Większość ludzi przesypia prawie jedną trzecią doby, leżąc wygodnie w łóżku, a więc komfort snu ma ogromny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie organizmu. Tak naprawdę to od właściwego odpoczynku zależy nasze zdrowie i motywacja do działania w ciągu dnia. Wiele czynników wpływa na to, jak się wysypiamy. Czy wiesz, jak ważne jest dobranie odpowiedniego materaca?

Sprawdź także: Wpływ poduszki na jakość snu

Dowiedz się więcej: Materace medyczne SleepMed

Przeczytaj również: Zdrowy sen - dlaczego jest tak ważny?

Kluczowa pozycja? PRAWDA!

Wiele osób ma preferowane pozycje, w których śpi mu się najwygodniej. Jedni wysypiają się na boku, inni na brzuchu, a część w pozycji embrionalnej. Aby rano wstać wypoczętym, warto poznać jedną ważną zasadę - ciało podczas snu musi być ułożone tak, aby kręgosłup znajdował się w naturalnej, "esowatej" pozycji i nie powinien być wygięty w żadną stronę. Nie ma jednego typu materaca, który nadaje się dla wszystkich biorąc pod uwagę tę koncepcję. Każdy organizm ma osobliwe wymagania, inaczej rozbudowane mięśnie oraz potrzebuje indywidualnego podejścia, uwzględniając zapewnienie komfortowego i zdrowego snu. Wielu ludzi cierpi na różnego rodzaju skrzywienia szkieletu, a to wymaga dobrania odpowiedniego podłoża do spania, które zagwarantuje wygodę i doskonałe samopoczucie po przebudzeniu. Aby wybrać odpowiedni materac, warto skonsultować się z fizjoterapeutą - przeanalizuje on Twoje ciało, spyta o preferencje i pomoże dobrać taki, który będzie stanowił dobre podparcie dla Twoich kręgów. Wyselekcjonować go można również samodzielnie na podstawie ulubionej pozycji snu. By sen był bardzo efektywny dla osób śpiących na boku, powinny one wybrać  model średnio twardy lub miękki. Rodzaje te znacznie odciążą biodra i ramiona. Są to punkty nacisku najbardziej narażone na ból. Dyskomfort po obudzeniu się może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Z tego powodu warto dobierać materac do potrzeb i preferencji. Miłośnicy odpoczynku na plecach powinni zaopatrzyć się w model twardy. Taki materac umożliwia im zachowanie właściwego podparcia dla kręgosłupa i jego naturalnej krzywizny. Zapewnienie równomiernego rozłożeniu ciężaru ciała jest kluczowe w przypadku wyboru tego sposobu spania. Dla osób śpiących na brzuchu najlepszym wyborem będzie zdecydowanie materac o średniej twardości. Dzięki jego właściwościom kręgosłup użytkownika nie będzie się nadmiernie zapadał. Znacznie poprawi to jego posturę i zredukuje ewentualne bóle występujące w okolicach pleców.

Twarde podłoże na ból kręgosłupa? MIT!

Choć wciąż powszechnie uważa się, że na wszelkie problemy z kręgosłupem najlepszy jest dość twardy materac, to opinia ta mija się z prawdą. Twarde podłoże jest polecane jedynie chorym skarżącym się na wypadający dysk, ponieważ potrzebują oni wyjątkowo stabilnego podparcia. Osoby posiadające wady postawy, takie jak skolioza, powinny sypiać na takich materacach, które dopasowują się do sylwetki oraz mają bardzo dobrą elastyczność punktową. Do takich podłoży zaliczamy na przykład materace multipocket, lateksowe czy termoplastyczne. Musisz pamiętać, że odpowiedni materac nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy, ponieważ w obu przypadkach może doprowadzić to do niekorzystnych konsekwencji, takich jak nadwyrężenie niezregenerowanych w nocy mięśni, czy utrudnienie swobodnego krążenia krwi. Zbyt twardy materac może między innymi powodować nadmierny nacisk na niektóre punkty. Będzie to skutkować dużym dyskomfortem w ciągu dnia i ograniczoną motywacją do wykonywania codziennych zadań. Z jego powodu kręgosłup często układa się w nienaturalne pozycje. Spowodować może nawet różnorodne problemy zdrowotne, z którymi ciężko się będzie uporać. Zbyt miękki materac może być równie niekorzystny, uniemożliwiając odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Optymalny materac powinien jednocześnie podpierać plecy użytkownika i zapewniać mu dużą wygodę. Nie warto kierować się mitami usłyszanymi od kogoś lub przeczytanymi w Internecie. Najważniejsze jest dostosowanie materaca do swoich potrzeb i indywidualnych preferencji. Odpowiednio wybrany materac może wpłynąć na dużą poprawę jakości snu. Będzie to bardzo korzystne, zważając na wagę snu w życiu człowieka.

Roztocza pogarszają komfort snu? PRAWDA!

Należy jednak pamiętać, że komfort snu zależy nie tylko od odpowiedniego podłoża, ale również od odpowiedniej higieny. Po przespanej nocy wstajesz z łóżka, w którym nagromadziła się wilgoć - sprzyjające warunki do namnażania się roztoczy. Pierwszym krokiem do wyeliminowania tych pajęczaków jest nieścielenie łóżka tuż po przebudzeniu. Nie powinno się tego robić, ponieważ przykrywając kołdrą ciepły i lekko wilgotny materac, stwarzasz idealne warunki do rozwoju roztoczy. To jednak nie jedyna rzecz, jaką możesz zrobić, by zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Obecnie produkuje się specjalne materace - na przykład wykonane z lateksu charakteryzującego się właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Osobom borykającym się z uczuleniami nie poleca się stosować podłoży, których wypełnienie wykonane jest z wełny, łuski gryki czy morskiej trawy. Materiały te są środowiskiem przyjaznym dla roztoczy, które mogą się w nich gromadzić. Alternatywę stanowią materace piankowe oraz te z matami kokosowymi.  Równie ważne jest samodzielne dbanie o higienę w miejscu przeznaczonym na odpoczynek. Niezwykle istotne jest między innymi regularne wietrzenie sypialni. Właściwa cyrkulacja powietrza znakomicie wpływa na sen, ze względu na dotlenienie mózgu. Bardzo ważny jest zakup pokrowca do materaca, który będzie łatwy do zdjęcia. Dzięki temu znacznie prostsze stanie się jego regularne czyszczenie. Materac należy regularnie odkurzać. Warto go również wystawiać na świeże powietrze w celu wentylacji i pozbycia się kurzu. Jego nadmiar może być bardzo szkodliwy dla jakości odpoczynku. Zachowanie właściwej higieny na pewno przyczyni się do poprawy jakości snu. Dzięki niej będziemy lepiej się wysypiać, a nasza energia wrośnie.

Twardy materac dla osób z nadwagą? MIT!

Kolejnym mitem na temat spania jest opinia, że cięższe osoby powinny używać twardych materacy, a osoby lekkie - miękkich. Dziś technologia umożliwia dopasowanie podłoża tak, by każdy mógł sypiać w pełnym komforcie. Najnowsze materace podzielone są na strefy twardości, co dodatkowo pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji kręgosłupa. Najprostsze są 3-strefowe - pod głową i nogami strefy miękkie, a pod miednicą strefa twarda. Umożliwia to zachowanie wysokiego komfortu oraz odpowiedniego podparcia ciała podczas snu. Obecnie produkowane są również bardziej skomplikowane materace podzielone na 7 stref - tu nie ma miejsca na przypadkowość, każdy odcinek ma swoją funkcję oraz wyodrębnioną twardość. Dobry materac to taki, który sprawia, że leżąc na nim nie czujesz żadnego ucisku czy bólu, a masz wrażenie, jakbyś lewitował czy znajdował się w stanie nieważkości - sypianie na nim sprawia, że nie czujesz się obolały, a w efekcie czego pozwala to na zachowanie dobrego samopoczucia przez cały dzień. Wybór odpowiedniego modelu powinien przede wszystkim zależeć od własnych potrzeb. Indywidualne preferencje to najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować. Warto być świadomym swojego wyboru. Przed selekcją należy właściwie pobrać informacje o różnych typach materacy. Dobrym pomysłem będzie zaczerpnięcie ich z Internetu lub sklepów stacjonarnych. Ciekawą wskazówką, która może ułatwić właściwy wybór będzie też przeczytanie opinii o produktach. Warto także samodzielnie przetestować różnego rodzaju materace i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie. Dzięki właściwej analizie będziemy w stanie znakomicie dopasować materac do swoich potrzeb. Przede wszystkim zyska na tym nasz organizm. Wysłuchanie go co do jego potrzeb zapewni bardzo efektywny sen.

Wiesz już, że wybór odpowiedniego materaca to decyzja bardzo indywidualna. To, co wygodne dla jednych często bywa nie do zniesienia dla innych. Nie spiesz się z zakupem, daj sobie czas na dokonanie przemyślanej decyzji.