Parasomnie to zbiorcze określenie wszelkich anomalii związanych ze snem, na przykład lunatykowania, koszmarów sennych, bruksizmu (zgrzytania zębami) czy też mówienia przez sen. To ostatnie, choć może wywoływać niepokój, jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. Występowanie problemu deklaruje od 30 do aż 56% społeczeństwa! Jakie skutki niesie za sobą ta przypadłość i czy może być niebezpieczna?

Sprawdź także: Spanie z telefonem - jakie skutki niesie za sobą ten nawyk? 

Dowiedz się więcej: Jaki materac dla osoby ze skoliozą? 

Przeczytaj również: Bakterie i roztocza w łóżku - jak się ich pozbyć?

Dlaczego niektórzy mówią śpiąc?

Mówienie przez sen może mieć wiele przyczyn, zwłaszcza jeśli zdarza się epizodycznie. Wśród głównych powodów wymienia się przede wszystkim stres. Już od wielu lat mówi się o jego negatywnym wpływie na jakość wypoczynku. Innym czynnikiem może być gorączka, szczególnie zbijana lekami. Poważniejsze przyczyny tego stanu to nadużywanie niektórych substancji, w tym alkoholu. Mówienie podczas snu wymieniane jest też jako jeden z objawów zespołu stresu pourazowego, zwłaszcza jeśli występuje w towarzystwie koszmarów i lęków. Mówi się, że to fascynujące zjawisko najczęściej występuje u małych dzieci. Czasem pojawia się niezależnie od nas i może mieć charakter przejściowy lub regularny. Mówienie przez sen może być bowiem całkowicie genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie cierpi na to zjawisko, bardzo duże prawdopodobieństwo jest tego, że może ono wystąpić również u nas. Jego wystąpienie spowodować mogą także zmiany hormonalne. Zmagają się z nimi kobiety w ciąży, dojrzewający nastolatkowie oraz osoby doświadczające menopauzę. Wszelkie nagłe zmiany pojawiające się w gospodarce hormonalnej mogą skutecznie przyczynić się do zaburzenia jakości snu. Takie zjawisko może z kolei sprawić, że zaczniemy doświadczać somnioliquy, czyli mówienia sennego. Ten wyjątkowy fenomen wywołać może także prowadzenie niewłaściwych nawyków rutyny dziennej. Niezachowanie higieny snu, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej to czynniki, które szczególnie wpływają na jakość odpoczynku. Bagatelizowanie ich wartości będzie prowadzić do możliwości mówienia przez sen. 

Czy rozmowa ze śpiącym jest możliwa?

Wypowiadane słowa nie są świadomym działaniem śpiącego, dlatego też nie można nawiązać z nim rozmowy. Wszystkie historie o wyciąganiu wstydliwych sekretów z osób będących w takim stanie są więc fikcją lub dziełem przypadku. Mówienie przez sen na ogół ma charakter bełkotliwy - często niemożliwe jest wychwycenie konkretnych fraz. Niezależnie od długości wypowiedzi, nie ma powiązań logicznych między padającymi słowami. Mówiący w trakcie spoczynku ludzie przeklinają o wiele częściej niż na jawie - udowodniono to naukowo. Wyniki badań również uspokajają, że epizody mowy w czasie snu nie są niebezpieczne. To zdecydowanie nieszkodliwe zjawisko, które jest raczej ciekawe, niż straszne. Konsultacja lekarska jest zalecana, tylko jeśli występują niepokojąco często i łączą się z innymi zaburzeniami, na przykład lękami sennymi czy też lunatykowaniem. W przeciwnym wypadku mówienie przez sen jest całkowicie nieszkodliwe i uciążliwe wyłącznie dla osoby śpiącej obok. Zwykle, nawet jeśli faktycznie zmagamy się z tą dolegliwością, nie jesteśmy w stanie wykryć jej na własną rękę. Często dowiadujemy się o mowie sennej dopiero wtedy, gdy ktoś nas o niej poinformuje. Istnieje także wiele aplikacji, poprzez które możemy monitorować nasze zachowanie w czasie odpoczynku. Zwykle nagrywają one także dźwięki, które podczas niego wydajemy. W ten sposób może spróbować odczytać, co właściwie mówiło się przez sen. Rezultaty tego są często bardzo zabawne i ciekawe. Sam zastanawiasz się, czy mówisz przez sen? Wystarczy zapytać drugą osobę, a na pewno dowiesz się więcej o swoim sennym życiu.

Sposoby na zapobieganie mówieniu przez sen

Chcąc uniknąć parasomnicznych epizodów należy zadbać o higienę wypoczynku. Może w tym pomóc przejście na zdrowszą dietę oraz unikanie ciężkostrawnych posiłków przed snem. Dbanie o jakość naszych posiłków jest naprawdę istotne dla zachowania właściwej higieny snu. Jedzenie, które spożywamy, powinno być bogate w minerały oraz witaminy, by zapewnić nam jak najlepsze efekty. Ostatni posiłek dnia powinien być spożyty co najmniej 2 lub 3 godziny przed pójściem spać. W ten sposób nasze ciało będzie mogło całkowicie skupić się na wprowadzeniu nas w stan relaksacji. Wesprą nas w tym także różnego rodzaju herbaty uspokajające. Spożycie ziół, takich jak melisa czy rumianek to zawsze znakomity pomysł na wyciszenie przed odpoczynkiem. Bardzo istotne dla naszej higieny snu będzie także regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Ciągłe ćwiczenia zdecydowanie wesprą wszelkie procesy zachodzące w naszym organizmie. Dzięki treningom zyskamy znacznie lepsza jakość odpoczynku. Zniweluje się również nasz stres oraz skutecznie wyciszymy nasz umysł, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam zasypiać.  Równie istotne jest przywiązywanie wagi do cyrkulacji powietrza w sypialni oraz odpowiedniego urządzenia przestrzeni przeznaczonej na sen. Wieczorne spacery również sprzyjają dotlenieniu organizmu. Pamiętajmy, by nasza sypialnia zawsze była czystym miejscem. Nadmiar bakterii roztoczy i kurzu może być naprawdę niekorzystny dla poziomu naszej wygody w czasie wypoczynku. Bardzo istotny dla naszej higieny snu jest także dobór materaca i akcesoriów sypialnianych. Powinny one być wyselekcjonowane według naszych potrzeb oraz preferencji. Dzięki temu całkowicie zmaksymalizujemy jakość naszego odpoczynku. Sięgnięcie po środki farmakologiczne powinno być ostatecznością, jednak przedtem warto spróbować naturalnych sposobów - przed snem można wypić napar z melisy lub kubek ciepłego mleka.

Na szczęście mówienie przez sen nie niesie za sobą poważnych konsekwencji zdrowotnych, choć wypowiedzenie w nocy kilku soczystych zdań lub wyjawienie sekretów może być przyczyną lekkiego zażenowania rano. Niestety, niewiele można z tym zrobić - badania nad parasomnią to dziedzina nauki, w której wciąż pozostało wiele do odkrycia. Być może za kilka lat naukowcy ogłoszą wynalezienie cudownego remedium na niezręczne przypadłości senne… Pozostaje czekać. Nie zmienia to jednak faktu, że dbanie o higienę snu jest naprawdę ważnym aspektem naszego życia. Nie powinniśmy bagatelizować czynników, które warunkują nasz jakościowy wypoczynek.