Jak wybrać idealną kołdrę na chłodne noce? Poradnik na jesień i zimę
Zmiana kołdry w swojej sypialni jest niezwykle kluczowa, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać. Chcąc zapewnić sobie optymalne ciepło w czasie snu, musimy postawić na produkt, który będzie wyróżniał się dobrą izolacją termiczną, ale także zastosowaniem wysokiej jakości, przytulnych materiałów. Odpowiednia kołdra na sezon jesienno-zimowy powinna posiadać komfortowe wypełnienie. Tylko wtedy nasz wypoczynek może pozostać głęboki oraz regenerujący. Wybór idealnego produktu bywa jednak wyzwaniem, zwłaszcza kiedy rynek obfituje w różnorodne modele akcesoriów sypialnianych. Jak więc dokonać właściwej decyzji? Oto przewodnik, który pomoże Ci wybrać niezawodną kołdrę na chłodne noce!
Sprawdź także: Rutyna snu: Co to jest i dlaczego jest tak ważna dla Twojego zdrowia?
Dowiedz się więcej: Porównanie naturalnych i syntetycznych tkanin używanych w pościeli – co wybrać dla zdrowia i komfortu?
Przeczytaj również: Jaka poduszka do spania na boku będzie najlepsza?
Najlepsze rodzaje wypełnienia kołder na jesień i zimę
Kluczowym aspektem w wyborze idealnej kołdry jest oczywiście odpowiedni rodzaj wypełnienia. Odpowiada on za szereg właściwości, które bezpośrednio przekładają się na jakość nocnego wypoczynku. Istotne jest to, aby wypełnienie cechowało się trwałością, sprężystością, dobrą izolacją termiczną, a także zdolnością do redukcji zanieczyszczeń. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na modele z naturalnych materiałów lub te wykorzystujące syntetyczne włókna. Każdy z tych rodzajów posiada swoje wady i zalety, które należy rozważyć w czasie poszukiwań odpowiedniego produktu do snu. Obecnie największą popularnością cieszą się jednak kołdry o wypełnieniu wełnianym, puchowym oraz syntetycznym. Są to wyroby, które najefektywniej sprawdzają się podczas chłodnych wieczorów i nocy, zapewniając przyjemne ciepło. Jednocześnie nie odbiegają w kwestii komfortu wypoczynku oraz jego higieny. W dalszej części artykułu zapoznasz się ze specyfikacją konkretnych rodzajów wypełnień.
Kołdry wełniane
Kołdry wełniane warto zakupić przynajmniej z kilku powodów. Po pierwsze posiadają wyjątkowe właściwości termoregulacyjne. Oznacza to, że możemy z nich korzystać zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Już wiele lat temu zauważono, iż wełna ułatwia odprowadzanie ciepła w gorące dni, a zachowuje je, kiedy temperatura otoczenia jest nieco niższa. Dlatego też kołdry wykonane z tego surowca uchodzą za świetny wybór na cały rok, niezależnie od pogody panującej za oknem. Wełna doskonale ogrzewa, ale jednocześnie nie naraża nas na przegrzanie oraz nadmierną potliwość ciała. Jest to zatem trafny wybór dla osób, które nawet w czasie zimy, mają problem z pocącą się skórą. Po drugie kołdry wełniane nie mają sobie równych, jeśli chodzi o zdolność do absorpcji wilgoci [1]. Wełna jest w stanie pochłaniać nawet do 30% swojej wagi w wodzie. Nie sprawia wrażenia wilgotnej, co ponownie jest dużą korzyścią dla osób zmagających się z nadmierną potliwością. Wełniane wypełnienie umożliwia swobodny przepływ powietrza, ograniczając także rozwój zanieczyszczeń. Wśród jego atutów wymienia się także fakt, iż nie pochłania przykrych zapachów, a zawsze zapewnia świeże warunki wypoczynku. Kołdrę z wełny warto wietrzyć na zewnątrz, aby zachować jej nienaganną kondycję. Choć jest to dość nieoczywiste, cechuje się również hipoalergicznością. Wełna nie sprzyja rozwojowi bakterii ani grzybów, co dodatkowo podnosi poziom higieny snu. Z drugiej strony alergicy powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ sama wełna jak najbardziej może uczulać. Problem często pojawia się na skutek kontaktu z lanoliną, czyli substancją tłuszczową wytwarzaną przez owce. Bezpieczniejszym wyborem będą zatem modele z wypełnieniem kaszmirowym czy z wełny lamy. Choć mogą być nieco droższe, zapewniają komfortowy wypoczynek w ciepłych warunkach.
Kołdry puchowe
Niesłychany komfort oferują także kołdry puchowe. Wypełnione delikatnym ptasim piórem gwarantują przyjemne otulenie przez całą noc, zachowując przy tym odpowiednią temperaturę ciała użytkownika. Dzięki wyjątkowym właściwościom izolacyjnym puchu kołdra zapewnia ciepło wypoczynku, ale jednocześnie pozostaje lekka, nie wywierając na nas uciążliwego nacisku. Jest również przewiewna oraz wyróżnia się zdolnością odprowadzania wilgoci czy potu. W okresie jesienno-zimowym dba o to, aby organizm nie uległ przegrzaniu, co mogłoby obniżyć jakość wypoczynku. Sprawdzi się zarówno u osób starszych, dorosłych, jak i u dzieci, ponieważ oferuje indywidualne podejście do potrzeb. Wypełnienie puchowe jest także wyjątkowo trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji może służyć przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości termoregulujących. Warto rozważyć zakup m.in. modelu Basic+ AMZ, który cechuje się lekkością, sprężystością, miękkością oraz zapewnia komfort cieplny przez całą noc. Dodatkowym atutem jest posiadany przez niego certyfikat PZH wydany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Kołdry syntetyczne
Czym z kolei mogą się pochwalić kołdry o wypełnieniu syntetycznym? Przede wszystkim odpornością na alergie. Ich struktura oraz produkcja wolna od szkodliwych substancji chemicznych zapewniają w pełni higieniczne warunki do snu. Materiały syntetyczne nie pozwalają na rozwój zanieczyszczeń, takich jak roztocze, alergeny czy bakterie, gwarantując czyste i świeże środowisko wypoczynku. Kolejną zaletą jest łatwość ich utrzymania. W porównaniu do modeli wykonanych z naturalnych materiałów kołdrę syntetyczną w większości przypadków możemy prać w pralce. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacznie przedłużyć jej żywotność. Regularna pielęgnacja produktu przekłada się też na jego bezpieczniejsze użytkowanie, bez narażania swojego zdrowia. Oprócz tego kołdry syntetyczne są wyjątkowo lekkie, ale dzięki swojej strukturze zatrzymują ciepło, chroniąc użytkownika przed wychłodzeniem organizmu. Stanowią całoroczne rozwiązanie, co oznacza, że nie musimy rezygnować z komfortu snu wraz ze zmieniającymi się porami roku. Z drugiej strony jednak nie oddychają tak dobrze jak naturalne materiały. Choć zatrzymują ciepło, jednocześnie mogą prowadzić do przegrzania i nadmiernej potliwości ciała. Szczególnie wątpliwym wyborem będą tutaj wypełnienia poliestrowe, które nie przepuszczają powietrza.
Pokrycie kołdry - jakie wybrać?
Przy wyborze kołdry na jesień i zimę, warto również uwzględnić jej pokrycie. Dlaczego? Ponieważ to z nim ma bezpośredni kontakt nasza skóra w czasie snu. Materiał pokryciowy powinien być przyjemny w dotyku oraz cechować się dużą wytrzymałością (stanowi też warstwę zabezpieczającą wypełnienie kołdry). Dzięki temu cały produkt będzie mógł pozostać w świetnej kondycji na długie lata. Wybierając aksamitne pokrycie, unikniemy też ewentualnych podrażnień czy reakcji alergicznych skóry. Najlepszym wyborem będzie tutaj satyna, bawełna lub mikrofibra. Satyna to wyjątkowo miękka tkanina, a na dodatek gładka i elegancka, która poza komfortem gwarantuje estetyczne wykończeni sypialni. Bawełna to natomiast naturalny surowiec, świetnie pochłaniający wilgoć[2]. Jest zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, odpowiednim dla alergików i zapewniającym całkowicie zdrowe warunki wypoczynku. Poza tym bawełna cechuje się sprężystością oraz wytrzymałością, która czyni ją długoterminową inwestycją w wysokiej jakości sen. Mikrofibra to z kolei materiał pokryciowy o niezwykle gęstym splocie. Taka struktura pozwala zachować wnętrze kołdry w czystości, gdyż stanowi barierę nie do przebicia dla roztoczy czy kurzu. Równocześnie mikrofibra umożliwia efektywną cyrkulację powietrza, chroniąc wypełnienie przed nadmiarem wilgoci.
Poszukując kołdry o odpowiednim pokryciu, dobrze jest wziąć pod uwagę model Biopercal AMZ. Stawia on na delikatną bawełnę, która jest niezwykle przyjemna w dotyku, zapewniając błogie otulenie w czasie snu. Tak dobrane pokrycie dba również o równomierne rozłożenie wypełnienia, co przekłada się na wysoki poziom komfortu wypoczynku użytkownika.
Rozmiar, grubość i waga idealnej kołdry na chłodne noce
Najczęściej popełnianym błędem przy wyborze kołdry jest brak uwzględnienia jej grubości oraz wagi. Zdarza się również, że wybrany produkt nie spełnia naszych oczekiwań, jeśli chodzi o rozmiar. Grubość określa się zazwyczaj za pomocą skali Tog. Kołdry o wartości 4,5 to cienkie i lekkie modele, które zdecydowanie nie nadadzą się na okres jesienno-zimowy. Są lepszym rozwiązaniem na bardzo ciepłe dni, aby tylko lekko okryć ciało do snu. Idealny produkt na chłodne noce to taki, który posiada odpowiednią gramaturę oraz wielkość - są one odpowiedzialne za zapewnienie ciepła i utrzymanie temperatury. Najcieplejsze modele mają przynajmniej 15 Tog, lecz w miesiącach zimowych równie dobrze sprawdzą się też o wartości 13,5. Zapewniają one komfort cieplny, nawet w przypadku niskiej temperatury otoczenia sypialnianego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby waga kołdry nie była byt duża, gdyż może powodować przytłoczenie i uciążliwy nacisk niepozwalający zasnąć. Ciężkie i grube modele często również wykazują się mniejszą przepuszczalnością powietrza, co z kolei skutkuje przegrzaniem organizmu oraz nadmierną potliwością skóry. Na koniec poszukiwań należy rozważyć dobór odpowiedniego rozmiaru. Powinien być on nie większy niż materac, na którym codziennie wypoczywamy.
Zadanie kołdry jest oczywiste - ma ona zapewnić komfort termiczny, który umożliwia cieszenie się regenerującym snem. Z tego też powodu powinniśmy szukać produktu wyróżniającego się izolacją termiczną. Wówczas dopasuje się on do warunków otoczenia oraz naszych osobistych potrzeb, oferując idealną temperaturę wypoczynku. Nie bez znaczenia pozostają jednak właściwości oddychające. Koniec końców nie chcemy doprowadzić do przegrzania ciała i zmagać się z dokuczliwą potliwością. Dobra kołdra powinna umożliwiać swobodny przepływ powietrza, który jest także związany z zachowaniem higienicznych warunków snu.
Znalezienie idealnej kołdry na jesień i zimę to nie lada wyczyn. Musi być ona nie tylko komfortowa, ale również ciepła, a do tego cechować się właściwościami higienicznymi oraz hipoalergicznymi. Dobrym wyborem będą więc kołdry o naturalnym wypełnieniu, np. z puchu czy wełny. Modele syntetyczne mogą być trafnym rozwiązaniem, ale nie w każdym przypadku. Warto zapoznać się ze specyfikacją konkretnego produktu, zanim podejmiemy decyzję o jego zakupie.
[1] E. Pryczyńska, T. Rymarz, Prześcieradła o właściwościach biofizycznych w połączeniu z nadmuchiwanymi materacami pierwszej i drugiej generacji, jako składnik kompleksowej prewencji odleżyn http://idn.org.pl/lodz/Mken/Mken%202002/referaty/Pryczy%C5%84ska.pdf, dostęp dnia 11.10.2024 r.
[2] E. Molik, A. Kosiek, A. Potocka, Wpływ długości dnia na sekrecję prolaktyny i parametry biologiczne wełny owcze https://wz.iz.edu.pl/files/WZ_2019_2_art06.pdf, dostęp dnia 11.10.2024 r.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Paweł D
Bardzo przydatna lektura!
Hania W
Widać, że autorzy naprawdę się postarali. Informacje o różnicach między naturalnymi a syntetycznymi wypełnieniami pomagają lepiej zrozumieć, co wybrać, aby spać w komfortowych warunkach
Bożena L
Ahhhh kocham zimę
Maksymilian C
:)
Karol P
Rewelacyjny przewodnik!