Materace nawierzchniowe świetnie sprawdzają się w wielu okolicznościach, dlatego mają szerokie grono fanów. Jednak część z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak znacząco może poprawić się nasz komfort snu poprzez zastosowanie tego typu rozwiązania.

Czym są materace nawierzchniowe?

Materac nawierzchniowy od standardowego różni się kilkoma aspektami. Przede wszystkim jest cieńszy i ma trochę inne zastosowanie. Świetnie może sprawdzić się dla osób śpiących na niewygodnych kanapach czy starych, zniszczonych już materacach. Stanowi na nie pewnego rodzaju nakładkę, którą wykonuje się z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej, a także lateksu, jak w przypadku materaca Materasso Top Latex. Jest on bardzo trwały, dzięki czemu nie ulega odkształcaniu, a jednocześnie dopasowuje się do kształtu ciała jego użytkownika. Jest także świetną alternatywą dla alergików, ponieważ materiał, z którego został wyprodukowany jest sterylny, przez co kurz, roztocza czy różnego rodzaju bakterie nie są w stanie przedostać się do środka i tam też się rozwijać. Jego pokrowiec zawiera domieszkę alg morskich pozytywnie wpływających na kondycję naszej skóry, a także sprawiających, że jest niezwykle delikatny w dotyku.

Co warto wiedzieć o materacach nawierzchniowych?

Wybierając materac nawierzchniowy należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Jeśli będziemy chcieli go często składać i rolować, dobrze jest zdecydować się na model wykonany z lateksu, który jest jednym z bardziej wytrzymałych, a zarazem najbardziej elastycznych. Tutaj jako przykład możemy wskazać model Hilding Blues, który poza dużą sprężystością, cechuje się specjalnymi nacięciami oraz kanalikami tworzącymi system wentylacyjny, dzięki czemu jest szczególnie polecany alergikom i ludziom zmagającym się z problemami układu oddechowego. W przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa oraz uprawiających sport najlepsze będą te wykonane z pianek. Dopasowuje się on do anatomicznych krzywizn ciała, a także zapewnia komfortowe podparcie szkieletowi i mięśniom oraz pomaga się im zrelaksować. Ważna jest także twardość - tutaj wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań, lecz również od wagi. Ciężsi użytkownicy powinni zdecydować się na twardszy model. Z kolei najbardziej miękki polecany będzie dla osób poniżej 60 kilogramów, i tutaj możemy wskazać Hilding Select Top, na który składają się pianki Visco i FlexiFoam, cechujące się dużą plastycznością, a także sprężystością, dzięki czemu zapewnia nam wysoki komfort snu poprzez dopasowanie się do kształtu naszego ciała. Dobrze jest pamiętać, że materac nawierzchniowy są także świetną ochroną dla tego standardowego, dlatego wybierając odpowiedni dla nas model, należy przemyśleć, który najlepiej będzie spełniał wszystkie oczekiwania osoby użytkującej.


Dlaczego warto mieć materac nawierzchniowy?

Zakup materaca nawierzchniowego niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z niewątpliwie największych jest fakt, że od razu podnosi nasz komfort snu. Może on zarówno zmiękczać zbyt twardą powierzchnię, lecz też delikatnie utwardzić za miękką. Jeśli śpimy na kanapie lub sofie przestaniemy odczuwać nierówności w ich budowie. Jest to także znacznie bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup nowego łóżka lub też materaca. Dodatkowym plusem jest to, że większość z nich można swobodnie zwijać, dzięki czemu są łatwe i wygodne w przechowywaniu. Materac nawierzchniowy będzie także świetną opcją w czasie podróży, ponieważ szybko możemy spakować go do samochodu, przez co nie będziemy musieli martwić się niewygodnymi, hotelowymi łóżkami, a także kwestiami higienicznymi związanymi ze spaniem w obcym dla nas miejscu. Będzie także pomocą przy różnego rodzaju problemach zdrowotnych, nie tylko tych ortopedycznych. Materasso Top Thermo wykonany z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu naszego ciała, dodatkowo polecany jest osobom cierpiącym na nocne poty, ponieważ absorbuje nadmiar ciepła i pomaga utrzymać stałą temperaturę ciała. Pokrowiec ze spiruliną ma wpływ na odpowiedni poziom wilgotności skóry, co wiąże się z opóźnieniem efektów starzenia.

Materace nawierzchniowe mają wiele niewątpliwych zalet. Niezależnie od tego jaki model wybierzemy, wszystkie wpłyną pozytywnie na jakość naszego wypoczynku oraz na nasze samopoczucie w ciągu dnia.