Spanie z telefonem - jakie skutki niesie za sobą ten nawyk?
Smartfony są nieodłączną częścią codzienności większości ludzi: już w kilka sekund po przebudzeniu sprawdza się godzinę, w ciągu dnia odbiera się telefony i wysyła wiadomości, wieczorem relaksuje się, oglądając na ekranie odcinek ulubionego serialu, a przed pójściem spać nastawia się budzik i kładzie aparat tuż przy głowie, tak by rano znów za niego chwycić. Jakie mogą być skutki spania z telefonem pod poduszką?
Sprawdź także: Jaki materac dla osoby ze skoliozą?
Dowiedz się więcej: Bakterie i roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?
Przeczytaj również: Ciało podczas snu - co się z nim dzieje?
Dlaczego spanie z telefonem to zły pomysł?
Ciągłe przebywanie w pobliżu telefonu wpływa negatywnie na jakość wypoczynku, gdyż, podobnie jak inne urządzenie elektroniczne, emituje on niebieskie światło, którego fale mają taką samą długość co fale słoneczne. Ze względu na tę właściwość, organizm ma problem z ich rozróżnieniem - błędne rozpoznając fale HEV, mózg myli dzień z nocą i produkuje mniejsze ilości hormonów odpowiedzialnych za zasypianie. Zapadanie w sen może być utrudnione również wskutek używania telefonu już w łóżku, gdyż grając w gry, oglądając filmy i prowadząc za jego pośrednictwem rozmowy, wpada się w stan pobudzenia emocjonalnego, który może powodować bezsenność. Korzystając z telefonu chwilę przed snem jesteśmy także narażeni na zwiększenie stresu i niepokoju. Będzie się to działo, szczególnie jeśli wybierzemy przeglądanie mediów społecznościowych lub oglądanie strasznych filmów na aktywność mającą przynieść nam rozrywkę przed snem. Smartfon lepiej położyć z dala od łóżka z jeszcze jednego powodu - nie ma nic gorszego, niż zostać obudzonym przez telefon, który zaczyna dzwonić i wibrować pod poduszką w środku nocy. Promieniowanie, które produkuje to urządzenie może być także bardzo negatywne dla naszego stanu zdrowia. Ciągle prowadzone są badania w tej konkretnej dziedzinie, jednak pewne jest, że trzymanie telefonu w naszym łóżku nie będzie dla nas zdrowe w żadnym stopniu. Przede wszystkim korzystanie z telefonu w łóżku jest niezwykle niekorzystne dla naszej postawy. Zwykle używamy go w bardzo nienaturalnych pozycjach, wyginając nadmiernie szyje w różne strony. Zdecydowanie w większości przypadków doświadczamy przez to dyskomfortu i uczucia bólu w różnych strefach kręgosłupa. Zawsze należy pamiętać o tym, by zachować prawidłową pozycję ciała. Dzięki temu unikniemy poważnych dolegliwości i schorzeń, z którymi będziemy mogli spotkać się w przyszłości. Wykrzywienie naszych pleców i szyi spowodowane patrzeniem w telefon na łóżku jest dla nas naprawdę niekorzystne i powinniśmy unikać praktykowania tego rodzaju aktywności.
Spanie z telefonem a elektrosmog
Elektrosmog odnosi się do dużego natężenia promieniowania elektromagnetycznego na określonej przestrzeni, na przykład w sypialni. Choć jest on naturalnym zjawiskiem, to jeśli występuje w dużych ilościach, może być szkodliwy. Elektrosmog posądza się o wywoływanie zmian w wielu układach ciała, zaburzeń układów nerwowego i tym podobnych. Czy spanie z telefonem może nieść aż tak poważne skutki dla naszego zdrowia? Raczej nie, gdyż jedno urządzenie elektroniczne nie jest w stanie wydzielić na tyle dużych ilości promieniowania, by okazały się one szkodliwe. Jednak jeśli w sypialni obok smartfona znajdują się także telewizor, tablet i komputer, ryzyko to wzrasta. By zminimalizować ryzyko negatywnych skutków promieniowania, warto wdrożyć kilka korzystnych dla nas czynności. Przede wszystkim powinniśmy nasz telefon trzymać paru metrów od łóżka. W żadnym wypadku nie powinien się on znajdować na stoliku nocnym. Takie ułożenie go będzie korzystne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także zmotywuje nas do porannego wstawania. Umieszczając smartfon z budzikiem w pewnej odległości od łóżka, zmuszamy się do wstania, aby go wyłączyć. Dzięki temu będziemy mieć mniejsze ryzyko ewentualnego zaspania. Korzystne dla nas będzie także włączenia trybu samolotowego. Wyłączenie WiFi i bluetootha zminimalizuje szkodzące nam promieniowanie. Dzięki temu unikniemy rozpraszania przez nadchodzące powiadomienia, które mogłyby skłonić nas do częstszego sięgania po telefon. W swojej sypialni warto stworzyć strefę wolną od technologii. Wszelkie urządzenia nie powinny znajdować się w miejscu przeznaczonym na odpoczynek. Warto więc wynieść je, chociażby na czas naszego snu, by zminimalizować ryzyko powikłań zdrowotnych.
Telefon pod poduszką - jakie są zagrożenia?
Dużo bardziej realnym skutkiem spania z telefonem pod poduszką jest poparzenie twarzy! Bardzo często położony obok głowy aparat jest podłączony do ładowarki. Jest to niebezpieczne, gdyż przeładowana bateria w czasie Twojego odpoczynku może się spalić albo przegrzać i wybuchnąć. Istnieje też ryzyko zapalenia się wtyczki w wyniku zwarcia w samym gniazdku elektrycznym. By zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnej tragedii, zawsze należy odłączyć telefon oraz inne urządzenia od ładowarki przed pójściem spać. Ładowanie przez noc może być niekorzystne nie tylko dla nas, ale i dla naszego telefonu. Poprzez zbyt długi kontakt z ładowarką, bateria psuje się w znacznym stopniu, przez co nasz smartfon szybciej się niszczy. Często mówi się też o tym, że spanie z telefonem może przyczyniać się do powstawania nowotworów mózgu. Zależność między liczbą zachorowań a emisją fal elektromagnetycznych nie została dotychczas sprecyzowana, jednak sama Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ostrożność i korzystanie ze zdobyczy techniki z umiarem. Nie warto więc praktykować sen z urządzeniami elektronicznymi. Mogą one tworzy realne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Choć wiele potencjalnych skutków spania z telefonem pod poduszką nie zostało oficjalnie potwierdzonych, to lepiej nie ryzykować ich doświadczenia i odłożyć telefon na bok podczas snu. Mówi się, że minimalna odległość od łóżka, w której powinien znajdować się smartfon wynosi 1 metr. Położenie telefonu na szafce nocnej zamiast obok głowy nie sprawi więc, że nie usłyszymy rano budzika, a na pewno poprawi jakość snu. Warto przemyśleć swoje nawyki związane ze snem. Eliminacja niekorzystnych dla nas przyzwyczajeń będzie bardzo korzystna dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Melania N
Od 10 roku życia śpię obok telefonu i nic mi nie jest
Patrycja L
Raka mózgu moze nie dostanę, ale jedank wole uważać i nie spać z telefonem przy uchu
Patryk L
Mam dwie córki i nie wyobrażam sobie życia bez nich i chce żeby były szczęśliwe i bezpieczne i zdrowe dlatego zabieram im komórki przed spaniem dzięki temu czuję się bezpieczniejszy o nie