Porównanie różnych typów poduszek – która będzie idealna dla Ciebie?
Zdrowy sen jest ważny dla funkcjonowania całego organizmu. Aby zapewnić sobie dobre warunki do nocnej regeneracji, duże znaczenie ma przestrzeganie zasad higieny snu.
Istotny jest także dobór prawidłowego materaca i poduszki. I to właśnie o różnego rodzaju poduszkach będzie poniższy artykuł.
Czym kierować się przy wyborze poduszki? Kto powinien korzystać z poduszki ortopedycznej? Podpowiedzi można znaleźć w kolejnych akapitach.
Sprawdź także: Wybór poduszki - czym się kierować?
Dowiedz się więcej: Jak prać poduszki w zależności od wypełnienia?
Przeczytaj również: Czy poduszka do spania musi być droga?
Zadbaj o swój sen i wybierz najlepszą poduszkę – typy poduszek
Poduszka w bardzo dużym stopniu wpływa na zdrowy sen. Powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb każdej osoby.
W sprzedaży są różne rodzaje poduszek, takie jak:
- Puchowa:
Jej wypełnienie stanowi naturalny puch, który sprawia, że poduszka dopasowuje się do kształtu szyi i głowy, jest elastyczna, miękka. Poduszka puchowa może być wypełniona puchem kaczym lub gęsim, z czego kaczy jest bardziej dostępny. Poduszki puchowe są szczególnie lubiane przez osoby, które śpią na brzuchu, plecach lub na boku.
- Piankowa:
Posiada pamięć kształtu, dzięki czemu zapewnia szczególny komfort podczas snu. Poduszka ta dopasowuje się do głowy i szyi, nie odkształca się i jest bardzo trwała. Zastosowanie znajdzie ona u osób z dolegliwościami mięśniowymi, jeżeli jest odpowiednio ukształtowana (poduszka ortopedyczna).
- Pierścieniowa:
Poduszka ta jest nie tylko funkcjonalna, ale także estetyczna. Pierścieniowy kształt umożliwia wsparcie dla głowy i szyi przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dzięki temu poduszka ta może zmniejszać bóle kręgosłupa i pozytywnie wpływać na komfort snu. Poduszka pierścieniowa może być wykonana z różnych materiałów, np. z pianki elastycznej lub puchu i jest odpowiednia do różnych pozycji podczas snu.
- Regulowana:
Umożliwia ona dostosowanie poduszki do indywidualnych potrzeb. Pozwala także na kontrolę twardości i wysokości poduszki.
- Lateksowa:
Jest hipoalergiczna, dzięki czemu będzie szczególnie przydatna dla alergików. Pomaga utrzymać właściwą pozycję w czasie snu, zmniejsza napięcie mięśni i pozwala zachować prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Poduszka lateksowa jest trwała, a zarazem ekologiczna, gdyż materiał, z którego została wykonana pochodzi z drzew kauczukowych.
- Z włókna węglowego:
Główną cechą tej poduszki jest zdolność regulacji temperatury oraz redukcji elektrosmogu. Jest antybakteryjna i antyalergiczna, dzięki czemu może być dobrym wyborem dla alergików. Poduszki te są odpowiednie także dla osób mających nadwrażliwość na różne materiały.
Poduszki z włókna węglowego nie przyciągają kurzu, co sprawia, że łatwo je utrzymać w czystości.
- Chłodząca:
Poduszka ta ma żelowe warstwy, co pomaga regulować temperaturę, redukując przy tym uczucie duszności. Poduszki chłodzące są przeznaczone dla osób, które cierpią na bóle głowy, nadmiernie się pocą oraz są bardzo wrażliwe na temperaturę otoczenia. Stosowanie poduszki chłodzącej należy skonsultować jednak z lekarzem.
Poduszka do spania idealna dla Ciebie – syntetyczna, puchowa czy naturalna?
Wśród wielu dostępnych poduszek dobranie najlepszego modelu dla siebie może być trudne.
Jaki materiał poduszki wybrać?
Zależy to od wielu czynników. Na pierwszym miejscu pojawia się jednak kwestia alergii. U alergików i astmatyków lepszy może być wybór poduszki syntetycznej. Naturalne materiały, takie jak puch lub wełna są alergenami, na które wiele osób ma nadwrażliwość, dlatego mogą one u osób uczulonych wywołać reakcję alergiczną (w postaci kataru, łzawienia oczu, duszności lub interakcji skórnych).
Poduszki syntetyczne łatwiej też wyprać w porównaniu z tymi z naturalnych materiałów. Zazwyczaj możliwe jest pranie ich w pralce z użyciem delikatnego środka czyszczącego.
Z materiałów syntetycznych są wykonane też poduszki ortopedyczne, które mogą być potrzebne np. osobom z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa (więcej o poduszkach ortopedycznych można przeczytać w kolejnym rozdziale).
Wiele osób jednak stawia na naturę. Warto wiedzieć, że oprócz puchu i wełny wśród włókien naturalnych jest też bambus, który rzadziej uczula niż inne typy naturalnego wypełnienia.
Poduszki naturalne często są wybierane przez osoby, które troszczą się o środowisko. Materiał takich poduszek jest biodegradowalny, co jest wymieniane jako zaleta przez osoby chcące żyć w zgodzie z naturą (jedyną kwestią jest sprawdzenie, w jaki sposób został pozyskany materiał do wytworzenia tych wyrobów).
Poduszka ortopedyczna – kiedy jest niezbędna?
Poduszka ortopedyczna to specjalny rodzaj podpory odcinka szyjnego na czas snu i odpoczynku w pozycji leżącej. Jest ona zalecana zwłaszcza osobom:
- z dyskopatią odcinka szyjnego (ale też z bólem odcinka piersiowego i lędźwiowego)
- z bólem szyi, w tym promieniującym do barków i dalej, do rąk
- z zespołem cieśni nadgarstka
- pracującym przed komputerem
- studentom, spędzającym wiele czasu na nauce.
Poduszka ortopedyczna może być zalecona także w innych przypadkach, jeżeli lekarz lub fizjoterapeuta, po przeprowadzeniu wywiadu i wykonaniu badania dostrzeże takie wskazanie.
Jak dbać o swoje poduszki, aby służyły jak najdłużej?
Aby poduszka dobrze spełniała swoją funkcję, należy prawidłowo ją pielęgnować. Wielu rodzajów poduszek (w tym ortopedycznych) nie powinno się prać w pralce, gdyż mogą się odkształcić. Z kolei części poduszek z włókien naturalnych nie można prać w pralce ze względu na ryzyko uszkodzenia ich wypełnienia. W takich sytuacjach należy oddać poduszkę do profesjonalnej pralni chemicznej w celu jej wyczyszczenia.
Dbałość o utrzymanie higieny poduszki to dłuższa trwałość, ale i kwestia zdrowotna. Regularnie piorąc poduszkę można pozbyć się, oprócz ewentualnych zabrudzeń, także alergenów (w tym kurzu, na który tak wiele osób jest uczulonych). Dlatego warto sprawdzić na metce zalecenia producenta dotyczące sposobu prania poduszki (łącznie z temperaturą, w jakiej należy ją prać, a także z informacjami, czy poduszka nadaje się do prania w pralce, do wyprania ręcznego, czy tylko w pralni) i stosować je, piorąc poduszkę tak często, jak potrzeba.
Oprócz prania, utrzymać poduszkę w dobrym stanie pomaga też jej wietrzenie. Może ono mieć miejsce na świeżym powietrzu. Ważne jest jednak, aby poduszki nie wieszać klamerkami na suszarce za rogi lub brzegi. Może to spowodować jej odkształcenie się, przez co przestanie ona spełniać dobrze swoją funkcję. Poduszkę najlepiej wietrzyć, kładąc ją płasko, np. na krześle.
Niektóre poduszki syntetyczne nadają się do suszenia w suszarce bębnowej (jeżeli jednak nie ma takiej informacji na metce, lepiej nie stosować tej formy suszenia, aby nie uszkodzić poduszki).
Część poduszek, np. z wypełnieniem puchowym zaleca się regularnie „strzepywać”, aby uniknąć gromadzenia się wypełnienia w jednym miejscu.
Nieco bardziej wymagające są poduszki ortopedyczne. W ich przypadku warto postawić na czyszczenie z zastosowaniem metod naturalnych (usuwanie plam sokiem z cytryny itd.). Za to regularnie powinna być prana poszewka na poduszkę ortopedyczną (warto mieć zamienną, specjalną poszewkę na poduszkę ortopedyczną, aby unikać spania bezpośrednio na poduszce w chwili, gdy wyprana poszewka jeszcze się suszy).
W przypadku poduszek ortopedycznych – w miarę możliwości najlepiej układać głowę na środku poduszki, unikając leżenia na samym jej brzegu. Zmniejsza to ryzyko jednostronnego odkształcenia poduszki, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na odcinek szyjny, a tym samym – szybciej spowodować konieczność wymiany poduszki na nową.
Przy temacie dbałości o poduszkę, aby służyła jak najdłużej, warto dodać, że są sytuacje, kiedy bezwzględnie trzeba wymienić poduszkę, nawet jeśli krótko była użytkowana. Są to wspomniane wcześniej odkształcenia, utrata sprężystości, trwałe skumulowanie się wypełnienia materiału w jednym miejscu i zmiana poziomu twardości poduszki (np. na skutek wyprania). Z uwagi na zdrowie odcinka szyjnego oraz profilaktykę bólów głowy i innych objawów związanych ze spaniem na zużytej poduszce, trzeba wymienić ją na nową.
Jak pokazują powyższe przykłady, dobór najlepszej poduszki do spania wcale nie jest łatwy. Najlepiej więc (zwłaszcza mając problemy z kręgosłupem, zespół cieśni nadgarstka lub migreny) skonsultować wybór poduszki ze specjalistą. Lekarz ortopeda, neurolog lub fizjoterapeuta podpowie, który model poduszki będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom zdrowotnym.
Danuta Herczek – mgr fizjoterapii z 8-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami i z pasją do dzielenia się wiedzą fizjoterapeutyczną. Zainteresowana zwłaszcza tematem zdrowia kręgosłupa i fizjoterapią w ortopedii.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Daniel O
Poduszka ortopedyczna to najlepszy zakup, jakiego dokonałem w tym roku. Miałem migreny związane z napięciem mięśniowym w okolicy szyi. Po zmianie poduszki na ortopedyczną, częstotliwość bólów głowy znacznie się zmniejszyła. Świetna jakość i komfort użytkowania!
Hania C
Długo szukałam odpowiedniej poduszki, która pomoże mi z moimi problemami ze snem. Poduszka ortopedyczna okazała się strzałem w dziesiątkę.
Jagoda W
Super artykuł, pokazuje różne rodzaje poduszek, przez co wiem jaka jest mi potrzebna