Przyczyn problemów ze snem jest wiele, jednak mało kto wie, że jedną z nich jest nieprawidłowe odżywianie się. Jak jedzenie może wpływać na odpoczynek? Składniki zawarte w posiłkach trawią się w różnym tempie i dlatego duża kolacja przed odpoczynkiem może utrudnić pełne zrelaksowanie się. O relacjach łączących jedzenie ze snem można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Produkty wpływające na sen

Spokojny sen może zaburzać nieprawidłowa dieta, a właściwie jej konkretne elementy. Jednym z tych składników jest mocna kawa, która zawiera kofeinę. Ta zaś działa pobudzająco na układ nerwowy, przez co mózg staje się aktywny i gotowy do pracy, nie pozwalając na odpoczynek. Czekolada i cola także zawierają kofeinę, dlatego lepiej wystrzegać się tego typu produktów przed spaniem i umożliwić organizmowi łatwe zaśnięcie. Kolejnym elementem diety, który warto wykluczyć przed położeniem się spać są tłuste potrawy. Smażona karkówka z sosem jest smaczna, ale nie o godzinie 21, kiedy chcesz zacząć usypiać ciało. Strawienie takiego posiłku zajmuje żołądkowi kilka godzin, a należy pamiętać, że w nocy tempo metabolizmu spada. Kolejną zmorą spokojnego snu są fast foody, które tak jak smażone potrawy aktywują żołądek do trawienia, a nie odpoczynku. Dodatkowo posiłki te zawierają dużą ilość soli, która podnosi ciśnienie i pobudza mózg do wytwarzania dopaminy, powodując pobudzenie. Za problemy ze snem odpowiedzialna jest również tyramina zawarta w pokarmach, takich jak wędzone i solone ryby, czerwone mięso, sos sojowy oraz wcześniej już wspomniana czekolada. Substancja ta podnosi ciśnienie krwi i uniemożliwia zaśnięcie, dlatego warto jej unikać wieczorem. Alkohol to kolejny produkt nie sprzyjający dobremu odpoczynkowi. Po spożyciu trunków wysokoprocentowych zostaje zakłócony czas trwania faz snu, przez co organizm nie jest zdolny do prawidłowej regeneracji. Rano po przebudzeniu towarzyszyć może również ból głowy, spowodowany wypłukaniem z organizmu witamin. Także owoce to produkt, z którym należy uważać przed snem, ponieważ zawarta w nich fruktoza działa pobudzająco. Podobnie jest również ze słodyczami, gdyż zawarty w nich cukier dodaje energii, która późnym wieczorem nie jest już pożądana.

Co zjeść, aby się wyspać

Tak więc co jeść, by zapewnić sobie spokojny sen? Przede wszystkim produkty spożywcze zawierające tryptofan. Występuje on w mleku, jajkach, miodzie, banach i orzechach, dlatego można po nie sięgnąć przed pójściem spać. Ponadto łatwe zaśnięcie umożliwią także: jogurt, krakersy, chleb z serem, figi, biały ser oraz płatki z mlekiem, a wszystko to dzięki tryptofanowi. Kolacja powinna składać się z potraw gotowanych na parze, w wodzie albo pieczonych w folii. Natomiast zamiast kawy warto wypić herbatę ziołową, która zadziała uspokajająco i relaksująco. Na kolację warto przygotować naleśniki z twarogiem, risotto, makaron razowy z owocami, sałatkę z kurczakiem lub tuńczyk z grilla, a jako dodatek pełnoziarnisty chleb.

Higiena snu

Mitem jest stwierdzenie, że ostatni posiłek powinien być zjedzony o 18. Każdy ma zupełnie inny rytm dnia. Kolację należy zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać, dlatego że w tym czasie żołądek zdąży spokojnie strawić jedzenie i nie będzie obciążony w nocy. Podczas odpoczynku organizm nabiera sił i energii do kolejnego dnia, dlatego przerwa nocna to czas na sen i do śniadania nie będziesz potrzebować pokarmu.

Jak widać, to co jesz ma spory wpływ na jakość Twojego snu. Przed odpoczynkiem nie warto zapełniać brzucha, ponieważ rozbudzony i zmuszony do pracy żołądek zrobi wszystko, aby nie pozwolić zasnąć. Zmiana nawyków żywieniowych świetnie wpłynie nie tylko na jakość Twojego snu, ale również na wygląd Twojej sylwetki.