Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Kłopoty ze snem mogą wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Często ich powody mogą być naprawdę prozaiczne, jak dyskomfort w czasie leżenia. Jednak problemem, o którym coraz więcej się mówi i który dotyka naprawdę duży procent społeczeństwa są zaburzenia snu i to im będzie poświęcony dzisiejszy artykuł.

Sprawdź także: Prowadzisz napięty tryb życia? Dowiedz się, jak zapewnić sobie błogi relaks!

Dowiedz się więcej: Śpij w zgodzie z przyrodą, czyli dlaczego warto wybrać materace naturalne?

Przeczytaj również: Wpływ pościeli na jakość snu

Czym są zaburzenia snu?

Na samym początku koniecznie powinniśmy wyjść od tego, czym zaburzenia snu są z bardziej medycznego punktu widzenia. Powołamy się w tym wypadku stosowaną przez specjalistów klasyfikacją ICD-10, czyli Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych, która tworzona jest przez WHO. Mówi się tutaj o organicznych zaburzeniach snu, w przypadku których kłopoty ze wypoczynkiem są skutkiem innych problemów na tle psychicznym. Z kolei tak zwane zaburzenia nieorganiczne wynikają zazwyczaj z nieradzenia sobie (szeroko pojętym) z naszymi emocjami, w związku z czym pojawia się problem, który jest charakteryzowany jako odrębna choroba. Innym jednak, popularniejszym podziałem jest ten na dyssomnie (które dotyczą nieodpowiedniej długości naszego snu, a także obniżenia się jego jakości) oraz na parasomnie - tym mianem określa się różnego rodzaju niepożądane zachowania oraz sytuacje, które są związane ze snem: bardzo prostym przykładem będą tutaj nawracające koszmary senne. Jak wygląda rozpoznanie? Przede wszystkim pacjent musi dopuścić do siebie myśl, że ma jakiś kłopot, a następnie koniecznie powinien udać się do specjalisty, który na podstawie objawów, o których opowiada mu pacjent, mogą być to np. specjalnie opracowane testy czy też różnorakie badania (jak jest na przykład w sytuacji bezdechu sennego).

Najczęściej występujące zaburzenia snu

O jakich zaburzeniach snu najczęściej się mówi? Bez wątpienia, problemem, z którym najczęściej musimy się zmierzyć jest bezsenność. Jeśli chodzi o kwestie związane z diagnostyką, o bezsenności mówi się, gdy człowiek ma problem z przespaniem 3 nocy w tygodniu. Pamiętajmy, że brak snu może się bardzo szybko przełożyć na nasze ogólne samopoczucie. Jesteśmy wtedy bardziej narażeni na spadki nastroju, a nawet stany depresyjne oraz podatni na działanie szkodliwego stresu. Swojego rodzaju przeciwieństwem bezsenności jest hipersomnia. Mówimy o niej w sytuacji, gdy często śpimy więcej niż 9 godzin, pomimo tego i tak musimy mierzyć się ze zmęczeniem czy też sennością. Koniecznie należy wspomnieć też o lunatykowaniu, które objawia się powstawaniem w czasie snu, chodzeniem, a nawet mówieniem przez sen. Osoba, która się wybudziła często jest nieświadoma tego, co robiła. Dodajmy również, że jest to kłopot, który zazwyczaj dotyka młodych ludzi, którzy znajdują się w okresie dorastania, lecz oczywiście nie tylko. Chorobą, która może stanowić nawet zagrożenie naszego życia jest bezdech senny, kiedy to na kilka sekund w czasie snu zatrzymuje się oddech osoby chorej. Bardzo ciężko jest rozpoznać wskazany problem, ponieważ wśród objawów możemy wskazać jedynie chrapanie, poczucie zmęczenia w trakcie nocy. Inną kwestia jest zespół niespokojnych nóg, przy których pojawiają się nagłe ruchy właśnie nóg, nad którymi trudno jest zapanować.

Źródła problemu i jego skutki

Skąd mogą brać się różnego rodzaju zaburzenia snu? Przyczyn może być naprawdę wiele. Często, jak już zostało wspomniane, są one związane z różnego rodzaju chorobami: wymienić można tutaj między innymi depresję, lecz także astmę czy dolegliwości bólowe. Zaburzenia bardzo często są związane z nadużywaniem używek, zarówno alkoholu czy narkotyków (często wielu zdaje się, że alkohol pomaga nam zasnąć, jednak w dłuższej perspektywie powoduje szereg problemów). Wśród źródeł kłopotów należy też wskazać długotrwały stres, który przekłada się na niemal cały nasz organizm, a ciąg myśli, który w związku z nim się pojawia często sprawia, że zwyczajnie nie możemy się wyciszyć. Wiele osób zmaga się z zaburzonym rytmem dobowym, który pojawia się w wyniku np. nagłych zmian w naszym życiu. Niektórzy są bardziej narażeni na zaburzenia snu, ze względu na uwarunkowania genetyczne. Jak zostało już dzisiaj wspomniane, omawiany problem przekłada się na cały organizm. Problem naprawdę szybko da nam się we znaki, dlatego konieczne jest podjęcie leczenia. Tutaj, wiele zależy od tego, jakie schorzenie nas dotknęło. Wskazać można między innymi psychoterapię, która powinna nauczyć nas radzić sobie z negatywnymi emocjami. Często jednak konieczne może być na przykład leczenie farmakologiczne, które często stosowane jest na przykład przy depresji czy innego typu schorzeniach.

Dlaczego nie mogę zasnąć?

Jak już zostało wspomniane, zaburzenia snu mogą wynikać z różnych, rzeczywiście poważnych problemów, być powiązanych z chorobami, które mogą stanowić nawet bezpośrednie zagrożenie naszego życia. Jednak często również powody naszych kłopotów ze snem są bardziej banalne i wystarczy zaledwie kilka zmian, aby znowu móc się cieszyć się spokojnym i zdrowym wypoczynkiem. Wśród kłopotów, które mogą powodować np. bezsenność wskazuje się

  • źle dobrany lub też zużyty materac,
  • zbyt wysoką temperaturę w naszej sypialni,
  • suche powietrze,
  • niepożądane reakcje alergiczne,
  • nieodpowiednie zaciemnienie.

Jak widzimy, bardzo wiele rzeczy przekłada się na nasz wypoczynek, dlatego, gdy zauważymy u siebie kłopoty ze snem, to dobrze jest się przyjrzeć warunkom, jakie panują wokół nas. Jeśli zastanawiasz się na przykład jak ustawić odpowiednio łóżko zapraszamy do innego naszego artykułu.

W trosce o zdrowy wypoczynek

Warto jest przyjrzeć się warunkom, jakie panują w naszym łóżku. Podstawą jest tutaj chociażby stelaż, który powinien odpowiednio podtrzymywać materac, zapewniać mu odpowiednią wentylację. Na rynku znajdziemy też wyroby, gdzie sami możemy decydować o tym, jak mocno nachylony jest zagłówek i podnóżek. Drugą kwestią jest materac. Naszym zdaniem bez wątpienia nada się SleepMed Comfort z pianką termoelastyczną. Za odpowiednie podparcie odpowiada tu pianka wysokoelastyczna. Co ważne, całość posiada aż 4 twardości, dzięki czemu z łatwością dostosujemy go do naszych aktualnych wymagań. Do kompletu na pewno sprawdzi się poduszka anatomiczna Materasso London ViscoGreen, która zapobiega pojawieniu się dolegliwości bólowych w okolicach szyi.

Zaburzenie snu są w stanie skutecznie utrudnić nam nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego właśnie, jeśli zauważamy u siebie problem to koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty!