Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Dbanie o zaspokajanie tej potrzeby powinno być jednym z głównych priorytetów dotyczących prowadzenia zdrowego stylu życia. Czynnikiem, który widocznie wpływa na jakość snu jest temperatura. Jej utrzymanie na optymalnym poziomie stanowi szczególne wyzwanie przede wszystkim zimą. Jak urządzić sypialnię, aby podczas chłodnych wieczorów była pełna ciepła i domowej atmosfery?

Sprawdź także: Zdrowy sen – jak go sobie zapewnić? Jak możemy poprawić jakość snu?

Dowiedz się więcej: Bezsenność - jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Przeczytaj również: Sprawdź, gdzie kupić najlepszy materac!

Sen, a temperatura

Sen to podstawowa potrzeba każdego człowieka. Nocą organizm ma szansę na regenerację, przeprowadzane są procesy konsolidacji pamięci,  a niedobory snu mogą doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Na jakość nocnego wypoczynku wpływa wiele różnorodnych czynników. Wśród nich ważne miejsce zajmuje w szczególności komfort termiczny. W pokoju nie powinno być ani zbyt ciepło, ani za zimno.

Naturalnym procesem zachodzącym w ciągu nocy jest obniżanie temperatury w trakcie snu. Jeśli w sypialni jest gorąco, proces ten może zostać zakłócony, a ciało nie będzie w stanie należycie przeprowadzić wszystkich niezbędnych procesów regeneracyjnych. Z tego powodu, zimą nie należy zbytnio nagrzewać sypialni. Z kolei zbyt niska temperatura z reguły sprawia, że zasypianie staje się bardzo trudne. Sen jest niestabilny, a dążenie przez organizm do utrzymania ciepła często staje się przyczyną częstego budzenia się.

A jaka jest optymalna temperatura podczas snu? Komfortowy sen zimą i latem jest możliwy wówczas, gdy w pomieszczeniu panuje temperatura mieszcząca się w przedziale od 15 do 20 stopni Celsjusza. Warto jednak mieć na uwadze to, że każda osoba ma swoje indywidualne preferencje i to one powinny być na pierwszym miejscu. Szczególną uwagę należy przywiązywać do temperatury pomieszczenia, w którym śpią niemowlęta i małe dzieci. Jej minimalna wartość powinna wynosić 18, a maksymalna - 21 stopni Celsjusza.

 

Sypialnia, a temperatura - podstawowe elementy wyposażenia

Na temperaturę w sypialni zimą wpływa nie tylko system grzewczy, ale również to, jakie akcesoria sypialniane znajdują się w pomieszczeniu. O jakich elementach wyposażenia nie można zapomnieć?

  • Pościel - zimą dobrze sprawdzają się naturalne, oddychające materiały. Umożliwiają one skuteczną regulację temperatury. W szczególności dobrze sprawdza się bawełna i flanela. Warto też sięgnąć po pościel o większej gramaturze, zapewniającej dodatkowe ciepło.
  • Kołdra - to kluczowy element, warunkujący idealną temperaturę w sypialni zimą. Doceniane są w szczególności kołdry puchowe, które z jednej strony są bardzo efektywne termicznie, ale z drugiej zapewniają optymalny poziom wentylacji i zapobiegają gromadzeniu się w łóżku wilgoci.
  • Poduszka - choć mogłoby się wydawać, że nie ma ona wpływu na komfort termiczny, zdecydowanie tak nie jest. Dobra poduszka powinna przepuszczać powietrze. W przeciwnym razie, w okolicy głowy i szyi gromadzi się nadmiar ciepła.
  • Nawilżacz powietrza - w wielu mieszkaniach zimą powietrze staje się suche. Ma to wpływ na odczuwanie temperatury i ogólne samopoczucie podczas przebywania w sypialni. Dzięki zaopatrzeniu się w nawilżacz można nie tylko poprawić komfort snu zimą, ale również zmniejszyć podatność na infekcje.

 

Idealna temperatura do spania - najlepsze sposoby

Zimowy sen może być przyjemny i w pełni regenerujący. Z jakich sposobów warto skorzystać, aby poprawić swój komfort podczas przebywania w łóżku? Klucz do dobrego samopoczucia to wybieranie tkanin przepuszczających powietrze. Dotyczy to nie tylko pościeli i kołdry, ale również piżamy! Niezastąpione są ubrania uszyte z jedwabiu czy bawełny, które są naprawdę pomocne w regulacji temperatury ciała. W wyjątkowo zimne noce, może sprawdzić się ubranie w dwie warstwy. Jest to prosty i skuteczny sposób na dostosowanie się do zmieniającej się temperatury.

Osoby, które często w nocy marzną, powinny zadbać o ciepłe skarpetki. To właśnie stopy są częścią ciała, która w dużej mierze wpływa na ogólny komfort termiczny całego organizmu. Doskonale sprawdza się wełna. Jednocześnie wykazuje skuteczne działanie izolujące, jak i przepuszcza powietrze. Dodatkowym źródłem ciepła może być termofor, albo poduszka elektryczna. Jednak decydując się na ich użytkowanie, należy dbać o bezpieczeństwo i zachowywać podstawowe środki ostrożności, aby uniknąć oparzeń.

O co jeszcze warto zadbać, aby dobrze spać?

Efektywny, regenerujący i przyjemny sen, to nie tylko komfort termiczny w sypialni. Istnieją również inne istotne czynniki wpływające na jakość wypoczynku. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim materac, które powinien być precyzyjnie dobrany do potrzeb użytkownika. Podłoże do spania powinno być dopasowane do wagi danej osoby, a rodzaj wypełnienia należy wybrać z myślą o indywidualnych preferencjach. Od tego, jakie podłoże do spania znajduje się w łóżku, zależy możliwość spokojne przesypiania całych nocy bez budzenia się. Jeśli bowiem ciało odczuwa dyskomfort i nie może w pełni rozluźnić mięśni, pojawia się uciążliwy dyskomfort, zwiększający prawdopodobieństwo budzenia się.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Zdecydowanie - światło. Należy kłaść się spać w ciemnym pomieszczeniu. A dlaczego? Pod wpływem ciemności wydzielana jest melatonina, odpowiedzialna za odczuwanie senności. Jeśli jej poziom jest zbyt niski, zaśnięcie może okazać się naprawdę trudne. Z tego powodu, w każdej sypialni powinny znaleźć się zaciemniające rolety.

Każda osoba, która chce być wypoczęta, powinna dbać o szeroko pojętą higienę snu. Zdrowa dieta, regularne godziny kładzenia się do łóżka, rezygnacja z korzystania z urządzeń emitujących światło niebieskie przed snem - wszystko to ma ogromne znaczenie. Warto wprowadzić do swojej codzienności zdrowe rytuały, które ułatwią zasypianie.

Sen jest niezwykle ważny w życiu każdego człowieka. Warto o tym pamiętać i przed nadejściem zimy zadbać o uzyskanie w sypialni optymalnej temperatury. W połączeniu ze stosowaniem się do podstawowych zasad higieny snu umożliwi to codzienne zapadanie w głęboki i w pełni regenerujący sen.