Większość ludzi przesypia prawie jedną trzecią doby, leżąc wygodnie w łóżku, a więc komfort snu ma ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Czy wiesz, jak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca?

Kluczowa pozycja? PRAWDA!

Wiele osób ma preferowane pozycje, w których śpi mu się najwygodniej. Jedni wysypiają się na boku, inni na brzuchu, a część w pozycji embrionalnej. Aby rano wstać wypoczętym, warto poznać jedną ważną zasadę - ciało podczas snu musi być ułożone tak, aby kręgosłup znajdował się w naturalnej, "esowatej" pozycji i nie powinien być wygięty w żadną stronę. Nie ma jednego typu materaca, który nadaje się dla wszystkich biorąc pod uwagę tę koncepcję. Każdy organizm ma osobliwe wymagania, inaczej rozbudowane mięśnie oraz potrzebuje indywidualnego podejścia, uwzględniając zapewnienie komfortowego i zdrowego snu. Wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju skrzywienia szkieletu, a to wymaga dobrania odpowiedniego podłoża do spania, które zagwarantuje wygodę i doskonałe samopoczucie po przebudzeniu. Aby wybrać odpowiedni materac, warto skonsultować się z fizjoterapeutą - przeanalizuje on Twoje ciało, spyta o preferencje i pomoże dobrać taki, który będzie stanowił dobre podparcie dla Twoich kręgów.

Twarde podłoże na ból kręgosłupa? MIT!

Choć wciąż powszechnie uważa się, że na wszelkie problemy z kręgosłupem najlepszy jest dość twardy materac, to opinia ta mija się z prawdą. Twarde podłoże jest polecane jedynie chorym skarżącym się na wypadający dysk, ponieważ potrzebują oni wyjątkowo stabilnego podparcia. Osoby posiadające wady postawy, takie jak skolioza, powinny sypiać na takich materacach, które dopasowują się do sylwetki oraz mają bardzo dobrą elastyczność punktową. Do takich podłoży zaliczamy na przykład materace multipocket, lateksowe czy termoplastyczne. Musisz pamiętać, że odpowiedni materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, ponieważ w obu przypadkach może doprowadzić to do niekorzystnych konsekwencji, takich jak nadwęrężenie niezregenerowanych w nocy mięśni, czy utrudnienie swobodnego krążenia krwi.

Roztocza pogarszają komfort snu? PRAWDA!

Należy jednak pamiętać, że komfort snu zależy nie tylko od odpowiedniego podłoża, ale również od odpowiedniej higieny. Po przespanej nocy wstajesz z łóżka, w którym nagromadziła się wilgoć - sprzyjające warunki do namnażania się roztoczy. Pierwszym krokiem do wyeliminowania tych pajęczaków jest nieścielenie łóżka tuż po przebudzeniu. Nie powinno się tego robić, ponieważ przykrywając kołdrą ciepły i lekko wilgotny materac, stwarzasz idealne warunki do rozwoju roztoczy. To jednak nie jedyna rzecz, jaką możesz zrobić, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obecnie produkuje się specjalne materace - na przykład wykonane z lateksu charakteryzującego się właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Osobom borykającym się z uczuleniami nie poleca się stosować podłoży, których wypełnienie wykonane jest z wełny, łuski gryki czy morskiej trawy. Materiały te są środowiskiem przyjaznym dla roztoczy, które mogą się w nich gromadzić. Alternatywę stanowią materace piankowe oraz te z matami kokosowymi.  

Twardy materac dla osób z nadwagą? MIT!

Kolejnym mitem na temat spania jest opinia, że cięższe osoby powinny używać twardych materacy, a osoby lekkie - miękkich. Dziś technologia umożliwia dopasowanie podłoża tak, by każdy mógł sypiać w pełnym komforcie. Najnowsze materace podzielone są na strefy twardości, co dodatkowo pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji kręgosłupa. Najprostsze są 3-strefowe - pod głową i nogami strefy miękkie, a pod miednicą strefa twarda. Umożliwia to zachowanie wysokiego komfortu oraz odpowiedniego podparcia ciała podczas snu. Obecnie produkowane są również bardziej skomplikowane materace podzielone na 7 stref - tu nie ma miejsca na przypadkowość, każdy odcinek ma swoją funkcję oraz wyodrębnioną twardość. Dobry materac to taki, który sprawia, że leżąc na nim nie czujesz żadnego ucisku czy bólu, a masz wrażenie, jakbyś lewitował czy znajdował się w stanie nieważkości - sypianie na nim sprawia, że nie czujesz się obolały, a w efekcie czego pozwala to na zachowanie dobrego samopoczucia przez cały dzień.

Wiesz już, że wybór odpowiedniego materaca to decyzja bardzo indywidualna. To, co wygodne dla jednych często bywa nie do zniesienia dla innych. Nie spiesz się z zakupem, daj sobie czas na dokonanie przemyślanej decyzji.