Bezsenność to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Jest on bardzo poważny i może przynieść krytyczne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Czy Ciebie także on dotyka? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przypadłość i czy można się jej w jakiś sposób pozbyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Sprawdź także: Wybierz poduszkę i kołdrę do swojej sypialni

Dowiedz się więcej: 5 najpopularniejszych mitów o materacach

Przeczytaj również: Idealne warunki do snu - jak je stworzyć?

Stres nie pozwala spać

Często zdarza się, że osoby, które mają problem z bezsennością, po prostu się czymś stresują. Powody mogą być różne - zawiła sytuacja życiowa, niepowodzenia w pracy czy strach przed ważnym egzaminem. Istotne jest jednak, aby nie dać się zwariować i starać kłaść do łóżka spokojnym i wyciszonym - można na przykład wypić ziołową herbatę i myśleć o przyjemnych rzeczach. Istnieje również wiele innych technik uspokajających, które warto stosować. Bardzo dobrym pomysłem będzie stworzenie sobie odpowiednio relaksujące środowisko snu. Zapachowe świece o kojących zapachach na pewno poprawią samopoczucie i skutecznie wyciszają. Równie dobre efekty będą przynosić dyfuzory zapachowe, które będą na pewno lepszą opcją na lato, gdy temperatury są bardzo wysokie. Przed snem dobrym pomysłem będzie również relaksująca kąpiel lub przeczytanie ulubionej książki, która wyciszy organizm. Codzienna medytacja także może pomóc w długotrwałej redukcji nadmiernego stresu.

Zapomnij o drzemkach

Czy lubisz uciąć sobie popołudniową drzemkę po powrocie z pracy? Czujesz się zregenerowany, gdy prześpisz w ciągu dnia dodatkową godzinę? Musisz mieć jednak świadomość, że częste stosowanie takich praktyk może prowadzić do bezsenności - organizm bowiem dostanie porcję odpoczynku i będzie w stanie dłużej funkcjonować. Drzemki można jednak czasami robić i w niektórych przypadkach będą one efektywnie dawać dodatkowy zastrzyk energii. Należy jednak pamiętać o umiarze i odpowiednich porach krótkiego odpoczynku. Przede wszystkim nie powinien on trwać więcej niż 30 min. Taki czas jest bowiem najmniej inwazyjny dla cyklu snu i dobry do osiągnięcia pożądanego celu. Najlepszy czas na drzemki to godziny popołudniowe. To wtedy będą one miały najlepszą jakość. Godziny poobiednie również będą dobrym na to czasem. Wtedy organizm sam odczuwa zmęczenie związane z trawieniem posiłku. Kategorycznie odradza się ich jednak wieczorem, chwilę przed faktycznym snem.

Stwórz dobre warunki do spania

Jeśli chcesz zasypiać bez problemu, musisz zapewnić sobie do tego komfortowe warunki. Przede wszystkim potrzebne jest wygodne łóżko i materac - wystające sprężyny czy zbyt cienka pianka sprawią, że bezskutecznie będziesz przewracać się z boku na bok… Przede wszystkim najważniejsze jest, by produkty znajdujące się na łóżku, jak i te je tworzące, były właściwie dobrane. Kluczowe jest dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu zapewnią Wam maksymalny komfort, który znacznie wesprze zdrowy sen. W ten sposób walka z bezsennością stanie się znacznie łatwiejszym zadaniem.  Oprócz tego warto przed snem wywietrzyć swoją sypialnię - to pozytywnie wpłynie na pracę mózgu. Postaraj się również odciąć dostęp światła - zgaś nocną lampkę i zasuń rolety bądź zasłony - łatwiej będzie Tobie zasnąć.  Bardzo ważne jest również dbanie o właściwą higienę w sypialni. Jej brak jest szczególnie uciążliwy dla osób zmagających się z alergiami. Należy stale czyścić akcesoria sypialniane i materac. Cotygodniowe sprzątanie pokoju też będzie bardzo korzystne dla właściwej higieny snu. Nadmiar kurzu zbierający się na półkach potrafi znacząco utrudnić zasypianie, co może prowadzić nawet do bezsenności.

Pokochaj rutynę

Nie bez znaczenia jest również rutyna - jeśli pracujesz w trybie jednozmianowym, postaraj się wstawać i kłaść spać w stałych godzinach - wówczas Twój organizm przyzwyczai się do tych nawyków i sam będzie wiedział, że jest już jego pora na sen. Pomóc w tym może między innymi spanie z pupilami, które często samodzielnie budzą się i chodzą spać o tych samych godzinach. Czworonogi zdecydowanie dodatkowo wprowadzą poczucie bezpieczeństwa i spokoju w czasie snu, co jest także korzystne dla osób zmagających się z przewlekłym stresem. W utrzymaniu regularnego cyklu odpoczynku wspomóc nas mogą również różnego rodzaju aplikacje. Budują one świadomość na temat istoty snu i wspierają utrzymanie go w zdrowym stanie. Bardzo ważne jest, aby jeść ostatni posiłek najpóźniej trzy godziny przed pójściem do łóżka i oduczyć się podjadania - dzięki temu organizm skupi się na odpoczynku, a nie na procesach trawiennych. Zdrowa dieta powinna być częścią naszej codzienności. Odpowiednie nawodnienie i właściwe odżywianie się może także poprawić jakość naszego odpoczynku. Długotrwałe stosowanie się właściwych nawyków żywieniowych wesprze nasz organizm w regeneracji i uzupełnianiu właściwych witamin i minerałów.

Nie zabieraj pracy do łóżka

 

Wiele osób popełnia błąd, jakim jest robienie z łóżka miejsca pracy. Jeśli już kładziesz się spać, niech będzie to sygnał dla Twojego organizmu, że ma prawo do odpoczynku. Jeśli zabierzesz ze sobą dokumenty, laptop lub smartfon - wyślesz do mózgu sprzeczne informacje. Organizm z jednej strony będzie gotów do relaksu, a z drugiej zmusisz go do pracy umysłowej. W łóżku nie powinno się także jeść, ze zarówno ze względu na skutki związane z niewłaściwym przyzwyczajeniem mózgu, jak i ze względu na właściwą higienę w miejscu snu. Znajdowanie okruszków w trakcie snu nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Mimo że jest to wygodne, warto odejść od tego niewłaściwego przyzwyczajenia. Na oglądanie seriali i granie w gry również powinniśmy znaleźć sobie oddzielne miejsce. Robienie tego w łóżku będzie niekorzystne dla naszego umysłu oraz kręgosłupa. Te czynności są bardzo trudne do wykonania w faktycznie właściwej i zdrowej pozycji.

Bezsenność nie musi być problemem, który Cię dotyczy. Wystarczy, że zaczniesz stosować się do kilku prostych rad, które zapewnią Tobie higienę snów i sprawią, że zapomnisz o nieprzespanych nocach.