Czy w ogóle opłaca się w nie inwestować i dla jakiej sypialni to najlepszy wybór? Odpowiadamy na pytania.

Czy warto kupić łóżko bez zagłówka?

Taki typ łóżka z pewnością lepiej sprawdzi się w niektórych sypialniach. Łóżko bez wezgłowia będzie dużo lepszym wyborem wtedy, gdy masz małą sypialnię i boisz się, że klasyczne łóżko "pochłonie" ją swoim rozmiarem. Dzięki niemu zaoszczędzisz trochę przestrzeni, którą normalnie zajmuje zagłówek i którą możesz wykorzystać na półki czy zdjęcia. Kiedy jeszcze warto zainwestować w ten rodzaj łóżka? W przypadku sypialni, która ma bardzo charakterystyczny styl i kolor ścian i w przypadku której dopasowanie formy i koloru zagłówka do reszty pomieszczenia może być bardzo trudne. Wtedy rama łóżka bez zagłówka może być lepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy Ci jednak na posiadaniu zagłówka, ale te, które znajdujesz w sklepach nie pasują do Twojego charakterystycznego pomieszczenia, rozwiązaniem może być kupno łóżka bez zagłówka, a następnie dokupienie oddzielnie zagłówka lub zrobienie specjalnego na zamówienie, który będzie pasował do stylu Twojej sypialni.

Do jakiego stylu pasuje łóżko bez zagłówka?

Tak naprawdę do każdego, ale łóżko bez wezgłowia jest idealnym pomysłem do sypialni w bardzo klasycznym stylu, gdzie łóżko z zagłówkiem może wydawać się zbyt masywne i za bardzo przyciągać uwagę. Taki typ łóżka sprawdzi się też idealnie w minimalistycznej, surowej sypialni, w której wszystkie meble i dodatki mają bardzo proste i oszczędne formy. Dobrze będzie wyglądać zwłaszcza w tej w charakterze japońskim. W bardzo modnych teraz sypialniach w stylu boho, gdzie wszystkie meble są bardzo lekkie, łóżko tapicerowane bez zagłówka także będzie świetnym rozwiązaniem. Na ścianie tuż nad nim można zawiesić wtedy indiański łapacz snów, niezwykle modną obecnie ozdobę, albo inny hipisowski akcent. Jeśli szybko nudzisz się stylem i lubisz co jakiś czas odświeżać wygląd sypialni, łóżko bez zagłówka z pojemnikiem też sprawdzi się lepiej, bo będzie bardziej uniwersalne. Mając łóżko na przykład z kremowym zagłówkiem, po przemalowaniu ścian na bordowo może się okazać, że zagłówek zbyt mocno się wyróżnia i nie pasuje stylem do nowego pomieszczenia. Wybierając łóżko z zagłówkiem musisz więc dokładnie wiedzieć, jaki styl chcesz uzyskać w sypialni i mieć pewność, że po drobnych zmianach w przyszłości, nadal będzie się dobrze komponowało z pomieszczeniem. Łóżko tapicerowane bez zagłówka zwalnia Cię z konieczności takiego wyboru, bo jest bardziej uniwersalne i dzięki temu masz gwarancję, że będzie pasowało praktycznie do każdego stylu.

Do czego potrzebne są zagłówki w łóżkach?

Zagłówek spełnia tak naprawdę kilka ról. Jest ważnym elementem dla osób, które w sypialni nie tylko śpią, ale też wypoczywają. Gwarantuje wygodną i komfortową pozycję podczas czytania książki, gazety, oglądania filmu na komputerze czy nawet podczas śniadania w łóżku. A wiele osób spędza w ten sposób nawet kilka godzin podczas weekendu. W takim wypadku wielogodzinne opieranie się o gołą ścianę czy poduszkę, która ciągle się przesuwa, może powodować ból pleców i szyi. Zagłówek stanowi też idealną izolację termiczną, dlatego łóżko, które go posiada, jest dobrym pomysłem w chłodnych pomieszczeniach. W takim wypadku zagłówek izoluje Cię w trakcie snu od zimnej ściany i zapewnia większy komfort snu. Zagłówek pozwala pozbyć się też problemu idealnego dopasowania łóżka do ściany. Przy łóżkach z zagłówkiem nie ma problemu z wpadaniem poduszki za łóżko czy z jej dobrym ułożeniem do snu. Zagłówek, zwłaszcza ten gruby i wykonany z miękkiego materiału, może też dobrze wygłuszać. Jest więc świetnym wyjściem, gdy masz za ścianą głośnych sąsiadów albo masz lekki sen i każdy, nawet najmniejszy dźwięk, łatwo Cię z niego wybudza. Czasem zagłówek pełni jednak głównie rolę dekoracyjną. Tak jest w przypadku mosiężnych zdobionych zagłówków albo tych drewnianych. Taki zagłówek nie stanowi ani dobrego podparcia dla pleców ani dobrej izolacji termicznej. Co więcej, mosiężny zagłówek zimą może się szybko schładzać. Wybierając go, warto o tym pamiętać i decydować się na niego tylko ze względu na jego styl i wygląd, a nie jako gwarancję dobrego wypoczynku oraz lepszego komfortu.

Kiedy można zrezygnować z zagłówka?

Łóżko bez zagłówka z pojemnikiem czasem jest jedynym wyjściem w małych pomieszczeniach. Na przykład wtedy, gdy nie masz możliwości ustawienia go pod ścianą i jedyna opcja to postawienie łóżka pod oknem. Taki typ łóżka to też często jedyne rozwiązanie na antresoli, która jest coraz popularniejszym rozwiązaniem na przykład w loftach. Przestrzeń na antresoli jest przeważnie dużo niższa oraz węższa, dlatego łóżko bez wezgłowia jest jedynym rodzajem łóżka, które się na niej zmieści. Jeśli w sypialni tylko śpisz, a wypoczywasz w salonie, wtedy tak naprawdę klasyczne łóżko nie jest Ci potrzebne i możesz zdecydować się na łóżko bez wezgłowia. Zwłaszcza, jeśli istotny jest dla Ciebie aspekt ekonomiczny, bo często rama łóżka bez zagłówka jest po prostu trochę tańsza. Podobnie możesz zdecydować się na łóżko bez wezgłowia, jeśli zależy Ci na oryginalnym, bardzo minimalistycznym urządzeniu sypialni. Wówczas rama łóżka bez zagłówka zdecydowanie lepiej wpasuje się w taki styl.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Kolor w sypialni - wpływ na sen. 

Materace nawierzchniowe- co warto wiedzieć? 

Schorzenia kręgosłupa.

Roztocza w łóżku -jak sobie z nimi poradzić? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl