Hiszpanie i Włosi mają w zwyczaju ucinać sobie drzemkę w czasie popołudniowej sjesty. Przyczyną, dla której takie działanie obecne jest w tych krajach, stała się wysoka temperatura. Krótki odpoczynek w postaci snu jest coraz popularniejszy również w innych częściach świata. W Japonii pracownicy dużych firm są nagradzani za drzemanie w trakcie pracy, ponieważ wedle ich kultury świadczy to o dużym wysiłku i zaangażowaniu w podejmowane działania. Mimo wielu pozytywów, głos zabierają także przeciwnicy takiego wypoczywania. Jakie argumenty prezentują strony? Czy warto poświęcić 20 minut dziennie na krótką drzemkę?

Sprawdź także: Fazy snu, czyli jak funkcjonuje mózg podczas odpoczynku

Dowiedz się więcej: Materac z kokosem, czyli jaki?

Przeczytaj również: Wygodny materac niedocenionym afrodyzjakiem

Zalety  

Pierwszą, wartą uwagi, zaletą drzemania w ciągu dnia jest dodatkowy zastrzyk energii. Poleca się to głównie osobom, które wstają wcześnie rano, wówczas między godziną 14 a 15 następuje tzw. ,,popołudniowy kryzys’’, często wzmaga on chęć sięgnięcia po słodycze lub kolejną kawę. Wraz ze spadkiem poziomu cukru, zmniejsza się aktywność organizmu. Natomiast zaraz po przebudzeniu, nawet po krótkim spaniu, znacząco zwiększa się ilość adrenaliny i noradrenaliny, które zapewniają dodatkową energię do działania. Drzemka to także świetny sposób na uzupełnienie niedoboru podstawowego snu. Jeżeli nie wysypiasz się należycie w nocy, być może będzie to dla Ciebie dobre rozwiązanie. Dodatkowo taki reset łagodzi codzienny stres i wzmacnia niepodatność na zachorowania. Regularna regeneracja układu odpornościowego pozwoli mu lepiej i szybciej reagować na unoszące się w powietrzu bakterie i wirusy, zwłaszcza w okresie zimowym. Im człowiek bardziej wypoczęty, tym zdrowszy. Bardzo ciekawą zaletą krótkiego odpoczynku jest również poprawa funkcji poznawczych. Człowiek nie potrzebuje długiego snu, by zwiększyć swoją zdolność do zapamiętywania i przyswajania nowych informacji. Umiejętność koncentracji oraz podejmowania przemyślanych decyzji może także ulec poprawie dzięki krótkotrwałemu odpoczynkowi. Osoby śpiące odpowiednią ilość lub robiące sobie drzemki w ciągu dnia, wykazują lepsze zdolności kreatywne oraz pamięć roboczą na wyższym poziomie. Krótki sen jako przerwa od codziennych zadań może więc być szczególnie korzystny dla osób pracujących lub ciągle się uczących. W wielu przypadkach drzemki mogą również przyczynić się do poprawy samopoczucia. Dzięki nim mamy znacznie bardziej pozytywne nastawienie do działania i nie brakuje nam motywacji. Z tego względu warto rozważyć udanie się na drzemkę, gdy mamy zastój i nie jesteśmy w stanie wymyślić nowych, kreatywnych rozwiązań. Warto również pamiętać o tym, jak ważną funkcję pełnią drzemki w rozwoju małych dzieci. Powinny być one stałą częścią ich harmonogramu dziennego. Krótki sen w ciągu dnia jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka, które także znacznie szybciej się męczy i ma większe zapotrzebowanie na sen.

Wady

Przeciwnicy popołudniowego spania jako wadę określają głównie na zaburzanie rytmu dobowego, część osób po wprowadzeniu drzemki do swojego dziennego planu skarży się na utrudnione zasypianie wieczorem i budzenie się w nocy. Po krótkim odpoczynku, który będzie trwał dłużej niż 30 minut, może wystąpić zjawisko takie jak inercja senna. Oznacza to uczucie dezorientacji i ospałości występujące zaraz po przebudzeniu. Jest to spowodowane głównie tym, że organizm po takim czasie zdąży wejść w głębsze fazy snu, co znacznie utrudnia obudzenie się. Drzemki mogą także skutecznie zaburzyć pozytywny nastrój. Czasem bezpośrednio po nich niektóre osoby spotykają się z męczącym poczuciem winy. Głównie perfekcjoniści mogą zmagać się z odczuciem braku produktywności, który będzie dla nich zbyt przytłaczający. Stres z tym związany wyeliminuje wszelkie korzyści płynące z przebytej drzemki i utrudni dalszą pracę, ze względu na negatywne nastawienie. Z tego względu realizacja kolejnych zadań może być opóźniona. Ponadto lekarze wskazują na zaobserwowaną prawidłowość w zapadaniu na cukrzycę typu II. Okazuje się bowiem, iż jednostki praktykujące popołudniowy odpoczynek w formie krótkiego snu, częściej cierpią na niedobór wytwarzanej insuliny. Dodatkowo należy pamiętać, że ogólne przemęczenie może być objawem znacznie poważniejszych schorzeń, które krótkie, stałe odpoczynki mogą tuszować, a co za tym idzie także utrudniać ich wykrycie. Kolejne niebezpieczeństwo stanowi bezdech senny, którego ryzyko wystąpienia drzemka znacznie potęguje. Ze względu na te konsekwencje warto dbać o zdrowy sen w czasie nocy. Nie można stale polegać wyłącznie na drzemkach. Spowoduje to znaczne pogorszenie się stanu organizmu, co może przynieść katastrofalne skutki.

Zdrowa drzemka?

Argumentów za i przeciw krótkim drzemkom jest wiele. Nie oznacza to jednak, że taka forma odpoczynku jest całkowicie niewskazana. Przeciwnie - często jest nawet zalecana przez specjalistów. Chcąc jednak wprowadzić ją na stałe do swojego trybu życia warto zachować kilka wytycznych. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na czas - stawiający na nogi sen powinien trwać od dwudziestu do czterdziestu minut. Dłuższy może nieść ze sobą odwrotny skutek w postaci rozleniwienia. Tak naprawdę przyniesie odwrotne do zamierzonych skutki. Przyczyni się do obniżenia poziomu motywacji oraz negatywnego nastroju. Nie warto więc przekraczać ten limit czasowy w nadziei, że dzięki dłuższemu snu się zregenerujemy. Dłuższy odpoczynek nie zawsze wiąże się z lepszą jego jakością. To stwierdzenie dotyczy także snu, który odbywamy w ciągu nocy. Dla faktycznej efektywności drzemka oprócz właściwego czasu trwania powinna być odbywana o odpowiednich porach. Należy zadbać o tę kwestię, by nie zaburzyć prawidłowego cyklu snu organizmu. Przede wszystkim najlepszym momentem dnia na krótkotrwały odpoczynek jest popołudnie. To wtedy odczuwamy spadek energii i potrzebujemy jej dodatkowego zastrzyku. To samo odczucie towarzyszy nam po spożyciu obiadu. Organizm przeznacza bardzo dużą ilość swojej siły na strawienie zjedzonego przez nas posiłku. Z tego względu krótki relaks w tych godzinach będzie zdrowy i przyniesie dobre rezultaty. Kategorycznie nie powinniśmy jednak odbywać drzemek wieczorem lub w krótkim czasie przed pójściem spać. Taki czas dodatkowego snu skutecznie zaburzy nasze funkcjonowanie. Po drugie systematyka - spróbuj zasypiać i budzić się o podobnej porze, aby przyzwyczaić organizm do takiego funkcjonowania. Najgorszym zaburzeniem jest brak regularności. Po trzecie zadbaj o wyciszenie i kontrolę. Cisza i spokój będą dodatkowymi atutami Twojego odpoczynku, pozwolą największy relaks. Budzik przyda Ci się, aby pozbyć się stresu związanego ze zbyt długim leżakowaniem, często to on właśnie jest przyczyną utrudnionego zasypiania. Zachowując wszystkie powyższe elementy powinieneś szybko zauważyć poprawę funkcjonowania swojego organizmu w trakcie całego dnia.

Popołudniowa drzemka ma swoich przeciwników i zwolenników, niezależnie od tego, którym z nich jesteś, pamiętaj o zdrowym spokojnym odpoczynku w trakcie codziennych obowiązków. Krótki odpoczynek w ciągu dnia może mieć wiele korzyści, jeśli dbamy o jego odpowiednie przeprowadzenie. Koniecznie przetestuj metodę krótkiego snu, być może zadziała zbawiennie na Twój organizm. Będzie dla Ciebie szczególnie korzystna, jeśli potrzebujesz większej dawki kreatywności. Zwracaj szczególną uwagę na sposób, w jaki drzemiesz, może mieć to znaczący wpływ na funkcjonowanie Twojego ciała.