Bardzo ważnym aspektem, mającym bezpośredni wpływ na jakość wypoczynku są dobrze dobrane do użytkownika akcesoria sypialniane. To właśnie od nich zależy poziom odczuwalnej wygody oraz komfort termiczny. Kluczowe znaczenie ma również wybór odpowiedniej poduszki, która ma za zadanie utrzymanie kręgosłupa w prawidłowej pozycji przez całą noc. Poduszka piankowa czy tradycyjna - która lepiej sprawdzi się w Twojej sypialni?

Sprawdź także: Czy poduszka do spania musi być droga?

Dowiedz się więcej: Jak prać poduszki w zależności od wypełnienia?

Przeczytaj również: Poduszka do spania - jaką wybrać?

Rodzaje poduszek piankowych

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo dużo modeli poduszek, które różnią się od siebie nie tylko ceną, rozmiarem czy kształtem, ale również rodzajem zastosowanego wypełnienia. To właśnie z niego wynikają indywidualne cechy produktu, umożliwiające dostosowanie go do indywidualnych preferencji osoby śpiącej. Jedną z grup dostępnych modeli są poduszki piankowe, które można podzielić względem rodzaju wykorzystanej do budowy pianki, dlatego też wyróżniamy:

- poduszki termoelastyczne - zostały one wykonane na bazie pianki doskonale reagującej na ciepło ciała użytkownika, co pozwala na dokładne dopasowanie się powierzchni do naturalnych krzywizn głowy i szyi. Dzięki temu są w stanie ulżyć w bólu szyjnego odcinka kręgosłupa, a także zapobiegają sztywnieniu mięśni po przebudzeniu. 

- poduszki wysokoelastyczne - to właśnie z tego materiału najczęściej wykonuje się tego typu produkty. Cechują się one przede wszystkim niesamowitą trwałością i odpornością na odkształcenia, dlatego też można je użytkować przez wiele lat bez obaw o utratę pierwotnych właściwości. Takie modele doskonale dopasowują się do kształtu głowy i szyi, jednak nie powodują nadmiernego nacisku ograniczającego przepływ krwi. 

- poduszki lateksowe - ten naturalny materiał cechuje się nie tylko wysoką sprężystością i elastycznością, ale również wyróżnia się bardzo dobrą wentylacją wewnątrz wkładu, co pozwala na doskonałe odprowadzanie wilgoci oraz uniemożliwia namnażanie się wirusów, bakterii czy innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. 

Poduszki tradycyjne, czyli jakie? 

Poduszki tradycyjne to najbardziej standardowe modele, które można stosować już od najmłodszych lat. Oczywiście różnią się one od siebie zarówno rozmiarem, jak i rodzajem zastosowanego wypełnienia, dlatego też obecnie możemy wybrać:

poduszki naturalne - we wnętrzu tego typu produktów zazwyczaj stosuje się pierze lub puch, co przekłada się przede wszystkim na niebywałą miękkość, lekkość oraz sprężystość powierzchni. Takie modele doskonale dopasowują się do kształtu ciała i głowy, zapewniając tym samym przyjemne uczucie otulenia. Warto również wspomnieć, że wyróżniają się także doskonałą wentylacją wewnątrz wkładu, a co za tym idzie - nie gromadzą w swoim wnętrzu kurzu i wilgoci. 

poduszki syntetyczne - są to jedne z popularniejszych modeli dostępnych na rynku. Ich wnętrze zostało zbudowane na bazie innowacyjnych włókien silikonowych lub poliestrowych, które skutecznie ograniczają rozwój szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane również przez alergików. Dodatkowo są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, ponieważ bez problemu można prać je w domowej pralce.  

Poduszka SleepMed Premium Pozycja spania a dobór poduszki

 Wybierając idealną poduszkę do swojej sypialni, trzeba mieć na uwadze naprawdę wiele aspektów. Mowa tutaj chociażby o rodzaju zastosowanego wypełnienia, twardości (która powinna być dobrana do materaca) czy wielkości. Jednak to nie wszystko - bardzo duży wpływ ma także pozycja, w której najczęściej śpimy. W związku z tym, jeśli śpimy:

- na boku powinnyśmy przede wszystkim dopasować poduszkę do budowy swojego ciała, a dokładniej szerokości ramion, ponieważ wybrany model musi wypełniać przestrzeń pomiędzy materacem, a szyją. Głowa powinna być wówczas ułożona w taki sposób, by kręgosłup był ułożony w linii prostej na całej długości. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będą poduszki o specjalnym profilowaniu, umożliwiające dokładne dopasowanie się do naturalnych krzywizn.

- na plecach dobrze jest zwrócić uwagę, czy leżąc, kąt pomiędzy podbródkiem a klatką piersiową wynosi ok. 90 stopni. Jeśli będzie on mniejszy to znak, że wybrany model jest za wysoki lub zbyt twardy, natomiast większy kąt oznacza wybór zbyt miękkiej lub za niskiej poduszki. Właśnie dlatego przed zakupem konkretnego produktu warto udać się do salonu stacjonarnego i wykonać test. 

- na brzuchu warto wybrać niską i miękką poduszkę, ponieważ w tej pozycji jesteśmy najbardziej narażeni na pojawienie się lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Śpiąc na zbyt wysokim lub za twardym modelu głowa może być za mocno odchylona do tyłu, co skutkuje uciskiem tętnic szyjnych, a w konsekwencji - ograniczonym docieraniem tlenu do mózgu.  

Wybierz poduszkę idealną! 

Kupując nową poduszkę do swojej sypialni, warto mieć na uwadze również jej twardość, która powinna być odpowiednio dobrana do materaca. Śpiąc na twardej powierzchni, dobrze jest wybrać miękki model oraz na odwrót. Jest to kluczowe dla utrzymania kręgosłupa w prawidłowej pozycji przez całą noc. Nie bez znaczenia jest także rozmiar oraz produktu - musi być on jak najdokładniej do budowy sylwetki użytkownika. Jaki zatem model wybrać, by cieszyć się komfortowym wypoczynkiem?

Na szczególną uwagę zasługuje między innymi SleepMed Premium Pillow, która oprócz uniwersalnego kształtu posiada również otwarto-komórkową budowę, ułatwiającą odprowadzanie wilgoci oraz obieg powietrza wewnątrz wkładu. Wpływa to zwiększenie higieniczności, dzięki czemu model ten będzie doskonałą opcją nie tylko dla osób z bólami kręgosłupa, ale również dla alergików. Kolejnym modelem, który warto wziąć na celownik jest poduszka puchowa trzykomorowa PIÓREX wypełniona puchem gęsim, gwarantując wysoki komfort snu i przyjemne uczucie otulenia. Jej jakość została potwierdzona aż trzema certyfikatami, dzięki czemu zyskujemy gwarancję zdrowego i spokojnego snu przez całą noc. Z kolei do modeli z syntetycznym wnętrzem możemy zaliczyć chociażby poduszkę antyalergiczną Satin Cotton Termo PIÓREX zbudowaną na bazie silikonowego włókna kulkowego, który wyróżnia się niebywałą miękkością i sprężystością. Dodatkowo, dla większej higieny można wyprać ją w domowej pralce bez obawy o utratę pierwotnych właściwości.

Poduszka piankowa czy tradycyjna - warto rozważyć dobór odpowiedniego rodzaju wypełnienia do swoich potrzeb, ponieważ to właśnie z niego wynikają indywidualne właściwości produktu.