Upalne noce podczas miesięcy letnich mogą stać się przyczyną problemów ze snem. Istnieją jednak różne sposoby, dzięki którym można skutecznie poradzić sobie z wysoką temperaturą. Co zrobić, aby dobrze spać latem?

Sprawdź także: Urządzasz sypialnię? Nie zapomnij o doborze odpowiednich tekstyliów!

Dowiedz się więcej: Materac i pościel na lato - co najlepiej wybrać na upalne noce?

Przeczytaj również: Prowadzisz napięty tryb życia? Dowiedz się, jak zapewnić sobie błogi relaks!

Letnie noce, a sen - jak poradzić sobie z upałami?

Komfort termiczny to podstawa głębokiego snu. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura w sypialni może wiązać się z problemami z zasypianiem oraz z utrzymaniem głębokiego snu. Okresem, który jest szczególnie trudny i pełen wyzwań, są miesiące letnie. Wysokie temperatury i duszne powietrze wywołują duży dyskomfort. Upalne noce mogą wiązać się z nieustannie przerywanym snem - zmniejszy to ilość energii, a dodatkowo utrudni znoszenie gorącej temperatury w dzień. Warto zadbać o wieczorną rutynę - jeśli będzie rozsądnie zaplanowana, może przynieść prawdziwą ulgę! Przede wszystkim, warto wywietrzyć pomieszczenie. Strzałem w dziesiątkę będzie też chłodny prysznic i przygotowanie szklanki wody z cytryną i lodem. Niezwykle ważne jest pamiętanie o nawodnieniu. Optymalna ilość wody sprawia, że organizm może dużo szybciej dostosować się do panujących warunków. Warto pamiętać o tym, że sen stanowi aż ⅓ naszego życia! Właśnie dlatego koniecznie trzeba dbać o tę sferę funkcjonowania, aby zapewnić sobie zdrowie i dużą ilość sił na podejmowanie planowanych aktywności w ciągu dnia. 

Wyposażenie sypialni kluczem do sukcesu - jak wybrać materac na lato?

Aby zapewnić sobie głęboki sen w letnie noce, należy dobrze wyposażyć sypialnię. Centrum tego pomieszczenia stanowi łóżko. Co powinno się w nim znaleźć, aby użytkownik pokoju mógł spać spokojnie i komfortowo? Materac - to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni. Latem doskonale sprawdzą się materace chłodzące, takie jak Fit.4.Sleep Cool Breeze. W procesie produkcji została wykorzystana technologia Cooling Breeze. Materac doskonale przepuszcza powietrze, a powłoka Black Diamond zwiększa efektywność chłodzenia. Decydując się na zakup materaca tego typu, warto pamiętać o tym, żeby jego stopień twardości był dostosowany do potrzeb konkretnego użytkownika. Najważniejsze parametry to nie tylko twardość, ale również rodzaj wypełnienia, sprężystość oraz elastyczność punktowa. Szukając idealnego materaca na lato, warto też wybrać egzemplarz posiadający zdejmowany pokrowiec - taki, jak ten w, który wyposażono materac Fit.4.Sleep Cool Breeze - piankowy. Ułatwi on zachowanie higieny w sypialni. 

W co jeszcze wyposażyć sypialnię? Kluczowe znaczenie ma także poduszka. Podobnie jak materac, powinna umożliwiać nieustanny przepływ powietrza. W przeciwnym razie, w łóżku będzie gromadziła się wilgoć, która sprawi, że sen podczas upalnej nocy będzie wiązał się z jeszcze większym dyskomfortem. Należy pamiętać o tym, że akcesoria sypialniane pełnią ważną rolę i w istotnym stopniu wpływają na samopoczucie domowników. Zdecydowanie nie warto na ich oszczędzać!

Pościel i piżama - czy mają znaczenie?

Zastanawiając się jak wybrać materac na lato, warto pamiętać o tym, że na komfort termiczny wpływa także rodzaj pościeli i piżama. Powinny być one wykonane z materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. W przeciwnym razie, ciało będzie narażone na szybkie nagrzewanie się, a także zwiększy się prawdopodobieństwo nadmiernej potliwości. Najbardziej uniwersalne są poszwy i piżamy uszyte z bawełny oraz z lnu. Właściwości tych materiałów gwarantują doskonałą przewiewność i znacznie zwiększają komfort termiczny podczas snu. Ciało nie jest w nich narażone na nadmierną potliwość. Nie można też pominąć kwestii wyboru kołdry. Nie może być zbyt gruba! Powinna być wykonana z myślą o zagwarantowaniu nieustannego przepływu powietrza. 

Latem warto też pamiętać o regularnym praniu wszystkich elementów wyposażenia sypialni. Zarówno pościele, jak i piżamy powinny być często zmieniane. Dotyczy to także kołder i pokrowców znajdujących się na materacach i poduszkach. Kiedy noce są gorące bardzo łatwo o gromadzenie się bakterii i szkodliwych drobnoustrojów w łóżku. Wpływa to negatywnie na zdrowie i zmniejsza żywotność wyposażenia sypialni. Dodatkowo, wilgoć w znacznym stopniu potęguje negatywne odczucia związane ze zbyt wysoką temperaturą powietrza.

Sen latem - jak obniżyć temperaturę w sypialni?

Istnieje wiele różnych sposobów na widoczne obniżenie temperatury w sypialni. Które z nich warto wybrać, aby zapewnić sobie komfort latem?

  • Montaż rolet - w każdej sypialni powinny znaleźć się zaciemniające rolety. Warto zasłaniać je nie tylko w nocy, ale również w dzień - wtedy, gdy przez okna wpada do domu największa ilość promieniowania słonecznego. Dzięki temu, możliwe jest znaczne ograniczenie nagrzewania się powietrza w sypialni.
  • Wentylator - podczas wyjątkowo upalnych nocy może okazać się prawdziwym zbawieniem. Warto rozróżnić jednak wiatrak od wentylatora. Jedynie ten drugi jest w stanie nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Wiatrak jedynie zapewnia chwilowe uczucie ulgi. Często polecanym sposobem jest rozwieszenie na wentylatorze wilgotnego ręcznika (koniecznie zwilżonego zimną wodą!). Taka metoda maksymalizuje efekt chłodzenia, a dodatkowo może pomóc w nawilżeniu suchego powietrza.
  • Klimatyzator - w sypialniach zlokalizowanych po stronie południowej wentylator może okazać się niewystarczający. Często zdecydowanie korzystniejszym wyborem będzie kupno klimatyzatora.
  • Wietrzenie pomieszczenia wieczorem - w pomieszczeniach podczas lata często panuje niższa temperatura niż na zewnątrz. W związku z tym sypialnię należy wietrzyć wieczorem lub w nocy - wtedy, gdy temperatura na dworze widocznie spada. W przeciwnym wypadku, powietrze wpadające z zewnątrz będzie ogrzewało sypialnię, a nie ochładzało. 

Upały podczas letnich nocy mogą być bardzo uciążliwe. Na szczęście istnieją różne sposoby na poprawę warunków panujących w sypialni. Pierwszym krokiem do zagwarantowania sobie komfortowego snu latem jest wyposażenie sypialni w materac chłodzący, przewiewną kołdrę i poduszkę i lnianą lub bawełnianą pościel. Optymalna temperatura może znacznie poprawić jakość snu, a tym samym ogólny stan zdrowia i codzienne samopoczucie.