Na co dzień coraz częściej jesteśmy zalewani falą informacji oraz ciekawostek, między innymi na temat zdrowia. Aktualnie dużą uwagę przykuwa się także kwestii snu oraz tego, jaki ma on wpływ na nasze funkcjonowanie oraz naszą skórę. Niestety, jak się okazuje, nie wszystkie z tych informacji są prawdziwe. W tym artykule opisujemy, które rzeczy to stuprocentowe fakty, a które są jednym wielkim nieporozumieniem. Dowiedz się, co wpływa na wygląd skóry!

Sprawdź także: Jak wybrać idealną poszewkę na kołdrę i poduszkę?

Dowiedz się więcej: Jak zapewnić sobie błogi relaks?

Przeczytaj również: Wpływ pościeli na jakość snu

Skóra również odpoczywa w trakcie snu

Dla skóry noc jest czasem, kiedy może pracować na pełnych obrotach, więc stwierdzenie, że odpoczywa ona w trakcie naszego snu, jest zdecydowanym mitem. Nocą zachodzi w niej najwięcej procesów związanych między innymi z regeneracją uszkodzeń wywołanych w ciągu dnia. Warto też wiedzieć, że niedobór snu może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, dlatego też jest on tak ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu oraz skóry. Można wymienić naprawdę wiele pozytywnych skutków snu. Przede wszystkim, gdy śpimy, obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu), co pozwala na rozpoczęcie się procesów regeneracyjnych. W naszym organizmie zaczyna także wzrastać poziom melatoniny (hormonu snu). W pierwszych godzinach naszego snu pojawia się również ludzki hormon wzrostu HGH, dzięki któremu możliwa jest kilkukrotnie szybsza regeneracja komórek naskórka. W międzyczasie poprawia się także ukrwienie skóry. W fazie głębokiego snu nasz organizm rozpoczyna prawdziwy detoks i usuwa wszelkie nagromadzone toksyny z całego ciała. Sen stanowi dla skóry również najlepszą regenerację w kwestii wchłaniania składników aktywnych. Dzięki niemu dochodzi także do wzmocnienia włókien elastyny, wzrostu ciśnienia oraz temperatury, które wspomagają dotlenienie i elastyczność tkanek. W kolejnych fazach podnosi się poziom kortyzolu, który posiada działanie przeciwzapalne. Dopiero nad ranem nasza skóra spowalnia swoją pracę. Dochodzi wtedy do stabilizacji krążenia krwi oraz ustają liczne procesy wzmożonej regeneracji. Te wszystkie działania świadczą tylko o tym, że nasza skóra wcale nie odpoczywa w trakcie snu, a wręcz odwrotnie - noc jest dla niej najlepszym czasem do pracy na pełnych obrotach. Właśnie wtedy jest ona w stanie dokładnie się oczyścić i wchłonąć wszystkie potrzebne składniki aktywne. Wpływ snu na skórę jest zatem naprawdę duży, a wniosek nasuwa się sam - warto dbać o jego jakość i długość!

Bezsenność powoduje pojawianie się cieni pod oczami

Stwierdzenie, że bezsenność przyczynia się do pojawiania się cieni pod oczami, jest niestety faktem. Oczywiście powodów uwidaczniania się cieni może być naprawdę wiele, to jednak niedobór snu okazuje się być jednym z nich. Jeśli zmagasz się z tego typu problemem, przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na to, jak długo śpisz i jak śpisz. Bowiem nie tylko długość snu ma znaczenie, ale także jego jakość, na którą z kolei składa się całe mnóstwo różnych czynników. Niestety często bywa tak, że śpimy odpowiednią liczbę godzin, a nadal budzimy się niewyspani, a pod oczami pojawiają się sińce. Zazwyczaj wydaje nam się także, że odpowiednią pielęgnacją możemy zdziałać cuda, jednakże w wielu przypadkach jeśli nie będziemy się prawidłowo wysypiać, nie pozbędziemy się cieni. Nie zawsze wina leży po stronie kosmetycznej, często jest to problem, który należy zwalczać od wewnątrz i jego źródeł trzeba szukać właśnie tam. Sen wpływa na urodę w większym stopniu, niż myślisz. Oczywiście odpowiednia wieczorna pielęgnacja i dokładny demakijaż są bardzo istotne i im również warto poświęcić nieco więcej uwagi, ale jeśli ten krok opanowałeś już do perfekcji i nadal zastanawiasz się, co jest nie tak, warto w następnej kolejności skupić się na tym, w jaki sposób sypiasz. Przede wszystkim należy dbać o dostatecznie długi i efektywny sen każdej nocy, aby móc pozbyć się sińców. A co to dokładniej znaczy? Każdy z nas powinien przesypiać codziennie około ośmiu godzin. Oczywiście ten czas w każdym innym przypadku jest uzależniony i niektórym wystarczy sześć godzin snu, a inni zaś potrzebują nawet dziewięciu godzin wypoczynku. Warto również chodzić spać o stałej porze, aby zachować pewną regularność. Pamiętaj, że mitem jest odsypianie całego tygodnia w weekend. W żaden sposób nie jesteśmy w stanie “odespać” brakujących godzin snu. Warto więc dbać o systematyczność i codziennie zapewniać sobie odpowiednią dawkę wypoczynku. W dni wolne nie powinniśmy również spać zbyt długo. Należy zawsze chodzić spać i wstawać o stałej porze. Regularność poprawia bowiem zdecydowanie jakość naszego snu, a wraz z czasem będziemy w stanie w sposób naturalny wybudzać się każdego poranka. Pozbędziemy się także w końcu uciążliwych “worków” pod oczami, a nasza skóra od razu zyska na blasku i świeżości.

Wpływ na twoją skórę ma również pościel czy poduszka

Zastanawiasz się, co wpływa na stan skóry dodatkowo? Wiedz, że faktem i ważnym aspektem jest także to, na jakie poduszce śpisz oraz jaką pościel posiadasz w swoim łóżku. Chcąc cieszyć się piękną i zdrową cerą, należy bowiem przede wszystkim zwrócić uwagę na to, w czym i na czym śpimy. Obecnie na rynku możemy znaleźć naprawdę wiele rozwiązań do naszych łóżek, które niekoniecznie mogą być dobre dla kondycji skóry. Dlatego też należy dokładnie zbadać to, co jest dla nas dobre, a co niekoniecznie. Na pewno jeszcze nikomu nie zaszkodziło spanie w naturalnej pościeli, która jest przyjemna dla skóry. Niestety większość produktów jest wykonana z niskiej jakości materiałów, które mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu naszej cery. Najczęściej kupujemy je, bo są tanie, ale pamiętajmy, że często tanie znaczy gorsze. Przy wyborze odpowiedniej pościeli nie powinniśmy więc oszczędzać. Spanie w jedwabnych poszwach jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla naszej skóry, gdyż materiał ten posiada nawilżające działanie, a także przeciwdziała powstawaniu podrażnień. Ważny jest także dobór odpowiedniej poduszki. Wśród dostępnych ofert możemy znaleźć naprawdę innowacyjne rozwiązania, które są w stanie pomóc nam zachować piękną skórę. Poza tym, że poduszka powinna cechować się odpowiednią twardością i możliwością dopasowania do kształtu głowy użytkownika, aktualnie może także być dobrana pod kątem swojego działania. Na rynku istnieją nawet poduszki antyalergiczne, antytrądzikowe, odmładzające czy poduszki antyzmarszczkowe. O ich zakupie powinny pomyśleć zwłaszcza te osoby, których głównym problemem są pojawiające się zmarszczki i inne niedoskonałości związane z osiąganiem starszego wieku. W ofercie znajdziesz takie  warianty jak: classic, natural i mini, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Przede wszystkim warto też pamiętać o tym, aby często zmieniać i prać poszwy, w których śpimy, aby zapewnić sobie higieniczne warunki snu. Ma to bowiem duży wpływ na stan, kondycję i wygląd naszej cery.

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, co wpływa na wygląd skóry, oprócz diety czy pielęgnacji, jest sen. Wbrew pozorom może on mieć naprawdę istotne znaczenie dla stanu i kondycji naszej skóry. Warto wiedzieć, które z podawanych nam informacji są faktycznie prawdziwe, a które nie mają żadnego sensu i tylko tracimy na nie czas, próbując wdrożyć je do swojej rutyny.