Kokos w materacu występuje w formie sprasowanej maty. Produkuje się ją z włókien orzecha kokosowego, które następnie poddawane są lateksowaniu. Taki zabieg sprawia, że roślina zachowuje swoje właściwości, a materiał nie ulega rozwarstwianiu. Dlaczego producenci materacy tak chętnie sięgają po owoce palmowe?

Rodzaje materacy

Obecnie na rynku można znaleźć trzy typy materacy z kokosem. Pierwsze z nich piankowe, oprócz swojego podstawowego budulca - materiału poliuretanowego, zostały uzupełnione o twardą warstwę, w postaci kokosowej maty. Wśród dostępnych propozycji są również te z wkładem multipocket, czyli kieszonkami, wewnątrz których znajdują się małe sprężynki, a także produkty nawierzchniowe. Wzbogacenie całości o wyrób z kokosa sprawia, że staje się on twardszy i bardziej odporny na odkształcenia, dlatego służy swoim użytkownikom wiele lat. Ponadto naturalne tworzywo zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, takich jak roztocza, tym samym nie powodując reakcji uczuleniowych wśród użytkowników materaca. Produkty tego typu zapewniają również lepszą cyrkulacją powietrza, dzięki czemu chronią przed zawilgotnieniem materiału materaca i prześcieradła, a także dyskomfortem podczas snu.

Dla kogo kokos?

Dzięki swoim licznym właściwościom materace wzbogacone o matę kokosową sprawdzą się idealnie jako podłoże u wielu osób. Szczególnie polecane są wszystkim, zmagającym się z dokuczliwą alergią. Kokosowy wkład może całkowicie wyeliminować katar i kaszel pojawiający się w ciągu nocy. Często cierpią na niego najmłodsi użytkownicy, dlatego taki typ produktu jest również proponowany dla niemowląt i nastolatków. Twarda warstwa kokosowa skutecznie zapobiega powstawaniu odkształceń, np. we wkładach piankowych, szczególnie powinny zainteresować się nią osoby z wadami postawy oraz wszyscy skarżący się na bóle pleców zarówno o poranku, jak i w trakcie codziennych obowiązków. Zadowoleni z tego rodzaju wkładu będą również użytkownicy o masywniejszej sylwetce, ponieważ dzięki swojej budowie jest on w pełni odporny na zapadanie się, nawet w przypadku cięższych osób.

Zalety maty kokosowej

Kokosowa mata znacząco wpływa na jakość i wytrzymałość całego materaca. Jej duża twardość nie tylko usztywnia i utwardza podłoże, ale także zauważalnie poprawia wytrzymałość materaca, zapobiegając powstawaniu odkształceń i tym samym wydłużając jego żywotność. Ponieważ materiał, z którego została zrobiona jest w pełni naturalny, pomaga odprowadzić nadmiar wilgoci z wnętrza produktu, dzięki czemu całość zyskuje właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze. Takie działanie sprawia, że jest to doskonała opcja dla osób zmagających się z dokuczliwą alergią. Włókna kokosa bardzo dobrze odprowadzają wodę, dodatkowo przez swoją włóknistą, luźną budowę zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz materaca. Śpiąc na takim podłożu będzie Ci stale towarzyszyło przyjemne uczucie świeżości i chłodzenia. Tego typu wrażenia pomogą zasnąć, nawet tym, którzy z trudem zapadają wieczorem w sen, bowiem wygodne podłoże ułatwia odnalezienie odpowiedniej, wygodnej pozycji w trakcie zasypiania.

Wybierając materac dla siebie i Twojej rodziny, koniecznie sprawdź, co możesz zyskać decydując się na wersję wzbogaconą o matę kokosową. Z pewnością zaskoczą Cię jej innowacyjne właściwości. Wypróbuj nowe zastosowanie orzecha w swoim domu.