Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Zdrowy i spokojny sen to podstawa do dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że kluczowy wpływ na jakość wypoczynku ma dobrze dobrane podłoże do spania. To właśnie ono umożliwia skuteczną i efektywną regenerację całego organizmu w nocy. Wybierając zatem nowy model do swojej sypialni, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na materac sprężynowy. Jakie posiada właściwości oraz dla kogo jest w szczególności polecany?

Sprawdź także: Materac kieszeniowy czy piankowy - jaki wybrać?

Dowiedz się więcej: Materac sprężynowy - co warto o nim wiedzieć? Jak dobrać optymalny materac ze sprężynami?

Przeczytaj również: Jak dobrać materac dla partnerów o dużej różnicy wagowej?

Materac sprężynowy, czyli jaki?

Materace sprężynowe to klasyczne modele, które królują na rynku już od wielu wielu lat. Warto jednak pamiętać, że z biegiem czasu tego produkty przeszły dość sporą metamorfozę pod względem wykorzystywanych do budowy komponentów. Początkowo w ich wnętrzu umieszczano sprężyny bonellowe, natomiast obecnie są to sprężyny kieszeniowe lub multipocket. Dzięki umieszczeniu ich w oddzielnych kieszonkach, zyskujemy przede wszystkim wysoki poziom sprężystości powierzchni, a także doskonałą elastyczność punktową. To z kolei powoduje, że podłoże ugina się wyłącznie w miejscu wywieranego nacisku, stanowiąc solidne podparcie dla całego ciała - bez zapadania się w głąb materaca. Na idealne dopasowanie się do całej sylwetki wpływa również zastosowanie w modelach tego typu 7 zróżnicowanych stref twardości, które są dostosowane do potrzeb poszczególnych partii ciała. Warto również wspomnieć, że produkty sprężynowe są również bardzo trwałe i odporne na odkształcenia, dzięki czemu można je z powodzeniem użytkować przez wiele lat - bez obaw o utratę pierwotnych właściwości. Do dobroczynnych dla zdrowia osoby śpiącej cech zaliczamy także wysoką oddychalność, co z kolei przekłada się na optymalny obieg powietrza wewnątrz wkładu. Ogranicza to nie tylko gromadzenie się wilgoci, ale także namnażanie szkodliwych mikroorganizmów, takich jak roztocza, pleśń czy bakterie.

Rodzaje materacy sprężynowych?

Sprawdzając oferty materacy sprężynowych, dostępnych na rynku, można znaleźć naprawdę wiele modeli, które różnią się od siebie nie tylko rodzajem zastosowanego wkładu, ale także poszczególnymi właściwościami, ułatwiającymi dopasowanie podłoża do indywidualnych potrzeb. Wyróżniamy zatem:

  • materace bonellowe - jest to najstarszy rodzaj materacy sprężynowych, który w ostatnich latach został zastąpiony nowocześniejszymi modelami. Tego typu produkty charakteryzują się przede wszystkim wytrzymałością i odpornością nawet na intensywną eksploatację, co docenią przede wszystkim osoby otyłe. Warto jednak wspomnieć, że sprężyny w jego wnętrzu są w kształcie klepsydry i zostały połączone drutem, tworząc zwartą konstrukcję, w związku z czym ich elastyczność punktowa praktycznie nie istnieje.
  • materace kieszeniowe - w tych modelach wszystkie sprężyny umieszczone zostały w osobnych kieszonkach, dzięki czemu pod wpływem nacisku pracują niezależnie. Takie rozwiązanie gwarantuje osobie śpiącej wysoki komfort użytkowania oraz doskonałe podparcie dla całej sylwetki. Zapobiega również powstawaniu tzw. efektu fali, co jest szczególnie odczuwalne przy spaniu z partnerem, ponieważ jego ruchy stają się praktycznie nieodczuwalne.  Dla zwiększenia poziomu wygody podczas wypoczynku, wkład kieszeniowy obłożony jest z obu stron wysokiej jakości pianką termoelastyczną, wysokoelastyczną lub lateksową.
  • materace multipocket - w tego typu produktach również zastosowano sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszonkach, jednak są one zdecydowanie mniejsze niż przy wyżej wymienionym modelu, co przekłada się na ich większe zagęszczenie na metr kwadratowy. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze dopasowanie się do ciała i ruchów użytkownika, zapewniając solidne podparcie niezależnie od aktualnie przyjmowanej pozycji. Również wyższa elastyczność punktowa przyczynia się do ograniczenia drgań do minimum, przez co ruchy partnera nie będą nas budzić w nocy.

Dla kogo materac sprężynowy to dobry wybór?

Ze względu na swoje dobroczynne dla zdrowia właściwości, materace sprężynowe będą doskonałym wyborem przede wszystkim dla użytkowników chcących zapewnić sobie każdej nocy solidne podparcie dla całej sylwetki. Oczywiście, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, będą świetną opcją dla par - nawet tych o dużej różnicy w wadze. Sprężysta powierzchnia z wysoką elastycznością punktową ugina się jedynie w miejscu wywieranego nacisku, co ogranicza do minimum wszelkie drgania przy zmianie pozycji. Materac sprężynowy to także dobry wybór dla seniorów, ponieważ niezależnie od budowy ciała tego typu podłoże zapewnia doskonałe podparcie każdej partii ciała, co przekłada się bezpośrednio na efektywną regenerację całego organizmu oraz niwelowanie dolegliwości bólowych. Takie modele nie są jednak wskazane dla alergików oraz dzieci poniżej 6. r.ż. - te grupy użytkowników powinny wybrać materace wykonane na bazie pianki.

Materac Hilding Cha-Cha  Dopasuj materac do swoich potrzeb!

Podczas zakupu materaca do swojej sypialni ważny jest nie tylko rodzaj zastosowanego wypełnienia. Skupić się powinniśmy również na doborze odpowiedniego rozmiaru, ponieważ tylko dzięki temu będziemy mieli szansę na swobodną zmianę pozycji w trakcie wypoczynku. Przyjmuje się, że do łóżek jednoosobowych najczęściej stosowane są materace 90x200 oraz materace 100x200 - wszystko oczywiście jest uzależnione od budowy ciała osoby śpiącej oraz indywidualnych preferencji. Nieco jednak sytuacja wygląda w przypadku sypialni małżeńskich - wówczas przyjmuje się zasadę, że każdy z partnerów powinien mieć do dyspozycji o minimalnej szerokości 70 centymetrów. W związku z tym do łóżek dwuosobowych zazwyczaj wybiera się materace 140x200 oraz materace 160x200. Dla osób pragnących iście królewskiego wypoczynku najlepszą opcją będą materace 180x200.

Bardzo istotnym aspektem jest również twardość wybranego modelu, która dopasowywana jest na podstawie wagi użytkownika. Obecnie na rynku dostępne są produkty o 4 oznaczeniach, takich jak H1, H2, H3 oraz H4 - im wyższy stopień, tym twardość jest większa. W związku z tym dla osób ważących poniżej 60 kg polecane są powierzchnie miękkie, dla użytkowników, których waga waha się od 60 do 80 kg dobrą opcją będą materace średnie, dla tych o wadze od 80 do 100 kg sprawdzą się podłoża twarde, natomiast dla ważących więcej niż 100 kg dobrą opcją będą modele bardzo twarde.

Jaki materac sprężynowy wybrać?

Przeglądając oferty dostępne na rynku, warto zwrócić szczególną uwagę na materac kieszeniowy Hilding Cha-Cha o dwóch twardościach po każdej ze stron, dzięki czemu jest szansa na lepsze dopasowanie go do zmieniających się potrzeb użytkownika. Będzie on dobrym wyborem przede wszystkim dla osób starszych, ale również par - nawet o dużej różnicy w wadze. Chcąc jednak kupić materac ze sprężynami multipocket, dobrze jest wziąć na celownik SleepMed Hybrid Premium z możliwością samodzielnej regulacji twardości poprzez zastosowanie ruchomej pianki. Co więcej, model ten posiada status wyrobu medycznego, a także Certyfikat Jakości AEH.


Materac sprężynowy to doskonały wybór dla wszystkich, którzy oczekują jak najwyższego komfortu wypoczynku oraz efektywnej regeneracji całego organizmu, wynikającej z solidnego podparcia sylwetki przez całą noc.