Czy dobrej jakości poduszka może być zakupem na lata?
Okazuje się, że przy prawidłowej pielęgnacji poduszki można wydłużyć jej trwałość.
Z fizjoterapeutycznego punktu widzenia ważne jest, aby poduszka dobrze podpierała odcinek szyjny kręgosłupa. Tylko wtedy może być ona bezpiecznie użytkowana z korzyścią dla zdrowia. Jeżeli traci swoje właściwości, trzeba ją wymienić na nową. Dotyczy to w największym stopniu poduszki ortopedycznej.

Jak dbać o poduszkę, aby zachowała wszystkie walory zdrowotne na dłużej?
W poniższym artykule można znaleźć kilka podpowiedzi!

Sprawdź także: Czy poduszka do spania musi być droga?

Dowiedz się więcej: Jak prać poduszki w zależności od wypełnienia?

Przeczytaj również: Poduszka piankowa czy tradycyjna - jaką wybrać do swojej sypialni?

Tajniki długowieczności poduszki – jak dbać o jej trwałość?

Chcąc utrzymać poduszkę w dobrym stanie i zadbać, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję przez cały czas użytkowania, warto:

  • zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami, nakładając poszewkę (dotyczy to także poduszki ortopedycznej – w tym przypadku poszewka powinna być specjalnie dostosowana do tego typu poduszki, aby nie zaburzyła jej działania),
  • często wietrzyć poduszkę, chroniąc ją w ten sposób przed zawilgoceniem i rozwojem pleśni (mogą o niej świadczyć szare kropki na poduszce, w tym ortopedycznej – w takiej sytuacji konieczna jest zmiana poduszki, gdyż pleśń alergizuje i może wywołać też inne niż alergia i astma choroby),
  • regularnie prać lub czyścić poduszkę zgodnie z instrukcją znajdującą się na metce (należy zwrócić szczególną uwagę na informację, czy poduszka może być prana w pralce automatycznej, czy wymaga prania ręcznego lub specjalistycznego w pralni chemicznej; ważne jest też przestrzeganie podanej przez producenta temperatury prania),
  • prawidłowo suszyć poduszkę, aby zapobiec kumulacji wypełnienia w jednym miejscu.

Wykonując te 4 czynności, można użytkować poduszkę przez dłuższy czas, aż nie pojawią się jej odkształcenia lub zmieni się jej twardość i sprężystość.

Dbanie o poduszkę do spania – proste sposoby, aby służyła przez lata

W tym rozdziale dokładniej będą omówione wyżej wymienione 4 sposoby prawidłowej pielęgnacji poduszki, pozwalające na zwiększenie jej trwałości i komfortowe użytkowanie.

  • Zabezpieczenie poduszki przed zanieczyszczeniami specjalną poszewką:

Każdą poduszkę, niezależnie od typu należy zabezpieczyć, nakładając na nią poszewkę. Dzięki temu można zwiększyć ochronę przed zabrudzeniem i zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza poduszki.

Dla alergików sposobem na zwiększenie trwałości poduszki jest stosowanie specjalnej, antyalergicznej poszewki na poduszkę lub antyroztoczowego pokrowca. Pozwala to zmniejszyć kumulację w poduszce alergenów, kurzu, a także roztoczy, a tym samym umożliwić dłuższe bezpieczne korzystanie z poduszki.

  • Wietrzenie poduszki:

Kolejnym elementem zapewniającym długotrwałe użytkowanie poduszki jest regularne jej wietrzenie. Dzięki temu można usuwać z niej drobnoustroje i kurz.

W jaki sposób wietrzyć poduszkę?

Należy do tego wybrać miejsce, które jest przewiewne, a zarazem nie znajduje się w pełnym słońcu. Istotną informacją jest również to, że poduszki należy wietrzyć także zimą. Dzięki niskim temperaturom, w delikatnym mrozie poduszka zyska dodatkową świeżość.

  • Pranie lub czyszczenie poduszki:

Prać należy nie tylko poszewki znajdujące się na poduszce, ale również samą poduszkę, o ile producent nie zalecił inaczej. Dzięki temu zostanie usunięty kurz, brud i zanieczyszczenia. Zabieg ten powoduje także przywrócenie objętości wypełnienia i właściwego rozłożenia wkładu, który może się „zbić” w jednym miejscu wskutek użytkowania poduszki, co powoduje, że jest ona zniekształcona i cieńsza.

Przed wypraniem poduszki trzeba przeczytać dokładnie informacje znajdujące się na metce. Do wyczyszczenia poduszki z naturalnym wkładem należy użyć lekkiego detergentu, który nie zawiera enzymu. Składnik ten znajduje się w wielu środkach piorących, lecz jest on nieodpowiedni dla poduszek naturalnych (zwłaszcza z wypełnieniem z puchu i pierza) i może on uszkodzić ich wkład.

W przypadku poduszek ze sztucznym wypełnieniem można użyć zwykłego detergentu bez obawy o jej uszkodzenie. Poduszki należy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, o ile na metce nie znajduje się inna informacja dotycząca temperatury prania.

Po wypraniu poduszki trzeba ją delikatnie odwirować. Niektóre poduszki wymagają ręcznego prania (informacja na ten temat powinna znajdować się na metce). W tym przypadku zanurza się poduszkę w ciepłej wodzie, dodaje delikatny środek czyszczący i zostawia na około pół godziny. Po tym czasie odciska się z poduszki nadmiar wody i zostawia do wyschnięcia. Należy jednak pamiętać, że wypranej ręcznie poduszki nie można wykręcać, gdyż mogłoby to uszkodzić strukturę wypełnienia.

Innego rodzaju czyszczenia może wymagać poduszka ortopedyczna. Informacje na ten temat można znaleźć na etykiecie (zalecenia te mogą się różnić w zależności od producenta).

  • Suszenie poduszki:

Poduszkę można suszyć w sposób naturalny, zostawiając ją na przewiewie lub przy pomocy suszarki bębnowej. Susząc poduszkę w sposób naturalny, należy pamiętać, by nie wieszać jej na suszarce, przypinając klamerkami za rogi lub brzegi, gdyż wtedy wkład opadnie na dół i może się zbrylić.

Poduszkę najlepiej położyć na płasko – zapewni to suszenie bez odkształceń i utraty objętości. Natomiast przy suszeniu poduszki w suszarce bębnowej, dobrze jest włożyć do bębna piłeczki tenisowe lub piłeczki do prania. Umożliwią one rozbicie zbrylonego wkładu.

Jeśli po wyciągnięciu z suszarki poduszka jest nadal wilgotna, oznacza to, że była zbyt krótko suszona. Po dokładnym wysuszeniu poduszki można ją ponownie użyć. Warto wiedzieć jednak, że poduszki z pierzem można suszyć wyłącznie w sposób naturalny.

Jak pielęgnować poduszkę ortopedyczną? Cenne wskazówki

Poduszki ortopedyczne to produkty, które zyskują coraz większą popularność. Zapewniają komfortowy sen, odciążając jednocześnie kręgosłup i mięśnie, zmniejszając ich ból i umożliwiając prawidłowe ułożenie odcinka szyjnego.

Aby móc korzystać z poduszki ortopedycznej przez długi czas, należy odpowiednio o nią dbać. Przede wszystkim warto używać poduszki zgodnie ze wskazówkami producenta i fizjoterapeuty.

Ważne jest także, by unikać miejsc, w których poduszka ortopedyczna byłaby narażona na kontakt z wilgocią. W tym celu trzeba często wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się poduszka.

Jak prać poduszkę ortopedyczną?

W przypadku prania należy zwrócić najpierw uwagę na informacje znajdujące się na etykiecie. Nie wszystkie poduszki ortopedyczne nadają się do prania w pralce i suszenia w suszarce bębnowej, a wykonanie tych czynności mogłoby uszkodzić poduszkę.

W przypadku poduszki ortopedycznej warto też unikać leżenia na jej brzegach. Może to jednostronnie odkształcić poduszkę, przez co przestanie dobrze podpierać odcinek szyjny. Na skutek takiego odkształcenia mogą pojawić się bóle kręgosłupa szyjnego, bóle i zawroty głowy, a nawet drętwienia palców. Dlatego najlepiej układać głowę na środku poduszki, eliminując nawyk podkładania brzegu poduszki pod głowę w leżeniu na boku.

W przypadku, gdy zauważalne jest jednostronne odkształcenie poduszki lub po nieprawidłowym wypraniu zmieniła się jej twardość albo sprężystość, poduszkę należy wymienić niezależnie od czasu, w jakim była użytkowana.

Jak radzić sobie z plamami na poduszce?

Poduszkę do spania można czyścić na różne sposoby. Jeśli jest to typ poduszki, który można prać w pralce bez obawy o uszkodzenie wypełnienia, to wypranie powinno być wystarczające do usunięcia plam. Można też zastosować domowe sposoby na odplamianie. Są one bardzo łatwe i tanie, a co najważniejsze, nie trzeba niczego kupować, ponieważ środki potrzebne do odplamienia zwykle są dostępne w każdym domu. Do tych środków należy soda oczyszczona, ocet oraz sól i cytryna. Ocet, pastę z sody lub sól i sok z cytryny należy wetrzeć w plamę, a potem zostawić na kilka godzin. Po tym czasie należy wyprać poduszkę w pralce (jeżeli producent dopuszcza taką możliwość) – plama powinna zniknąć. W przypadku starych plam należy powtórzyć odplamianie kilka razy.

Analizując zasady użytkowania poduszki, można zauważyć, że szczególnej uwagi wymaga zwłaszcza poduszka ortopedyczna. Jej odkształcenie na skutek nieprawidłowego prania może sprawić, że poduszka nie spełni swojej funkcji stabilizującej kręgosłup. Spanie na odkształconej poduszce może nasilić bóle kręgosłupa szyjnego i bóle głowy. Warto więc korzystać z poduszki zgodnie z zaleceniami producenta, a w przypadku zmiany jej struktury, zaopatrzyć się w nową poduszkę, stawiając zdrowie na pierwszym miejscu.

 

 

Danuta Herczek – mgr fizjoterapii z 8-letnim doświadczeniem w pracy z Pacjentami i z pasją do dzielenia się wiedzą fizjoterapeutyczną. Zainteresowana zwłaszcza tematem zdrowia kręgosłupa i ortopedią. Przez swoje artykuły o tematyce zdrowotnej chce sprawić, aby każdy Czytelnik miał dostęp do najnowszych informacji ze świata fizjoterapii.