Na sen przeznaczamy sporą część naszego życia. Dzięki niemu możemy bowiem efektywnie odpoczywać, a jednocześnie poprawiać swoje samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Co tak naprawdę dzieje się z ciałem podczas snu? W jaki sposób wpływa on na organizm człowieka?  

Organizm w czasie snu

Wielu z nas, zmęczonych po pracy lub intensywnej nauce nawet nie zastanawia się nad tym, co dzieje się z ciałem człowieka zaraz po jego zaśnięciu. Sen jest jednak niezwykle istotnym momentem dnia, który w dużym stopniu decyduje o normalnym funkcjonowaniu całego organizmu. W trakcie nocy wszystkie narządy, w tym najważniejszy z nich, czyli mózg, mają bowiem możliwość gruntownej odnowy, obejmującej redukcję stresu oraz zmniejszenia napięcia mięśni. Znajdujący się w stanie spoczynku mózg zyskuje wówczas szansę utrwalania zdobytych informacji, głównie dzięki aktywnemu powstawaniu nowych połączeń nerwowych. Ponadto, podczas snu w organizmie wytwarza się hormon wzrostu - somatotropina - pozwalająca zwłaszcza dzieciom i młodzieży prawidłowo się rozwijać. Dla zachowania dobrego samopoczucia, a co równie ważne dbania o zdrowie nasz sen powinien trwać od 7 do 9 godzin.         

Fazy snu

Sen każdego z nas dzieli są na dwie podstawowe fazy. Pierwszą z nich jest tak zwana faza NREM, trwająca od 80 do 100 minut, składająca się z czterech stadiów, różniących się od siebie poziomem świadomości odczuwania bodźców zewnętrznych. Na początku, bezpośrednio przed zaśnięciem towarzyszy wrażenie natłoku niespójnych myśli i wolnego poruszania się gałek ocznych. W kolejnym etapie oczy przestają wykonywać ruchy, a organizm jest w stanie w każdej chwili szybko się przebudzić. Następnie, stajemy się coraz bardziej odcięci od świadomego postrzegania rzeczywistości, zaczynamy dostrzegać obrazy i przechodzić w drugą fazę snu - REM. Najczęściej zajmuje ona około 15 minut, objawia się dużym rozluźnieniem mięśni oraz sennymi marzeniami. Obydwie opisane fazy snu, z drobnymi przerwami, powtarzają się cyklicznie przez całą noc.

Przyjemny i zdrowy sen

Aby zapobiec wszelkiego rodzaju zaburzeniom snu, warto dbać o właściwą higienę wypoczynku. W tym celu, najlepiej odpowiednio przygotować swoją sypialnię - powinno się w niej znajdować głównie wygodne łóżko, wyposażone w komfortowy, a zarazem doskonale podtrzymujący sylwetkę materac. Przyjemne zasypianie bez wątpienia będzie również możliwe dzięki częstej zmianie pościeli i wieczornemu wietrzeniu pomieszczenia. Kluczem do zdrowego snu jest ponadto wyrobienie w sobie tak zwanej dobrej rutyny, pozwalającej prawidłowo rozplanować swój dzień i przeznaczyć odpowiednią ilość godzin na relaks. Wieczorem, by zapomnieć o stresie, zaleca się  zażywanie gorących kąpieli, picie ziołowych herbat oraz zrezygnowanie ze spożywania ciężkostrawnych potraw i kofeiny.

Ciało podczas snu zyskuje doskonałą okazję do pełnej regeneracji i efektywnego wypoczynku po trudach dnia. W trakcie jego trwania rozluźniają się mięśnie, a mózg porządkuje nagromadzone informacje. Braki snu mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego zawsze trzeba robić wszystko, by przeznaczać na nocny wypoczynek odpowiednią liczbę godzin.