwierdzonych, to lepiej nie ryzykować ich doświadczenia i odłożyć telefon na bok podczas snu. Mówi się, że minimalna odległość od łóżka, w której powinien znajdować się smartfon wynosi 1 metr. Położenie telefonu na szafce nocnej zamiast obok głowy nie sprawi więc, że nie usłyszymy rano budzika, a na pewno poprawi jakość snu.