Przyczyn problemów ze snem jest wiele, jednak mało kto wie, że jedną z nich jest nieprawidłowe odżywianie się. Jest ono nie tylko niebezpieczne dla jakości naszego snu, ale także dla zdrowia organizmu. Jak jedzenie może wpływać na odpoczynek? Składniki zawarte w posiłkach trawią się w różnym tempie i dlatego duża kolacja przed odpoczynkiem może utrudnić pełne zrelaksowanie się. O relacjach łączących jedzenie ze snem można dowiedzieć się z poniższego tekstu.

Sprawdź także: Wpływ urządzeń elektronicznych na sen

Dowiedz się więcej: Czy mówienie przez sen może być niebezpieczne?

Przeczytaj również: Spanie z telefonem - jakie skutki niesie za sobą ten nawyk?

Produkty wpływające na sen

Spokojny sen może zaburzać nieprawidłowa dieta, a właściwie jej konkretne elementy. Jednym z tych składników jest mocna kawa, która zawiera kofeinę. Ta zaś działa pobudzająco na układ nerwowy, przez co mózg staje się aktywny i gotowy do pracy, nie pozwalając na odpoczynek. Czekolada i cola także zawierają kofeinę, dlatego lepiej wystrzegać się tego typu produktów przed spaniem i umożliwić organizmowi łatwe zaśnięcie. Kolejnym elementem diety, który warto wykluczyć przed położeniem się spać są tłuste potrawy. Smażona karkówka z sosem jest smaczna, ale nie o godzinie 21, kiedy chcesz zacząć usypiać ciało. Strawienie takiego posiłku zajmuje żołądkowi kilka godzin, a należy pamiętać, że w nocy tempo metabolizmu spada. Kolejną zmorą spokojnego snu są fast foody, które tak jak smażone potrawy aktywują żołądek do trawienia, a nie odpoczynku. Dodatkowo posiłki te zawierają dużą ilość soli, która podnosi ciśnienie i pobudza mózg do wytwarzania dopaminy, powodując pobudzenie. Za problemy ze snem odpowiedzialna jest również tyramina zawarta w pokarmach, takich jak wędzone i solone ryby, czerwone mięso, sos sojowy oraz wcześniej już wspomniana czekolada. Substancja ta podnosi ciśnienie krwi i uniemożliwia zaśnięcie, dlatego warto jej unikać wieczorem. Znajduje się ona także w składzie serów pleśniowych. Mimo tego, że jest to znakomita przekąska na wieczór, powinniśmy kategorycznie ją sobie odpuścić. Alkohol to kolejny produkt nie sprzyjający dobremu odpoczynkowi. Po spożyciu trunków wysokoprocentowych zostaje zakłócony czas trwania faz snu, przez co organizm nie jest zdolny do prawidłowej regeneracji. Rano po przebudzeniu towarzyszyć może również ból głowy, spowodowany wypłukaniem z organizmu witamin. Także owoce to produkt, z którym należy uważać przed snem, ponieważ zawarta w nich fruktoza działa pobudzająco. Wiśnie stanowią wyjątek od tej reguły, gdyż zawierają one melatoninę. Jest to hormon pozwalający na doskonałą regulację cyklu snu. Podobnie jest również ze słodyczami, gdyż zawarty w nich cukier dodaje energii, która późnym wieczorem nie jest już pożądana. Na noc powinniśmy także unikać wszelkiego rodzaju pikantnej żywności. Sosy, przyprawy i inne składniki zbyt silne dla naszego podniebienia, będą powodować znaczną niestrawność i zgagę. Wystąpi to u nas ze zwiększonym prawdopodobieństwem, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego rodzaju smaków. Takie dolegliwości mogą skutecznie zakłócić nasz sen, ciągle przerywając go uczuciem dyskomfortu. Przed odpoczynkiem powinniśmy unikać również wysokobiałkowych posiłków. Niestety mogą one okazać się dla nas zbyt trudne do strawienia, co także utrudni nam osiągnięcie jakościowego snu. W składzie naszej kolacji nie powinny więc wystąpić duże porcje mięsa. Szczególnie powinniśmy unikać wszelkich napojów proteinowych, które w dzisiejszych czasach stają się coraz bardziej popularne. 

Co zjeść, aby się wyspać

Tak więc co jeść, by zapewnić sobie spokojny sen? Przede wszystkim produkty spożywcze zawierające tryptofan. Występuje on w mleku, jajkach, miodzie, bananach i orzechach, dlatego można po nie sięgnąć przed pójściem spać. Ponadto łatwe zaśnięcie umożliwią także: jogurt, krakersy, chleb z serem, figi, biały ser oraz płatki z mlekiem, a wszystko to dzięki tryptofanowi. Kolacja powinna składać się z potraw gotowanych na parze, w wodzie albo pieczonych w folii. Znakomicie sprawdzi się na nią między innymi indyk. Zawiera on aminokwasy wspomagające produkcję melatoniny. Łosoś jako ostatni posiłek dnia również będzie dla nas bardzo korzystny. Ma on w sobie bardzo cenny dla naszego organizmu kwas omega-3 oraz witaminę D. Obydwa składniki mogą znacznie poprawić jakość naszego snu i przyczynić się do lepszego wypoczęcia. Znakomitym dodatkiem do naszej kolacji okazać się może brązowy ryż. Stanowi on źródło węglowodanów złożonych, które wspomagają produkcję serotoniny. Natomiast, zamiast kawy warto wypić herbatę ziołową, która zadziała uspokajająco i relaksująco. Nasz organizm dobrze zareaguje między innymi na melisę, która pozwoli nam się skutecznie zrelaksować. Rumianek będzie miał dla nas bardzo podobne korzyści. Znacznie wesprze on nasz spokój przed odpoczynkiem. Do herbaty przed snem warto dodać odrobinę miodu. Zdecydowanie urozmaici on walory smakowe napoju oraz będzie działał równie korzystnie na nasz sen.  Zawarte w nim składniki zdolne są do wsparcia produkcji melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za uczucie zmęczenia. Lawenda także będzie znakomicie sprawdzać się jako dodatek do napoju, który wesprze nasz odpoczynek. Na kolację warto również przygotować naleśniki z twarogiem, risotto, makaron razowy z owocami, sałatkę z kurczakiem lub tuńczyk z grilla, a jako dodatek pełnoziarnisty chleb. Nasz organizm przed snem pokocha również szpinak, który jest bogaty w magnez, żelazo i wapń. Minerały wspomagające sen zawierają również brokuły. Ciecierzyca, zawierająca witaminę B6 wesprze produkcję melatoniny, co też pomoże nam w skutecznym zasypianiu. W Internecie na pewno znajdziemy wiele przepisów wykorzystujących te niezwykle korzystne dla nas składniki.

Higiena snu

Mitem jest stwierdzenie, że ostatni posiłek powinien być zjedzony o 18. Każdy ma zupełnie inny rytm dnia. Kolację należy zjeść 2-3 godziny przed pójściem spać, dlatego że w tym czasie żołądek zdąży spokojnie strawić jedzenie i nie będzie obciążony w nocy. Podczas odpoczynku organizm nabiera sił i energii do kolejnego dnia, dlatego przerwa nocna to czas na sen i do śniadania nie będziesz potrzebować pokarmu. Organizm skupiony na trwaniu nie jest zdolny do właściwej regeneracji i wypoczynku. O odpowiednią dietę powinniśmy dbać nie tylko wieczorem. Jeśli będziemy stale zdrowo się odżywiać, zapewnimy swojemu organizm możliwość funkcjonowania na najwyższym poziomie. Dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witamin, minerałów i zbilansowanie diety jest kluczem do długiego i jakościowego życia. Pamiętajmy więc, by zawsze odżywiać się zdrowo i unikać nadmiernej ilości fast foodów oraz tłustych potraw. Spożywanie odpowiedniej jakości posiłków jest naprawdę istotne dla naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Z tego względu powinniśmy bezwzględnie zwrócić uwagę na ten aspekt.

Jak widać, to co jesz ma spory wpływ na jakość Twojego snu. Przed odpoczynkiem nie warto zapełniać brzucha, ponieważ rozbudzony i zmuszony do pracy żołądek zrobi wszystko, aby nie pozwolić zasnąć. Zmiana nawyków żywieniowych świetnie wpłynie nie tylko na jakość Twojego snu, ale również na wygląd Twojej sylwetki. Dobra jakość spożywanych przez nas potraw będzie miała dla nas wiele korzyści również w zakresie ogólnego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować zalet zdrowego odżywiania.