Letnie noce często bywają dość ciepłe, przez co utrudniony jest spokojny wypoczynek. Właśnie dlatego warto stworzyć sobie jak najbardziej dogodne warunki snu, by uniknąć przegrzania organizmu. Ważny jest nie tylko mikroklimat w sypialni, ale także samo łóżko. Jaki zatem materac i pościel na lato wybrać? Zapraszamy do lektury! 

Sprawdź także: Jak prać poduszki w zależności od wypełnienia?

Dowiedz się więcej: Wpływ pościeli na jakość snu

Przeczytaj również: Pranie kołdry - jak zrobić to prawidłowo?

Sposoby na sen w upalne noce

Zarówno za zasypianie, jak i termoregulację całego organizmu odpowiada mózg, jednak podczas upalnych nocy nie jest on w stanie wykonywać obu czynności jednocześnie. Właśnie dlatego warto zadbać o dogodne warunki do wypoczynku w upalne noce. Podstawą tutaj jest oczywiście temperatura panująca w sypialni - w tym przypadku należy unikać otwierania okien i odsłaniania w ciągu dnia, natomiast otworzyć je maksymalnie dopiero jak słońce będzie zachodzić. Dobrą opcją jest także zainwestowanie w wysokiej jakości cichy wentylator czy klimatyzator. Na mikroklimat panujący w pomieszczeniu ma wpływ również wilgotność powietrza, dlatego warto zaopatrzyć się także w nawilżacz. Jeśli nie możemy pozwolić sobie w danym momencie na taką inwestycję, można spróbować powiesić w oknie mokre prześcieradło. Oczywiście kluczowe znaczenie mają także akcesoria sypialniane oraz materac. Elementy te powinny być wykonane z naturalnych surowców, wspomagających swobodny przepływ powietrza. Dobrym sposobem będzie włożenie kołdry i poduszki do chłodni lub zamrażarki (o ile mamy taką możliwość) - jeśli jednak nie możemy tego zrobić, wówczas sprawdzą się butelki z lodowatą wodą owinięte w ręcznik papierowy. Dzięki takiemu zabiegowi chociaż na chwilę się schłodzimy, co zdecydowanie skróci proces zasypiania. 

kołdra puchowa letniaKołdra na lato - jaką wybrać?

Bardzo dużo osób, nawet w upalne dni, nie wyobraża sobie spać bez kołdry. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie ona daje nam przyjemne uczucie otulenia przez całą noc. Często decydują się oni spać pod samą powłoczką, jednak to rozwiązanie nie daje takiego samego efektu. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są kołdry na lato, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by do minimum ograniczyć nagrzewanie się ciała, a także zapewniać stały przepływ powietrza. Idealnie sprawdzi się między innymi kołdra puchowa letnia Piórex linia standardowa, której wnętrze w 70% stanowi puch gęsi. Dzięki temu jest ona lekka i przewiewna. Co więcej, za sprawą poszycia wykonanego ze 100% bawełny doskonale absorbuje wilgoć oraz posiada właściwości termoregulacyjne. Dobrym wyborem będzie również kołdra antyalergiczna Satin Cotton PIÓREX, której wnętrze stanowi miękkie i idealnie dopasowujące się do kształtu sylwetki syntetyczne włókno. Wpływa to nie tylko na lepszą trwałość produktu, ale również na jego elastyczność, a także termoizolację. Dodatkowo, dzięki swobodnemu obiegowi powietrza, we wnętrzu nie gromadzi się wilgoć, będąca główną przyczyną namnażania się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, takich jak pleśń czy roztocza. 

Jaka pościel na lato będzie odpowiednia?

Nie ma także wątpliwości, że bardzo duże znaczenie dla komfortu termicznego w upalne noce mają poszewki na kołdrę czy poduszki. W tym przypadku warto postawić na naturalne materiały, które doskonale przepuszczają powietrze i absorbują wilgoć. Najlepiej sprawdzą się przede wszystkim tkaniny lniane i te wykonane ze 100% wysokiej jakości bawełny. Dobrą opcją będą też produkty satynowe, jednak należy przed zakupem zwrócić uwagę na materiał - trafnym wyborem będzie satyna bawełniana lub makosatyna. Z kolei unikać powinniśmy pościeli nieoddychających, np. wełnianych czy flanelowych. W związku z tym przy wysokich temperaturach dobrym wyborem będzie między innymi pościel Estella Satin De Lux Ambrosia 1068 wykonana z jedwabnej satyny, posiadającej właściwości chłodzące. Produkt jest bardzo przyjemny w dotyku oraz posiada wyjątkowy wzór, który ożywi każdą sypialnię. Co więcej, dzięki zastosowaniu zamka, poszewkę można z łatwością zdjąć i wyprać w domowej pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Dla miłośników bardziej naturalnych rozwiązań doskonale sprawdzi się poszwa na kołdrę lniana MOANA Pure, która wykazuje bardzo dobre właściwości higroskopijne. Miękkość i lekkość tkaniny sprawiają, że jest ona bezpieczna dla nawet bardzo wrażliwej skóry. 

Materac idealny na upalne noce

Oczywiście nie należy zapominać, że spanie pod nawet najlżejszą kołdrą z chłodzącą poszewką nie poprawi znacząco naszego komfortu, jeśli nie zadbamy o odpowiedni materac. Jakie zatem modele powinno się wybierać na upalne noce? Przede wszystkim takie, które wyróżniają się bardzo dobrą wentylacją wewnątrz wkładu. Tutaj sprawdzą się przede wszystkim materace naturalne i piankowe, ponieważ to właśnie one wyróżniają się optymalnym obiegiem powietrza wewnątrz wkładu. Przykładowo model SleepMed Natura Plus został wyposażony w naturalny pokrowiec wykonany na bazie lnu i organicznej bawełny, dzięki czemu doskonale absorbuje wilgoć i przepuszcza powietrze. Co więcej, pianki zastosowane w jego wnętrzu zostały nasączone naturalnymi olejkami, zastępującymi sztuczne związki chemiczne. Wpływa to przede wszystkim na liczne cechy antyalergiczne produktu. Dobrą opcją na letnie noce jest również Hilding Boogie, w którego wnętrzu zastosowano chłodzącą piankę FloFom, posiadającą właściwości termoregulacyjne, co idealnie przeciwdziała przegrzewaniu się organizmu i poceniu się. Model ten sprawdzi się między innymi wśród par o dużej różnicy w wadze, osób prowadzących aktywny tryb życia oraz uprawiających sport czy użytkowników z częstymi i nawracającymi bólami kręgosłupa, wynikającymi nie tylko z różnego rodzaju schorzeń, ale i wad postawy.  

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz wszystkich powyżej opisanych aspektów, istnieje jeszcze kilka zasad, które dodatkowo pomogą schłodzić organizm, a także uniknąć przegrzewania się. Jedną z podstawowych jest unikanie objadania się bezpośrednio przed snem, ponieważ podczas trawienia organizm musi poświęcać więcej wysiłku, przez co temperatura ciała może się podnosić. Z kolei dobrym pomysłem jest zjedzenie czegoś pikantnego na najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka, co wspomoże pocenie się. Co więcej, warto pamiętać o odpowiednim nawadnianiu się, ponieważ prawidłowo działająca gospodarka wodna ułatwia naturalne chłodzenie. Oczywiście dobrym sposobem jest także wzięcie zimnego prysznica wieczorem, jednak należy zwrócić uwagę, by woda nie była zbyt lodowata. Warto również zadbać o ubiór do spania - jeśli to możliwe, całkowicie zrezygnuj z piżamy lub zainwestuj w bardzo przewiewną, wykonaną z naturalnych tkanin. Warto również zrezygnować z aktywności fizycznej po południu czy wieczorem, by do minimum ograniczyć rozgrzanie ciała. Zalecane jest także zrezygnowanie z picia alkoholu, gdyż nawet schłodzony trunek i tak ostatecznie podnosi temperaturę ciała. Jeśli to możliwe, dobrze jest również unikać spania bardzo blisko swojego partnera, ponieważ w ten sposób wytwarza się nie tylko więcej ciepła, ale i ogranicza się swobodny obieg powietrza. 

Upalne noce bywają uciążliwe - właśnie dlatego warto się odpowiednio na nie przygotować. Odpowiedni materac, przewiewna pościel czy lekka kołdra zdecydowanie poprawią jakość wypoczynku i ułatwią zasypianie.