Czy odsypianie w weekendy szkodzi zdrowiu?

Dni robocze to dla większości ludzi czas wstawania o wczesnych porach i kładzenia się spać późno ze względu na codzienne obowiązki. Odsypianie w weekendy wydaje się być alternatywą i ratunkiem dla przemęczonego organizmu. Czy taka forma regeneracji jest zdrowa? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Ile godzin powinno się spać?
Człowiek powinien przesypiać około 7,5-8 godzin dziennie, jednak warto zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna każdego organizmu. Najważniejsza zasada higienicznego snu to regularność, która wiąże się przede wszystkim z kładzeniem się spać i wstawaniem o tych samych porach każdego dnia, a zatem odsypianie w weekendy odpada już na samym początku. Jednorazowe zarwanie nocy może zdarzyć się każdemu i wtedy należy pozwolić organizmowi na taką regenerację, jakiej potrzebuje. Ważne jednak, aby takie sytuacje nie stały się regułą w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ zaburza to zegar biologiczny człowieka.
Odsypianie w weekendy - zespół metaboliczny
Nieregularny sen może skutkować dla organizmu zespołem metabolicznym. Okazuje się, że osoby, które nie przesypiają na co dzień odpowiedniej ilości godzin mają większe stężenie cukru we krwi, cholesterolu, a także wyższe ciśnienie i za dużo tkanki wisceralnej, czyli tłuszczu gromadzącego się w obrębie talii. Deficyt snu w dni robocze oraz odsypianie w weekendy przyczyniają się do wystąpienia tych objawów, które pociągają za sobą szereg innych schorzeń związanych głównie z układem krążenia czy psychiką.
Inne skutki odsypiania w weekend
Zespół metaboliczny nie jest jedynym problemem, z którym zmagają się osoby decydujące się na odsypianie w weekendy. Deficyt snu powoduje wzrost hormonu apetytu i stresu, a zatem istnieje ryzyko wzrostu masy ciała oraz problemów z koncentracją w ciągu dnia. Oprócz tego rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak np. nadciśnienie, a także zaburzeń psychicznych, takich jak stany lękowe czy depresyjne. Skutki odsypiania mają również wymiar społeczny, ponieważ decydując się na dłuższy sen w weekend, osoby zazwyczaj są rozleniwione w ciągu dnia i tracą ochotę na spotkania towarzyskie oraz inne interakcje międzyludzkie.
Posługując się prostą logiką można dojść do wniosku, że odsypianie w weekendy to dobry sposób, aby poradzić sobie z deficytem snu. Niestety, funkcjonowanie organizmu człowieka nie opiera się o prostą kalkulację, ale bardziej złożone procesy fizjologiczne. Skutki odsypiania są tragiczne dla organizmu i przyczyniają się do krótszego życia, a także gorszej kondycji zdrowotnej.
O nas – Redakcja SleepingHouse.pl
Redakcja SleepingHouse.pl to zespół doświadczonych ekspertów zajmujących się tematyką zdrowego snu, ergonomii i komfortu wypoczynku. Tworzymy treści oparte na rzetelnej wiedzy, badaniach oraz wieloletnim doświadczeniu w branży materacy i akcesoriów sypialnianych.
Nasze artykuły, testy i rankingi powstają w oparciu o konsultacje z fizjoterapeutami, ortopedami oraz specjalistami ds. jakości snu. Dzięki temu dostarczamy czytelnikom praktyczne i sprawdzone informacje, które pomagają w wyborze idealnego materaca oraz poprawie jakości snu.
Dbamy o aktualność i wiarygodność naszych treści, dlatego każdy publikowany artykuł przechodzi proces weryfikacji merytorycznej. Współpracujemy z renomowanymi producentami oraz przeprowadzamy autorskie testy produktów, aby zapewnić naszym czytelnikom rzetelne i obiektywne opinie.
Naszym celem jest edukacja i wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych. Wierzymy, że dobrze dobrany materac to inwestycja w zdrowie i komfort życia – dlatego dzielimy się wiedzą, która realnie wpływa na jakość snu i codzienne samopoczucie.
Komentarze do artykułu
Opinie o artykułach publikowanych w naszym sklepie nie były weryfikowane przez sklep. Chcąc przejrzeć w pełni zweryfikowane opinie o sklepie i jego produktach zapraszamy na:
100% zweryfikowanych opinii
Matylda M
Nie wiedziałam, że nie można odsypiać...... bardzo ciekawy artykuł
Jan W
jestem zdania, że powinno się mieć ustaloną godzinę spania i nie powinno się jej przekraczać ani na weekend ani w dzień wolny