Jak przygotować się do snu w hotelowych warunkach? Praktyczne porady dla podróżujących
Sen w podróży niestety nie zawsze cieszy się taką jakością, jakbyśmy tego oczekiwali. Co ma na to wpływ? Oczywiście, że zmiana otoczenia, a tym samym nierzadko warunków, takich jak wygoda, poziom oświetlenia czy wilgoci. Nieznane środowisko, inne łóżko i nasze własne przyzwyczajenia mogą utrudnić nam osiągnięcie regenerującego wypoczynku w nowym miejscu, którym najczęściej jest właśnie hotelowy pokój. Zupełnie inne warunki nie oznaczają jednak, że faktycznie nie możemy pozwolić sobie na jakościowy sen. Jest on jak najbardziej osiągalny, jeśli będziemy się stosować do porad przedstawionych w tym artykule.
Sprawdź także: Wpływ zaburzeń lękowych na sen - mechanizmy i konsekwencje
Dowiedz się więcej: Skuteczne techniki relaksacyjne na lepszy sen
Przeczytaj również: Co robić rano, by mieć energię na cały dzień?
Sen a podróż - dlaczego może być zakłócony?
Jak to jednak możliwe, że nie potrafimy cieszyć się tak głębokim wypoczynkiem w innym otoczeniu, choć warunki mogą być wystarczająco wygodne? Przede wszystkim może pojawiać się u nas wewnętrzna blokada, która każe zachować czujność - nieznane nam otoczenie nie pozwala cieszyć się swobodą, co z kolei utrudnia właśnie zasypianie. Nierzadko boimy się też, że ktoś zacznie łomotać w nasze drzwi lub jakimś cudem wejdzie do naszego pokoju hotelowego. Poza tym podróże nierzadko są stresujące, a stres ten równie często powoduje, iż wypoczynek jest raczej płytki. Sen może być zakłócony w szczególności w przypadku wyjazdu służbowego, kiedy to towarzyszą nam różne wyzwania wiążące się właśnie ze sporym stresem. Wypoczynek nie cieszy się też często zbyt dobrą jakością ze względu na zmianę strefy czasowej i tzw. jetlag. Nasz organizm musi wtenczas dostosować się do nowego harmonogramu snu i czuwania. Ponadto nasze ciało jest przyzwyczajone do wypoczynku na konkretnym podłożu. Jeśli więc nawet nasz pokój hotelowy posiada wygodne łóżko i materac, organizm szybko odczyta tę zmianę i niekoniecznie będzie chciał ją zaakceptować.
Wybór hotelu jako kluczowy czynnik
Jak zatem osiągnąć prawdziwie regenerujący hotelowy sen? Przede wszystkim, jeszcze przed samą podróżą, należy zwrócić uwagę na wynajmowany przez nas pokój czy apartament. Podczas wyboru powinniśmy kierować się własnymi odczuciami i zastanowić się, czy będziemy w stanie zrelaksować się w danych warunkach. Dlatego też tak istotne są takie elementy jak rodzaj łóżka czy nawet materaca znajdującego się w łóżku. Nie bójmy dopytać się obsługi o tego typu kwestie. Koniec końców to my jesteśmy klientami, którym zależy na wygodnych warunkach. Zwróćmy też uwagę na ogólny wystrój i organizację pokoju. W ofertach hoteli powinny znajdować się zdjęcia przedstawiające konkretne apartamenty. Nie powinniśmy decydować się na obiekt, którego warunki i aranżacja nam nie odpowiadają - być może posiada ona zbyt wiele jaskrawych kolorów, które mogą przecież wpłynąć na jakość naszego wypoczynku. Nie bez znaczenia pozostają także udogodnienia takie jak klimatyzacja czy dodatkowe koce, materace, dzięki którym można dostosować warunki do własnych potrzeb. Przykładowo dostęp do klimatyzatora w pokoju hotelowym może stanowić doskonałe rozwiązanie w przypadku sezonu letniego, kiedy to upały potrafią być nieznośne i zakłócać nasz zdrowy sen. Z kolei materace w hotelach powinny cechować się wysoką jakością, dzięki której jesteśmy w stanie uzyskać wygodny wypoczynek. Modele kieszeniowe czy piankowe będą tutaj doskonałą opcją dla każdego, kto ceni sobie komfortowe warunki snu.
Przygotowanie pokoju hotelowego
Kiedy już dotrzemy do hotelu, pierwszą rzeczą, którą robimy, jest zazwyczaj rozpakowywanie się. Nie inaczej powinno być więc w przypadku przygotowania pokoju do własnych preferencji wypoczynkowych. Przed snem zadbajmy o odpowiednie zaciemnienie otoczenia, osiągnięcie optymalnej temperatury powietrza czy izolację od hałasu zewnętrznego[1]. Dobrze przystosowany pokój hotelowy powinien posiadać zasłony, które warto zaciągnąć, aby nie tylko zapewnić sobie ciemność podczas wypoczynku, ale także aby poczuć się pewniej i bezpieczniej, bez obaw o obecności potencjalnych podglądaczy. Jeszcze lepiej, gdy hotel posiada zasłony zewnętrzne, dzięki którym możemy uzyskać całkowitą ciemność w pomieszczeniu. Jednakże w rzeczywistości nieraz mogliśmy się przekonać o tym, iż zasłony dostępne w hotelu nie spełniają naszych oczekiwań. Wtenczas zawsze warto też mieć przy sobie opaskę do spania. Może ona pomóc ograniczyć światło, a tym samym zapewnić bardziej regenerujący wypoczynek. Po wejściu do pokoju hotelowego warto też od razu ustawić preferowaną temperaturę powietrza. To pozwoli nam się rozluźnić oraz poczuć pewniej w nowym otoczeniu. Pamiętajmy jednak, że zalecane wartości temperatury do snu oscylują w zakresie 18-22 stopni Celsjusza. Jeśli więc chcemy zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, nie przesadzajmy z podkręcaniem kaloryfera czy klimatyzatora. Warto też zorganizować całą przestrzeń w pokoju w taki sposób, aby było nam po prostu wygodnie. Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy przestawić poszczególne elementy układu czy umeblowanie. Pamiętajmy jednak, aby przed wymeldowaniem się doprowadzić pokój do takiego porządku, w jakim go zastaliśmy.
Stworzenie wieczornej rutyny
Podczas podróży nie zapominajmy też o naszych codziennych nawykach, które pomagają nam się rozluźnić i uciszyć umysł. Pakując się więc na wyjazd, warto zabrać ze sobą rzeczy niezbędne do kontynuowania wieczornej rutyny. Przykładowo może to być wcześniej wspomniana opaska na oczy, która pozwala ograniczyć światło podczas wypoczynku. Jeśli z kolei na co dzień przed snem bierzemy ciepły prysznic, nie pomijajmy go także podczas wyjazdu. Po długim dniu pełnym wrażeń czasem może brakować nam siły na wieczorną toaletę, jednakże zachowanie dotychczasowych nawyków pozwala cieszyć się regenerującym wypoczynkiem nawet w obcym otoczeniu. Możemy zdziwić się, jak tak “nieznaczący” element wpływa na jakość snu. Przede wszystkim jednak postarajmy się zrelaksować, a w tym celu warto odstawić wszelkie urządzenia elektroniczne. Zamiast nich możemy poczytać książkę, posłuchać spokojnej muzyki czy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.
Pamiętaj o harmonogramie snu
Mówiąc o rutynie, jednocześnie nie powinniśmy zapomnieć o własnym harmonogramie snu. Wiadomo, że jeśli podróż jest naprawdę długa i wtenczas może towarzyszyć nam jetlag, trudniej zachować stałe godziny wypoczynku. Jednakże stosowanie się do własnego rytmu pozwala cieszyć się głębszym snem, niezależnie od zmiany otoczenia. Dlatego też postarajmy się położyć do łóżka o tej samej godzinie co na co dzień. Nie inaczej jest w przypadku pory pobudki. Jeśli pozwolimy sobie na zbyt długi wypoczynek, efekt może być odwrotny do zamierzonego. Nierzadko bywa tak, że po wielogodzinnym śnie budzimy się zmęczeni i wyczerpani z sił, choć oczekiwaliśmy, iż będziemy zregenerowani i pełni energii. Jeśli jednak występuje naprawdę spora różnica czasowa i już po południu czujemy się senni, nie decydujmy się na drzemkę, a starajmy się “przeciągnąć” swój organizm do wieczora, aby faktycznie mógł on przywyknąć do nowego harmonogramu. W tym czasie zafundujmy sobie takie atrakcje i zajęcia, które pozwolą nam cieszyć się wyjazdem bez myślenia o tym, jak bardzo jesteśmy zmęczeni. Warto też zwiększyć swoją ekspozycję na światło słoneczne i poziom aktywności, aby po prostu nie zasnąć. Choć z jednej strony może wydawać się to być niezdrowym podejściem, to w rzeczywistości nasz późniejszy wypoczynek będzie cechował się lepszą jakością, a my już nie będziemy tak bardzo zwracać uwagi na fakt, iż znajdujemy się w obcym otoczeniu. Warto przy tym pamiętać, że przestawienie swojego rytmu dobowego może zająć nawet dwa dni, ale własne poświęcenie będzie finalnie skutkować głębszym sypianiem.
Unikanie kofeiny i alkoholu
Podróże i wakacje nierzadko wiążą się także ze spożyciem dużych ilości alkoholu. Pamiętajmy jednak, że posiada on negatywne działanie na jakość naszego snu[2]. Choć może wydawać się nam, iż po spożyciu alkoholu znacznie lepiej się śpi, to w istocie wypoczynek ten jest płytki i małowartościowy. Oczywiście nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni całkowicie zrezygnować z konsumpcji ulubionych drinków pod palemką, jednakże zadbajmy po prostu o to, aby nie przesadzić z ich ilością. Nie inaczej jest w przypadku przyjmowania kofeiny, zwłaszcza na wyjazdach służbowych, kiedy towarzyszy nam duży stres. Kofeina jest bowiem środkiem, który pobudza nasz organizm i umysł, a tym samym może stanowić przeszkodę dla regenerującego wypoczynku. Wybierajmy zatem poranną kawę zamiast popołudniowej oraz pamiętajmy, że w napojach gazowanych, typu cola, również znajdują się pewne ilości kofeiny.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
Aby w hotelowym pokoju móc jeszcze lepiej się rozluźnić i przygotować do snu, warto po prostu zadbać o swoje bezpieczeństwo. Co mamy na myśli? Przede wszystkim upewnijmy się, że drzwi od pokoju są dobrze zamknięte. Po zameldowaniu się możemy także sprawdzić, czy w pobliżu nie znajdują się przedmioty budzące nasze podejrzenia. Wtenczas należy zawiadomić o tym obsługę hotelu. Warto również zabezpieczyć swoje cenne przedmioty - w pokojach hotelowych nierzadko znajdują się sejfy, w których możemy umieścić pieniądze czy inne wartościowe rzeczy. Dzięki temu jesteśmy spokojniejsi oraz cieszymy się głębszym snem. Nie bójmy się też korzystać ze specjalnych oznaczeń typu “Nie przeszkadzać”, jeśli chcemy uniknąć niespodziewanych wizyt personelu obiektu czy ekipy sprzątającej.
Sen w hotelowych warunkach wcale nie musi być niczym złym! Z odpowiednim podejściem i przygotowaniem każdy podróżujący jest w stanie zapewnić sobie naprawdę przytulne otoczenie. Dlatego też tak istotny jest wybór dobrego hotelu, zachowanie swoich dotychczasowych nawyków czy zadbanie o własne bezpieczeństwo, dzięki któremu możemy uspokoić własne myśli przed snem.
[1] Anna Kapała, Zaburzenia snu w kontekście przemian cywilizacyjnych, https://www.sztukaleczenia.pl/pub/2014/3-4/sztuka_leczenia_35-43.pdf, odczyt z dnia 11.04.2024
[2] Andrzej Jakubczyk, Julita Wojnar, Marcin Wojnar, Anna Klimkiewicz, Kirk J. Brower, Zaburzenia snu u osób uzależnionych od alkoholu, https://www.ain.ipin.edu.pl/archiwum/2009/2/t22n2_3.pdf, odczyt z dnia 11.04.2024
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Paulina J
Ten artykuł o śnie w podróży rzeczywiście odkrył wiele rzeczy, których wcześniej nie znałam. Teraz rozumiem, dlaczego moje noce w hotelach mogą być czasem mniej regenerujące niż w domu.
Miłosz W
Bardzo ciekawy
Darek G
Super, polecam zapoznać się przed podróżą
Karolina I
Moim zdaniem genialny artykuł
Karolina I
Moim zdaniem genialny artykuł