Dni robocze to dla większości ludzi czas wstawania o wczesnych porach i kładzenia się spać późno ze względu na codzienne obowiązki. Odsypianie w weekendy wydaje się być alternatywą i ratunkiem dla przemęczonego organizmu. Czy taka forma regeneracji jest zdrowa? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Ile godzin powinno się spać?

Człowiek powinien przesypiać około 7,5-8 godzin dziennie, jednak warto zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna każdego organizmu. Najważniejsza zasada higienicznego snu to regularność, która wiąże się przede wszystkim z kładzeniem się spać i wstawaniem o tych samych porach każdego dnia, a zatem odsypianie w weekendy odpada już na samym początku. Jednorazowe zarwanie nocy może zdarzyć się każdemu i wtedy należy pozwolić organizmowi na taką regenerację, jakiej potrzebuje. Ważne jednak, aby takie sytuacje nie stały się regułą w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ zaburza to zegar biologiczny człowieka.

Odsypianie w weekendy - zespół metaboliczny

Nieregularny sen może skutkować dla organizmu zespołem metabolicznym. Okazuje się, że osoby, które nie przesypiają na co dzień odpowiedniej ilości godzin mają większe stężenie cukru we krwi, cholesterolu, a także wyższe ciśnienie i za dużo tkanki wisceralnej, czyli tłuszczu gromadzącego się w obrębie talii. Deficyt snu w dni robocze oraz odsypianie w weekendy przyczyniają się do wystąpienia tych objawów, które pociągają za sobą szereg innych schorzeń związanych głównie z układem krążenia czy psychiką.

Inne skutki odsypiania w weekend

Zespół metaboliczny nie jest jedynym problemem, z którym zmagają się osoby decydujące się na odsypianie w weekendy. Deficyt snu powoduje wzrost hormonu apetytu i stresu, a zatem istnieje ryzyko wzrostu masy ciała oraz problemów z koncentracją w ciągu dnia. Oprócz tego rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. nadciśnienie, a także zaburzeń psychicznych, takich jak stany lękowe czy depresyjne. Skutki odsypiania mają również wymiar społeczny, ponieważ decydując się na dłuższy sen w weekend, osoby zazwyczaj są rozleniwione w ciągu dnia i tracą ochotę na spotkania towarzyskie oraz inne interakcje międzyludzkie.

Posługując się prostą logiką można dojść do wniosku, że odsypianie w weekendy to dobry sposób, aby poradzić sobie z deficytem snu. Niestety, funkcjonowanie organizmu człowieka nie opiera się o prostą kalkulację, ale bardziej złożone procesy fizjologiczne. Skutki odsypiania są tragiczne dla organizmu i przyczyniają się do krótszego życia, a także gorszej kondycji zdrowotnej.