Bezsenność to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Czy Ciebie także on dotyka? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przypadłość i czy można się jej w jakiś sposób pozbyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stres nie pozwala spać

Często zdarza się, że osoby, które mają problem z bezsennością, po prostu się czymś stresują. Powody mogą być różne - zawiła sytuacja życiowa, niepowodzenia w pracy czy strach przed ważnym egzaminem. Istotne jest jednak, aby nie dać się zwariować i starać kłaść do łóżka spokojnym i wyciszonym - można na przykład wypić ziołową herbatę i myśleć o przyjemnych rzeczach.

Zapomnij o drzemkach

Czy lubisz uciąć sobie popołudniową drzemkę po powrocie z pracy? Czujesz się zregenerowany, gdy prześpisz w ciągu dnia dodatkową godzinę? Musisz mieć jednak świadomość, że częste stosowanie takich praktyk może prowadzić do bezsenności - organizm bowiem dostanie porcję odpoczynku i będzie w stanie dłużej funkcjonować.

Stwórz dobre warunki do spania

Jeśli chcesz zasypiać bez problemu, musisz zapewnić sobie do tego komfortowe warunki. Przede wszystkim potrzebne jest wygodne łóżko i materac - wystające sprężyny czy zbyt cienka pianka sprawią, że bezskutecznie będziesz przewracać się z boku na bok… Oprócz tego warto przed snem wywietrzyć swoją sypialnię - to pozytywnie wpłynie na pracę mózgu. Postaraj się również odciąć dostęp światła - zgaś nocną lampkę i zasuń rolety bądź zasłony - łatwiej będzie Tobie zasnąć.

Pokochaj rutynę

Nie bez znaczenia jest również rutyna - jeśli pracujesz w trybie jednozmianowym, postaraj się wstawać i kłaść spać w stałych godzinach - wówczas Twój organizm przyzwyczai się do tych nawyków i sam będzie wiedział, że jest już jego pora na sen. Bardzo ważne jest, aby jeść ostatni posiłek najpóźniej trzy godziny przed pójściem do łóżka i oduczyć się podjadania - dzięki temu organizm skupi się na odpoczynku, a nie na procesach trawiennych.

Nie zabieraj pracy do łóżka

Wiele osób popełnia błąd, jakim jest robienie z łóżka miejsca pracy. Jeśli już kładziesz się spać, niech będzie to sygnał dla Twojego organizmu, że ma prawo do odpoczynku. Jeśli zabierzesz ze sobą dokumenty, laptop lub smartfon - wyślesz do mózgu sprzeczne informacje. Organizm z jednej strony będzie gotów do relaksu, a z drugiej zmusisz go do pracy umysłowej.

Bezsenność nie musi być problemem, który Cię dotyczy. Wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku prostych rad, które zapewnią Tobie higienę snów i sprawią, że zapomnisz o nieprzespanych nocach.