Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą  

Aby sen był naprawdę zdrowy, sypialnia musi spełniać kilka warunków: kolory na ścianach nie powinny być zbyt żywe, konieczny jest dopływ świeżego powietrza, należy zaopatrzyć się w wygodny materac. Jednak to wszystko nie zda się na nic, gdy wewnątrz łóżka będzie żyło mnóstwo drobnoustrojów. Dla prawidłowego wypoczynku należy regularnie czyścić łóżko, a także pozbywać się bakterii i roztoczy.

Dlaczego bakterie i roztocza szkodzą?

Roztocza i bakterie żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem, dlatego wszędzie tam, gdzie obecny jest człowiek, prędzej czy później pojawią również one. Dodatkowo ich rozwojowi sprzyjają takie czynniki jak nieunikniona w łóżku wilgoć, nagromadzony kurz czy też kiepska wentylacja. Należy zadbać o to, by do minimum ograniczyć szanse na rozwijanie się roztoczy i bakterii w domu oraz mieszkaniu, gdyż ich obecność nie jest dobra dla zdrowia. Jej skutkiem mogą być następujące objawy:

- przewlekły katar, który nasila się po położeniu się do łóżka;
- ataki kaszlu, kichania i duszności;
- uczucie zatkanego nosa;
- swędzenie nosa i gardła;
- przewlekła senność;
- bóle głowy i problemy z koncentracją;
- wysypka i stany zapalne skóry.

Choć te symptomy przypominają zwykłe przeziębienie, w rzeczywistości są powiązane z alergią na odchody roztoczy. Szacuje się, że nawet 6 milionów Polaków może być na nie uczulonych i nie mieć o tym żadnego pojęcia. Niestety, nieleczona nadwrażliwość kurz - jak potocznie mówi się o tej dolegliwości - bardzo łatwo może przerodzić się w poważniejszą chorobę, na przykład w astmę oskrzelową.

Jak pozbyć się bakterii z łóżka?

Choć zupełne pozbycie się roztoczy i bakterii nie jest możliwe, to istnieje kilka sposobów, dzięki którym można znacząco poprawić higienę łóżka. Czyszczenie należy rozpocząć od porządnego odkurzenia materaca. Potem warto na jego powierzchni za pomocą sitka rozprowadzić proszek do pieczenia lub sodę oczyszczoną i zostawić na jakiś czas. Substancje te mają silne właściwości antybakteryjne, dlatego bardzo dobrze oczyszczają materac. Po upływie kilku godzin trzeba go znów dokładnie odkurzyć, by zebrać pozostałości proszku lub sody. Takie czyszczenie powinno powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Z kolei raz na tydzień dobrze jest zmieniać pościel - brudny komplet należy jak najszybciej wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 60 stopni Celsjusza), gdyż właśnie wtedy giną drobnoustroje. Kolejnym sposobem na pozbycie się bakterii i roztoczy z łóżka jest zredukowanie poziomu wilgoci w jego obrębie. Może w tym pomóc wystawianie pościeli na słońce, gdy jest ku temu okazja. Pod wpływem promieni słonecznych z tkaniny wyparuje nadmiar wody, dzięki czemu przestanie ona być środowiskiem przyjaznym dla rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Odprowadzaniu wilgoci służy też nieścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu - lepiej odczekać przynajmniej godzinę, bowiem w tym czasie choć część wody zdąży odparować z kołdry i poduszki.

Materac a bakterie i roztocza w łóżku

W utrzymaniu zdrowego, higienicznego snu może pomóc nie tylko regularne pozbywanie się bakterii i roztoczy z łóżka, ale też zakup antyalergicznego materaca. W ostatnich latach coraz popularniejsze są materace piankowe, których wewnętrzna struktura jest stosunkowo mocno zbita, dzięki czemu nie ma w niej zbyt wielu pustych przestrzeni sprzyjających rozwijaniu się drobnoustrojów. Zupełnie inaczej jest w przypadku materacy sprężynowych, gdzie takich zakamarków jest znacznie więcej. Aby ograniczyć namnażanie się mikroorganizmów w takim typie podłoża, zwykle wzbogaca się je o wkład wykonany z antyalergicznego tworzywa. Do komponentów tego typu należą między innymi lateks i mata kokosowa. Na higienę materaca wpływa ma również jego pokrowiec - powinien być on zdejmowany oraz nadawać się do prania, gdyż tylko wtedy możliwe będzie dokładne odkurzenie i wyczyszczenie podłoża.

Namnażanie się bakterii i roztoczy w łóżku jest nieuniknione, ale istnieje kilka sprawdzonych sposobów, by to ograniczyć. Warto więc wdrożyć w życie takie zasady jak regularne zmienianie pościeli i odkurzanie materaca. Dzięki temu środowisko snu będzie znacznie czystsze, a sam wypoczynek bardziej komfortowy.