Chcesz kupić materac, ale nie wiesz jaki? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jak dokonać testu, by wybrać jak najlepszy!

Jak rozpoznać dobry materac?

Jeśli poszukujesz materaca, to wiesz, że sam ranking producentów w tym przypadku nie wystarczy - każdy z nich ma do zaoferowania co najmniej kilka (a czasem i kilkadziesiąt) różnorodnych produktów. Czy w takim natłoku informacji można znaleźć naprawdę dobry materac? Oczywiście, że tak - poniżej podpowiadamy, czym się kierować!

Materac SleepMed Comfort

Materiał wypełnienia

Niektórzy uznają, że materace piankowe są dla tych, którzy lubią spać na miękkim podłożu, zaś materace sprężynowe na twardym. Jedne są lepsze, drugie są gorsze... To nieprawda! Aktualnie produkowane są materace bardzo wysokiej jakości, niezależnie czy są piankowe, sprężynowe czy też hybrydowe - łączące cechy tych dwóch typów materacy. 

Po materiale wypełnienia nie jesteś w stanie rozpoznać dobrego materaca - musisz zweryfikować to na podstawie własnych odczuć oraz różnych cech, które posiadają zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe.

Twardość materaca

Aby ułatwić wybór materaca, producenci oznaczają ich stopień twardości. W tej skali literka "h" oznacza hardness (czyli z j. ang. twardość właśnie), a cyferki twardość - gdzie "1" oznacza materac najbardziej miękki, a im wyższa cyfra, tym twardszy. Sama twardość materaca też nie jest jednak wyznacznikiem tego, czy jest on dobry, czy też zły - powinna być ona dopasowana do wagi użytkownika, ewentualnych problemów zdrowotnych oraz po części do indywidualnych preferencji. Warto jednak zwrócić uwagę, czy wybrany materac ma możliwość regulowania twardości, tj. czy posiada mniej i bardziej twarde strony - wówczas staje się on bardziej uniwersalny i łatwiej dopasować do swoich potrzeb.

Strefy twardości

Skoro o twardości mowa - najlepsze materace do spania posiadają po kilka stref twardości, nawet do siedmiu. Oznacza to, że niektóre części są bardziej miękkie, inne twardsze, a wszystko to po to, by zapewnić właściwe wsparcie poszczególnym partiom ciała, niezależnie od pozycji spania.

Elastyczność materaca

Dobry materac można rozpoznać po tym, że posiada wysoką elastyczność punktową - co oznacza, że ugina się jedynie w tym miejscu, w którym występuje nacisk, a nie w całości. Dzięki temu bez problemu można na nim spać w dwie osoby, bez ryzyka wybudzania się z powodu ruchów partnera. Ponadto mamy pewność, że części ciała wymagającego mocniejszego podparcia, otrzymają je.

Dobre opinie użytkowników

Wybierając materac warto zwrócić także uwagę na opinie innych użytkowników. Im jest ich więcej, tym są bardziej wiarygodne. Nie powinna to być jednak główna wytyczna podczas wyboru, bo komentarze (i te pozytywne, i negatywne) mogą być dodawane przez osoby, które nigdy takiego materaca nawet nie widziały na oczy lub które użytkowały go bardzo krótko. 

Atesty i certyfikaty

Każdy producent mówi i pisze o swoim produkcie jak najlepiej - dlatego tylko opinia wystawiona przez odpowiednią instytucję da nam prawdziwe rozeznanie w temacie. Najlepszym wyznacznikiem są atesty oraz certyfikaty niezależnych ośrodków (a nie np. opinie influencerów), ponieważ przyznawane są dopiero po przeprowadzeniu różnorodnych testów.

Jakościowe komponenty

Atesty i certyfikaty dotyczą nie tylko całego materaca, ale także wszystkich jego składowych. Zwróć więc uwagę na jakość WSZYSTKICH komponentów, z których składa się materac - zdarza się, że producenci wykorzystują owszem, dobry materiał (np. typ pianki), ale stosują też szkodliwe dla zdrowia kleje. Jednym z certyfikatów, które znajdziesz tylko przy opisie dobrego materaca, jest Oeko-Tex Standard 100. Symbol ten oznacza brak domieszek pestycydów, metali ciężkich i innych niebezpiecznych substancji.

Gwarancja

Dobry materac rozpoznasz także po tym, że producent nie boi się dać na niego długoletniej gwarancji. Materac służy nam przez co najmniej kilka lat - jeśli faktycznie jest dobry, to producent bez obaw przez cały ten czas gwarantuje Ci najwyższą jakość snu.

Jak powinien wyglądać test materacy do spania?

Test materacy powinien rozpocząć się od zweryfikowania, czy jest to dobry materac - zgodnie z naszymi powyższymi wskazówkami. Wymaga to dokładnego sprawdzenia wszelkich informacji i opisów, zawsze można także skonsultować się z ekspertem. Nie powinniśmy bać się zadawać szczegółowych pytań, nawet jeśli sami nie jesteśmy specjalistami - zarówno sprzedawcy w sklepach stacjonarnych, jak i konsultanci w sklepach internetowych są przecież po to, aby pomóc nam podjąć dobrą decyzję. Dobrej jakości materac to niemały wydatek, na dodatek inwestycja na lata - warto wybrać najlepszą możliwą opcję! Jeśli masz możliwość przetestowania materaca na żywo, nie spiesz się. To chyba najlepsza rada, jakiej można udzielić w tym temacie - krótkie testy nie dadzą Ci pewności, że to ten najlepszy dla Ciebie. Przetestuj różne twardości (zgodnie z przeznaczeniem według wagi), różne materiały wypełnienia. Elastyczność punktową sprawdzisz, wbijając w materac łokieć czy pięść - jeśli ugnie się jedynie w tym konkretnym miejscu, test został zdany. Wierć się, rzucaj z boku na bok i testuj różne pozycje. 

Dlaczego warto przetestować materac przed zakupem?

Test materacy do spania jest potrzebny przede wszystkim dlatego, że podczas zakupów stacjonarnych jesteśmy podatni na sugestie sprzedawcy. Jeśli mówi on, że dany materac jest znacznie wygodniejszy od drugiego, to może się nam wydawać, że rzeczywiście tak jest. Sprzedawca jednak może nie posiadać pełnej wiedzy na temat całego rynku materacy, może też celowo proponować nam konkretny produkt. Poza tym krótkotrwałe wypróbowanie produktu nie jest miarodajne - przecież na materacu mamy spać przez co najmniej kilka godzin na dobę, więc jak się ma do tego posiedzenie czy nawet poleżenie przez kilka-kilkanaście minut? Jest to odczuwalne szczególnie w przypadku materacy z pianki termoelastycznej, czyli dopasowującej się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła - tego komfortu nie można poczuć podczas szybkiego testu w sklepie.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Materac z kokosem - dla kogo?

Materace dla zestresowanych.

Fazy snu, czyli funkcjonowanie mózgu podczas snu

Najlepsze ćwiczenia na ból szyi i karku. 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl