Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą  

Skolioza to wada postawy, która może utrudniać codzienne poruszanie się. Kluczowy w takim przypadku jest wybór odpowiedniego materaca. Co prawda - dobre podłoże nie jest w stanie wyleczyć bądź poprawić stanu kręgosłupa użytkownika, jednak znacząco podnosi komfort wypoczynku, dając ulgę dla całego ciała. Zatem jaki materac wybrać?

Co to jest skolioza?

Skolioza to najpowszechniejsza wada postawy, występująca u prawie połowy populacji, która najczęściej formuje się w dzieciństwie, bądź jest wadą wrodzoną. Aż w 85% przypadków diagnozuje się skoliozę idiopatyczną, czyli taką, której przyczyn jeszcze nie odkryto, jednak jej powstawaniu sprzyja brak ruchu oraz zła postawa podczas siedzenia. Wada ta powoduje, że kręgosłup przybiera kształt litery “S” i może obejmować odcinek piersiowy bądź piersiowo-lędźwiowy. Przy małym kącie zdeformowania wystarczy gimnastyka korekcyjna i basen, aby zniwelować nieprzyjemne objawy. Czasem jednak leczenie trzeba poszerzyć o specjalny gorset i wkładki ortopedyczne. Ostatecznością, przy kącie wynoszącym ponad 60 stopni jest zabieg chirurgiczny, który polega na wszczepieniu implantów. Niezależnie jednak od rodzaju skoliozy, bardzo istotne jest dobre wsparcie całego ciała podczas snu, tak aby nie pogłębiać wady postawy i czuć się w pełni wypoczętym. 

Materac dla osoby z krzywym kręgosłupem

Materac dla osoby ze skoliozą musi posiadać odpowiednią twardość, dopasowującą się do kręgosłupa na całej długości. Wbrew pozorom najlepszym wyborem będzie twarde podłoże. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele z wydzielonymi strefami twardości - odpowiednio dostosowane punkty elastyczności gwarantują optymalne rozłożenie nacisku ciała na materac, dzięki czemu żadna partia nie zapada się ani nie jest uciskana, a materac idealnie podpiera wszystkie wypukłości, pozwalając na regenerację oraz rozluźnienie się wszystkich mięśni. Powoduje to uczucie wyspania oraz zapewnia komfort najlepszej jakości.

Bardzo ważne jest unikanie wszelkich materacy, które posiadają klasyczne sprężyny, ponieważ nie dają one dostatecznego wsparcia kręgosłupa oraz obciążają bardzo istotne fragmenty ciała, uniemożliwiając odpoczynek. Niemniej jednak warte uwagi są materace sprężynowe MultiPocket, które posiadają sprężyny umieszczone w indywidualnych kieszonkach, dopasowujące się do kształtu sylwetki oraz reagujące na każdy ruch użytkownika. Również podłoża wzbogacone o matę kokosową będą odpowiednią opcją dla osób ze skoliozą. Dobrym pomysłem jest też zdecydowanie się na materac posiadający certyfikat medyczny, który jest szczególnie polecany dla osób z wadą postawy czy problemami z kręgosłupem - wówczas rekomendowane są materace posiadające w składzie pianki lateksowe, wysokoelastyczne bądź termoelastyczne, które poza 7 strefami twardości, dodatkowo reagują na ciepło wytwarzane przez użytkownika, dając wspaniałe uczucie otulenia i ułatwiając zasypianie.

Niezależnie od tego, z jakim schorzeniem bądź wadą postawy musisz się zmierzać, dobór odpowiedniego materaca medycznego  może pomóc w regeneracji organizmu i codziennych pobudkach bez bólu. Materace medyczne zyskują na popularności nawet wśród całkowicie zdrowych osób ze względu na ich dobroczynne działanie i wspaniałe uczucie wspierania całego ciała.