Wiele osób zmaga się z uporczywym bólem pleców. Przyczyn tej dolegliwości jest wiele - siedząca praca przy komputerze, wiek czy nadwyrężenia. Czasami ból dopada również w nocy, gdy potrzebujesz odpoczynku, a męką staje się znalezienie dla siebie dogodnej pozycji. Dobór odpowiedniego materaca pozwoli zapomnieć o nocnych bólach pleców i cieszyć się spokojnym i głębokim snem. Dowiedz się, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa

Starszy wiek przestaje być już najczęstszą przyczyną bólu pleców. Ta dolegliwość jest coraz bardziej powszechna wśród osób młodszych. Coraz częściej słyszy się o tak zwanej dyskopatii, spowodowanej ciągłą siedzącą pracą przy biurku. Schorzenie to najczęściej dotyczy osób pomiędzy 25 a 40 rokiem życia. Innym powszechnym powodem jest tzw. lumbago, czyli ból w okolicy lędźwiowej spowodowany nadwyrężeniem, nasilający się przy zwiększonym ruchu lub podnoszeniu czegoś cięższego. Niestety, bolące plecy mają swoje podłoże także przy nadwadze, otyłości, a nawet depresji i stresie. 

Jak dobrać odpowiedni materac? 

Żadnej dolegliwości związanej z aparatem ruchu nie należy lekceważyć, dlatego warto robić wszystko, aby w miarę możliwości maksymalnie poprawić swój stan zdrowia. Poza wizytą u lekarza na pewno nie zaszkodzi zadbać o porządny odpoczynek i odciążenie bolącego miejsca. Niezbędny będzie właściwy dobór odpowiedniego materaca dopasowanego w zależności od wieku, wagi i rodzaju schorzenia. Wybór twardości można pozostawić indywidualnym preferencjom - nie zaleca się jednak zbyt twardych oraz zbyt miękkich materacy przy nawracających bólach. Najbardziej innowacyjnym rozwiązaniem pozostają podłoża wykonane z nowoczesnych rodzajów pianek (np. wysokoelastyczna VPPHR lub termoelastyczna VitaRest), które dzięki swojej unikalnej strukturze nie są zaliczane ani do materacy twardych ani miękkich. Niezależnie od pozycji, dopasowują się do naturalnych wygięć kręgosłupa, zapewniając tym samym idealne podparcie oraz odciążenie dla najbardziej wrażliwych części ciała. 

Materac medyczny

Dla osób zmagających się z poważniejszymi problemami z kręgosłupem czy bólami mięśni pleców, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór modelu spośród szerokiej gamy materacy medycznych. Posiadają one dodatkowe właściwości korzystnie wpływające na całą sylwetkę podczas snu. Wśród materacy medycznych na szczególną uwagę zasługują model Hilding Fandango - posiadający 7 zróżnicowanych stref podparcia, z łatwością dopasowujący się do kształtu ciała, niezależnie od wagi użytkownika. Również materac Hilding Makarena dobrze się sprawdzi - także posiada 7 stref twardości, a dodatkowo został wyposażony w zmniejszającą napięcie mięśni piankę Visco. Do cenionych produktów należą również materace marki SleepMed, wykonane specjalnie z myślą o tych, którzy wyjątkowo cenią sobie komfort snu. Ich unikalna struktura posiada 4 zmieniające się według preferencji klienta twardości wkłady oraz zapewnia odczuwalny efekt masażu ciała. 

Aby uniknąć nieprzyjemnych pobudek w środku nocy spowodowanych uporczywym bólem pleców oraz zapewnić sobie i swojemu ciału odpowiedni odpoczynek, warto przemyśleć zmianę materaca w swoim łóżku. Jest ona w stanie znacznie poprawić jakość snu, zniwelować stres mogący być przyczyną bóli i pomóc plecom porządnie wypocząć.