Sen jest dla organizmu czasem na odpoczynek i regenerację. Wiele osób zapomina jednak, że musi on być przede wszystkim zdrowy. Co to oznacza i jak zapewnić sobie to w praktyce?

Nie tylko wypoczynek

Efektywny sen w odpowiedniej ilości jest w stanie zregenerować nie tylko ciało, lecz także umysł. Oczywiście długość tego procesu jest uzależniona od indywidualnych uwarunkowań, należy jednak pamiętać, że żadna kawa czy napój energetyczny nie zastąpi snu. Najbardziej optymalnie jest spać około 7,5 godziny, aby obudzić się w fazie REM - wypoczętym i gotowym do działania. Jeśli dostarczysz sobie odpowiedniej dawki odpoczynku, łatwiej będzie się Tobie skupić, będziesz miał “czysty umysł”, gotowy do przyswajania nowych rzeczy. To wszystko dzięki odnowie komórek, szybszemu przepływowi krwi do mięśni, a także produkowaniu hormonów regulujących pracę całego organizmu.

Skutki braku snu

Jeżeli zaniedbasz swój sen, możesz spodziewać się wielu nieprzyjemnych skutków. Na początku po prostu odczujesz zmęczenie - będzie się Tobie trudno wstawało i będziesz nadal zmęczony. Mogą pojawiać się także powracające migreny, bóle kręgosłupa i mięśni, a w dłuższej perspektywie nawet osłabienie odporności i większe ryzyko zachorowania, wpadnięcia w otyłość czy pojawienia się zaburzeń ciśnienia. Oprócz tego ucierpi Twój mózg - trudno będzie przyswoić nowe informacje, nierzadko o czymś zapomnisz, a skupienie się zacznie wymagać od Ciebie niemal nadludzkiej siły. Mogą pojawić się również halucynacje i spowolniona reakcja na bodźce. Brak snu negatywnie wpłynie także na wygląd - szara i matowa cera, podkrążone oczy, wypadające włosy - to tylko niektóre z przykrych skutków, jakie mogą Ci doskwierać.

Dobre nawyki

Warto wypracować sobie nawyki, które pozwolą na zdrowy i efektywny sen. Najlepiej byłoby kłaść się spać i wstawać o stałych godzinach, tak aby nauczyć się pewnej rutyny. Wówczas organizm przystosuje się do tego rytmu, co ułatwi zarówno zasypianie, jak i budzenie się. Dobrze jest także porządnie wywietrzyć sypialnię przed położeniem do łóżka - dużo lepiej śpi się w takich warunkach. Nie należy jeść ani nie pić bezpośrednio przed tym - aby organizm nie skupiał się na procesach trawiennych. Warto jest także zwrócić uwagę na to, aby obudzić się w fazie REM, czyli podczas trwania snu płytkiego, kiedy organizm jest bardziej pobudzony. Powtarza się ona co 1,5 godziny, dlatego najlepiej jest spać 6, 7,5 lub 9 godzin.

Zdrowy sen jest gwarancją dobrego samopoczucia, lepszej koncentracji i promiennego wyglądu. Nie należy go zaniedbywać i zastępować nieefektywnymi używkami - Twój organizm może się wówczas zbuntować.