Marzysz o regenerującym i spokojnym wypoczynku przez całą noc? Konieczne jest zainwestowanie nie tylko w wysokiej jakości materac - bardzo duże znaczenie ma również poduszka do spania na boku. Jakie powinna posiadać właściwości i czym się kierować przy wyborze?

Sprawdź także: Jaką poduszkę i kołdrę syntetyczną wybrać do swojej sypialni?

Dowiedz się więcej: Wpływ pościeli na jakość snu

Przeczytaj również: Jakie akcesoria sypialniane zasługują na szczególną uwagę?

Jak dobrać poduszkę do pozycji, w której śpimy?

Dobór poduszki do pozycji, w której śpimy jest kluczowy nie tylko dla naszej wygody, ale także umożliwia efektywną regenerację i rozluźnienie szyjnego odcinka kręgosłupa. Jak jednak dobrać prawidłowy model do najczęstszego ułożenia ciała? Po pierwsze należy pamiętać, że każda poduszka do spania ma swój indywidualny kształt, wysokość czy twardość, co wynika między innymi z rodzaju zastosowanego wypełnienia. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie produktu do budowy naszego ciała. Umożliwi to dokładne podparcie karku i szyi oraz ustabilizowanie kręgosłupa. W związku z tym zupełnie inna poduszka sprawdzi się do spania na wznak, inna na boku oraz inna dla osób śpiących na brzuchu. Najbardziej istotnym aspektem przy doborze poduszki do pozycji w której śpimy jest jej wysokość. Zbyt niska spowoduje nadmierne opadanie głowy w dół, w konsekwencji czego powstanie nadmierne napięcie mięśniowe, natomiast za wysoka wymusza przyjęcie nieprawidłowego ułożenia ciała, utrudniając tym samym swobodny przepływ krwi czy powodując odgniecenia na twarzy. Najlepszym modelem będzie ten, który umożliwi utrzymanie kręgosłupa na całej długości w linii prostej. 

Dlaczego dobór poduszki do spania na boku jest ważny? 

Śpiąc na boku, głowa czy kark potrzebują odpowiedniego podparcia. Jeśli nie zostanie ono zapewnione, wówczas zaczną pojawiać się dolegliwości bólowe, wynikające z braku odpowiedniej regeneracji mięśni czy szyjnego odcinka kręgosłupa. Oczywiście przy takim ułożeniu ciała niewskazane jest spanie bez poduszki. Model dla śpiących powinien być również dopasowany do ewentualnych schorzeń czy wad postawy, ponieważ to między innymi dzięki poduszce jesteśmy w stanie zapobiec pogłębianiu się nieprzyjemnych dolegliwości. Dobrze dobrany produkt do spania na boku ochroni także głowę przed przemieszczaniem się w czasie wypoczynku, co z kolei pozwoli wyeliminować przyjmowanie niezdrowego ułożenia ciała. 

Czym powinna wyróżniać się poduszka do spania na boku?

Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele modeli poduszek, jednak skąd wiedzieć, jaka powinna być ta idealna dla osób śpiących na boku? Przede wszystkim powinna być dopasowana w taki sposób, by wypełniała przestrzeń między głową a barkiem. Tylko w ten sposób kręgosłup ma szansę na prawidłowe ułożenie, a kark i szyja będą odciążone. Warto również zwrócić uwagę, by wybrany model posiadał odpowiednią twardość, która musi być dopasowana także do materaca. Za twarda będzie wywierać zbyt duży opór po położeniu się, natomiast za miękka zbyt mocno się zapadać. Właśnie dlatego bardzo dobrą opcją będą modele wykonane na bazie pianki termoelastycznej, ponieważ pod wpływem nacisku i temperatury ciała jej powierzchnia doskonale dopasuje się do naturalnych krzywizn, dając perfekcyjne podparcie przez całą noc. Dobrze sprawdzą się również poduszki ze sprężystym wypełnieniem, jak np. włókna syntetyczne czy naturalny puch.      

Spanie na boku a poduszka ortopedyczna

Niewątpliwie na rynku znajdziemy bardzo dużo poduszek polecanych dla osób śpiących na boku, jednak najbardziej rekomendowane są poduszki ortopedyczne. Zwane są także modelami ergonomicznymi, a to wszystko za sprawą ich wyjątkowego kształtu, przypominającego wzbierającą się falę. Tego typu produkty najczęściej mają prostokątny kształt. W ich wnętrzu zazwyczaj stosuje się wysokiej jakości piankę, dzięki czemu powierzchnia poduszki zyskuje doskonałą elastyczność i sprężystość, przez co jest w stanie idealnie dopasować się do kształtu głowy i szyi, a także zapobiega bólom szyjnego odcinka kręgosłupa. Najczęściej tego typu produkty bazują na piance termoelastycznej, która bardzo dobrze reaguje na ciepło ciała użytkownika. Co więcej, tego typu modele wyróżniają się dużą gęstością oraz doskonałą elastycznością punktową, przez co są trwałe i odporne na powstawanie odkształceń. Na rynku można kupić również poduszki ortopedyczne z wypełnieniem lateksowym, posiadające również wiele dobroczynnych dla zdrowia właściwości.  

Czy poduszka tradycyjna to dobry wybór dla śpiących na boku?

Oczywiście klasyczne poduszki również mogą zapewnić odpowiedni komfort osobom śpiącym na boku, jednak w tym przypadku należy poświęcić nieco więcej uwagi na dopasowanie jej do potrzeb użytkownika. Jakie cechy przede wszystkim powinna posiadać? Dobry model musi mieć między innymi odpowiednią twardość, by dokładnie wypełniać przestrzeń pomiędzy głową a ramionami. Co więcej, taki produkt powinien być także elastyczny, by jak najlepiej dopasowywać się do kształtu głowy i szyi. Bardzo ważną cechą jest również to, aby poduszka była odporna na wgniatanie - ułatwi to utrzymanie prawidłowej, a przede wszystkim komfortowej pozycji przez całą noc. W związku z tym najlepszą opcją będą modele wykonane na bazie syntetycznego wypełnienia, które dzięki doskonałej sprężystości bardzo dobrze reagują na nacisk. Najlepiej sprawdzi się produkt o mniejszym rozmiarze, np. 50x60 centymetrów, ponieważ w takiej sytuacji wypełnienie nie przemieszcza się nadmiernie.  

Najlepsze poduszki do spania na boku 

Wiedząc już, jaki rodzaj wypełnienia oraz rozmiar czy kształt poduszki najlepiej sprawdzi się wśród osób śpiących na boku, warto przyjrzeć się konkretnym modelom, które zasługują na szczególną uwagę. Chcąc kupić model ergonomiczny, dobrze jest wziąć na celownik SleepMed Supreme Pillow, która posiada wiele wyjątkowych właściwości. Oprócz specjalnego kształtu, który zapewnia optymalne ułożenie głowy i szyi podczas spania na boku, posiada także doskonałą wentylację wewnątrz wkładu, co pozwala skutecznie ograniczyć gromadzenie się wilgoci czy szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Co więcej, zastosowana pianka termoelastyczna została wzbogacona o włókno węglowe, które eliminuje nagromadzone na powierzchni ciała ładunki elektryczne. Dzięki temu możesz cieszyć się spokojnym i relaksującym snem każdej nocy. Dla osób planujących kupić tradycyjny model, dobrym rozwiązaniem będzie poduszka antyalergiczna Fit.4.Sleep pikowana, w której wnętrzu zastosowano wysokiej jakości włókno silikonowe, wyróżniające się doskonałą sprężystością i elastycznością. Co więcej, produkt ten skutecznie ogranicza osadzanie się i rozwój kurzu, roztoczy i wszelkiego rodzaju grzybów, dzięki czemu sprawdzi się nawet wśród najbardziej wrażliwych użytkowników. 

Należy pamiętać, że poduszka do spania na boku nie może być przypadkowa. W takiej pozycji ciało, a w szczególności głowa i szyja, potrzebują odpowiedniego podparcia, by móc się odpowiednio zregenerować w trakcie wypoczynku.