Nie od dziś wiadomo, że to, jakimi kolorami otaczamy się na co dzień znacząco wpływa na wiele dziedzin życia. Dawniej szerokie spektrum chorób leczono energią barw, co w niektórych miejscach nadal jest praktykowane. Nieprzypadkowe są również kolory potraw, które lądują na naszym talerzu - mówią one o zawartości witamin i składników odżywczych w produktach. Jak więc urządzić sypialnie, aby sprzyjała ona dobremu, głębokiemu snu?

Główne barwy Feng Shui

Feng Shui jest chińską filozofią, w której rozumieniu człowiek dąży do osiągnięcia harmonii. Narzędziem, które zapewnia dojście do równowagi jest odpowiednie ustawienie mebli - np. łóżko nie powinno stać na linii drzwi-okno. W tradycyjnych zasadach dużą rolę odgrywają także kolory, ponieważ odzwierciedlają one 5 głównych żywiołów. Chcąc osiągnąć stan głębokiej koncentracji i nieprzerwanego snu, warto zastanowić się nad brązowymi ścianami w sypialni. Barwy ziemi pomagają w ciągłym dążeniu do harmonii, a także działają uspokajająco. Zgodnie z Feng Shui dobrze również przyozdobić sypialnię elementami drewna - stelaż pod materac oraz rama łóżka wykonana z tego materiału mogą wydłużyć ilość efektywnego snu oraz przyczynić się do lepszego samopoczucia na co dzień.

Jak w buszu

Powszechnie wiadomo, że zielona barwa posiada potwierdzone właściwości relaksacyjne. Jednak nie tylko kolor ścian może być uspokajający - w sypialni wystarczy dodatek roślin, które produkując tlen przyczyniają się też do głębszego i bardziej efektywnego wypoczynku. Otaczająca roślinność kojarzy się z odrodzeniem i łonem natury, która zawsze podnosi nastrój i sprawia, że wszelkie zmartwienia stają się mniej istotne. Żywy zielony kolor nie musi kojarzyć się ze stylem minionej epoki - takie same właściwości posiada miętowy lub szmaragdowy odcień.

Spokój oceanu

Większość osób, zapytanych co przypomina im kolor niebieski bądź turkusowy, odpowiedzą "morze" lub "ocean". Wizualizacja fal, która gdy na nią spojrzymy, przypomina nam ich kojący i usypiający szum może znaleźć się w sypialni - dzięki szerokiemu wyborowi fototapet na polskim rynku na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jeżeli jednak zależy Ci na jednolitym kolorze, doskonale sprawdzą się niebieskie odcienie. Ich obecność sprawia, że w mózgu wzrasta produkcja melatoniny, przez co głębiej i szybciej odczuwalny jest relaks. To z kolei przekłada się na dobry sen. Warto jednak pamiętać, aby chłodne odcienie przełamywać ciepłymi akcentami, np. poduszkami w żółtym kolorze, osłonkami na doniczki lub dywanem, bowiem zachowanie równowagi jest kluczem do ulepszenia swojego wypoczynku.

Odpowiednio dobrana kolorystyka w sypialni potrafi wywołać wiele pozytywnych skutków, jednak nie tylko to wpływa na dobry sen. Najważniejsze jest, by wypoczywać na jak najlepiej dobranym materacu, który będzie spełniał wszystkie wymagania użytkowników. Dzięki temu nie tylko zapobiegniemy powstawaniu wielu chorób, ale także zwiększymy odczuwalny komfort snu każdej nocy.