Małe sypialnie – wybór aranżacji. Jaki materac do małych sypialni?

Mała sypialnia może być bardzo przytulna i przestronna, jeśli odpowiednio zabierzemy się do jej aranżacji. Zobacz, na co zwrócić uwagę meblując sypialnię i poznaj nasz sposób na jej wizualne powiększenie.

Jaki styl wybrać do małej sypialni?

Chociaż sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna, a dopiero potem przestronna, mało kto lubi naprawdę małe i ciasne pomieszczenia. Jeśli nie należysz do grona osób chętnie chowających się w małych i ciemnych miejscach, postaraj się tak zaaranżować sypialnię, by zrobiła wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości.W małej sypialni bardzo dobrze sprawdzi się styl skandynawski, który stawia na minimalizm i prostotę formy. Wszystko, czego potrzebujesz, to łóżko, szafki nocne i pojemna, aczkolwiek nie za wysoka komoda do sypialni. Przyda się też lampka nocna nad łóżkiem. Cała reszta to dekoracyjne dodatki, które nie są obowiązkowe. Jeśli nie masz miejsca, nie musisz ustawiać w sypialni kwiatów, wieszać na ścianach obrazków lub półek na książki. Minimalizm jest bardzo praktyczny, ale nie każdy czuje się z nim dobrze. Jeśli wiesz, że styl skandynawski nie jest dla ciebie, poszukaj innych rozwiązań. Może to być na przykład romantyczne boho, nowoczesne glamour w lekkiej odsłonie, czy styl rustykalny, który podkreślisz zdobionym zagłówkiem łóżka i utrzymaną w podobnym stylu komodą. Styl rustykalny lubi naturalny kolor drewna. Jeśli sam styl ci pasuje, ale wolisz białe meble, prawdopodobnie zakochasz się w stylu prowansalskim. On także, w nieco okrojonej wersji, sprawdzi się w małej sypialni. Kolor sypialni to właściwie twoja prywatna sprawa. Jednak małą sypialnię lepiej pomalować na jasny kolor, wyda się większa. Pamiętaj też, że jaskrawe kolory nie sprzyjają zasypianiu.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie gadżetów do małej sypialni?

W dużej sypialni zmieści się praktycznie wszystko, co sobie wymarzysz, a mieszaninę stylu bez trudu określisz jako artystyczny nieład. W małym pomieszczeniu nie jest to takie proste. Niedopasowane do siebie gadżety po prostu zrobią złe wrażenie. Zanim kupisz cokolwiek do małej sypialni, dobrze się zastanów, co będzie ci potrzebne. Na pewno przyda się lustro do powieszenia na ścianie. Może być nawet bardzo duże, dzięki temu optycznie powiększysz wnętrze, ale wystrzegaj się grubych ram. Lepsze będzie lustro w cienkich ramach. Ta sama zasada tyczy się zdjęć, jeśli chcesz powiesić je na ścianie lub ustawić na komodzie. Cienkie ramki wypadną zdecydowanie lepiej niż grube. Górne światło i lampka nocna nie muszą być z jednego kompletu, ale mogą. Ważniejsze, by nie zajmowały dużo miejsca, a jednocześnie dawały ciepłe, białe światło. Chociaż przyjęło się stawiać lampkę na szafce nocnej lub stoliku, tak naprawdę lepiej sprawdzają się lampki lub kinkiety zawieszone nad łóżkiem na wysokości metra, licząc od górnej krawędzi materaca. Stoliki nocne lub szafki powinny kolorystycznie współgrać z aranżacją wnętrza, warto by meble były w tych samych kolorach co łóżko i komoda do sypialni. Przyda się też miejsce na krzesło lub nieduży fotel. To tam zazwyczaj odkłada się ubranie lub szlafrok. W małej sypialni warto rozważyć powieszenie rolet klasycznych lub rzymskich zamiast tradycyjnych firanek i zasłonek. Rolety zajmują zdecydowanie mniej miejsca.

Jak sprawić, żeby sypialnia wydawała się większa?

Mała ilość mebli i dodatków, jasne ściany, duże lustra – to najprostsze sposoby na wizualne powiększenie sypialni. Najprostsze, ale niejedyne. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które optycznie powiększy sypialnię i wprowadzi do niej niepowtarzalny klimat, jest trójwymiarowa fototapeta do sypialni. Wymaga to co prawda trochę zachodu, ale warto ponieść ten trud, by zamiast pustej ściany mieć przed oczami panoramę jeziora, widok na górskie szczyty, zachód słońca nad morzem, złocistą plażę, ukwieconą łąkę. Dlaczego tak przyrodniczo? Bo to zazwyczaj takie widoki chcemy co rano oglądać z okna, no może poza zachodem słońca. Jeśli jednak ktoś czuje się mieszczuchem, nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontował na ścianie fototapetę z widokiem na Manhattan. Innym, nieco bardziej kameralnym wzorem fototapety do sypialni mogą być trójwymiarowe schody lub korytarze sugerujące, że ściana jest przejściem do kolejnego pomieszczenia. Można też „dokleić” drugą połowę sypialni, wybierając fototapetę przedstawiającą mieszczański salon lub bibliotekę. Sypialnia na poddaszu oferuje jeszcze więcej możliwości. Przecież fototapetę można zamontować nie tylko na ścianie, ale też na ukośnym suficie! Dzięki temu budząc się rano, możemy patrzeć wprost w błękitne niebo z nielicznymi chmurkami. A jeśli chcemy, żeby sypialnia sprawiała senne wrażenie, na suficie można przykleić tapetę 3D przedstawiającą Drogę Mleczną.

Jakie meble do małej sypialni?

W małej sypialni liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni, dlatego, zanim kupisz jakiekolwiek meble, dokładnie wymierz całe pomieszczenie. Pamiętaj, by nigdy nie zaokrąglać pomiarów w górę. Lepiej mieć dwa centymetry zapasu, niż martwić się, że dwóch centymetrów brakuje. Najważniejszym meblem w sypialni jest łóżko i od niego powinno się zacząć meblowanie pomieszczenia. Jeśli masz chęć kupić duże, a w sypialni jest na nie miejsce, po prostu to zrób. Prawdopodobnie zmusi cię to do postawienia węższych szafek nocnych i mniejszej komody, ale gra jest warta świeczki. To sypialnia, łóżko musi być wygodne, nie ma sensu kupować za małego. Jeśli planujesz ustawienie szafy w sypialni, rozważ szafę narożną z oszklonymi drzwiami. Nie będzie rzucała się w oczy tak bardzo, jak klasyczna szafa, a lustro sprawi, że sypialnia wyda się większa, niż jest w rzeczywistości. Jeśli to możliwe, postaw szafę z lustrem naprzeciwko okna. Dzięki temu lustro ładnie rozproszy i odbije światło. Jeśli zależy Ci, żeby mała sypialnia wyglądała na przestronną, pozostań przy niskich meblach. Im mniej ich będzie na linii wzroku, tym lepiej. Wysokość łóżka powinna być taka, by można było swobodnie z niego schodzić. Jeśli jednak sypialnia mieści się na poddaszu, lepiej jest postawić na niższe łóżko. Wówczas pomieszczenie wyda się wyższe.

Jaki materac do małej sypialni?

Czy wielkość sypialni ma wpływ na wybór materaca? Musiałaby to być naprawdę mała i wąska sypialnia. Wtedy faktycznie wielkość pomieszczenia wpływa na rozmiar łóżka i materaca. W każdym innym przypadku zdecydowanie lepiej jest kierować się zasadą, że materac ma być po pierwsze wygodny, po drugie funkcjonalny. Musi więc gwarantować dobre podparcie kręgosłupowi, łagodnie dopasowywać się do krzywizny linii ciała. Nie może być za twardy, bo spanie na nim nie będzie należało do przyjemności, ale i nie zbyt miękki, bo zapadanie się w materacu może i jest przyjemne, ale kręgosłup tego nie lubi .To, czy materac będzie kieszeniowy, piankowy czy lateksowy, wysoki czy niski, tak naprawdę w kontekście wielkości sypialni nie ma znaczenia.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Jaki materac do łóżeczka kupić? 

Materac-kiedy wymienić go na nowy? 

Zdrowe zwyczaje przed snem. 

Rodzaje wad postawy u dzieci. 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl