Jak zrobić łóżko z palet? Jeśli majsterkowanie to twoje hobby, na pewno nie będziesz mieć problemu, ale zerknij, co dla ciebie przygotowaliśmy. A jeśli zabierasz się do prac stolarskich po raz pierwszy, koniecznie skorzystaj z naszych rad.

Jakie narzędzia będą potrzebne do przygotowania łóżka z europalet?

Wszelkie narzędzia do obróbki drewna i nie tylko.

Na różnych etapach prac przydadzą się:

– elektronarzędzia typu szlifierka (pasmowa lub oscylacyjna), pilarka, wyrzynarka, wkrętarka,
– papier ścierny o różnej gramaturze, dostosowany do zamocowania na posiadanej szlifierce,
– okulary ochronne i maseczka przeciwpyłowa (szlifowanie europalet połączone jest z emisją pyłu i trzeba się przed nim zabezpieczyć). Przydadzą się też słuchawki izolujące od hałasu oraz rękawice ochronne,
farba podkładowa (gruntująca) do drewna, farba kryjąca lub lakier do drewna,
– pędzel lub wałek oraz kuweta, która ułatwi nakładanie farby,
– miarka długa na przynajmniej 3 metry,
– podstawowy zestaw narzędzi typu młotek, śrubokręt, obcęgi, klucze w różnych rozmiarach. Jeśli nic takiego nie mamy w domu, to dobry moment, by nabyć cały zestaw narzędzi. Na pewno przydadzą się jeszcze nie raz.

Jakie palety kupić?

Wybór palet jest bardzo duży i… bardzo mylący. Palety różnią się między sobą rozmiarami, rodzajem drewna, z jakiego zostały zrobione, stanem ogólnym, grubością desek i przede wszystkim – jakością. Te najlepsze i najbardziej wytrzymałe to europalety. Producent, który uzyskał licencję na ich wytwarzanie, ma prawo oznaczać je symbolem EUR lub EPAL. I takich właśnie powinniśmy szukać, jeśli chcemy zrobić samodzielnie łóżko z palet. Rozmiar europalet to 120 x 80 x 14,40 cm. Grubość desek – 2,20 cm. Jednak w przypadku europalet dużo ważniejszy jest stan samego drewna. Ponieważ europalety z reguły przechowywane są na zewnątrz i narażone na różne warunki atmosferyczne, drewno w pierwszym etapie produkcji jest odpowiednio „uodparniane”. Nawet jeśli trafi nam się paleta wilgotna z wierzchu, możemy być spokojni o jej stan, drewno nie przegnije. Ponadto, co ważniejsze, drewno jest zabezpieczane przed ewentualnymi szkodnikami. Jeśli kupimy oryginalne, certyfikowane europalety, możemy mieć pewność, że łóżko posłuży nam długie lata. Oprócz standardowych europalet, w sprzedaży dostępne są też palety o połowę mniejsze (60 x 80 x 14,40 cm) oraz palety powiększone (120 x 120 x 14,40 cm). Jeśli przeraża nas ciężar palet (standardowa – 25 kg, powiększona – 30 kg, co nie każda podłoga udźwignie, szczególnie przy łóżku z dwóch warstw palet), warto rozważyć kupno palet ISO, zrobionych z minimalnie cieńszych desek. Ich rozmiar to 120 x 100 x 14,40 cm a waga „tylko” 17 kg. Łóżko na paletach nowych czy używanych? Oba rozwiązania mają plusy i minusy. W przypadku nowych palet na pewno będzie mniej pracy, za to cena nie tak niska, jak oczekujemy. Używane palety wymagają dużego nakładu pracy własnej, za to koszty ich uzyskania są znikome. Jeśli decydującym czynnikiem jest czas, na pewno lepiej postawić na nowe palety. Wyczyszczenie starych trochę potrwa.

Jak przygotować europalety?

Europalety, nawet nowe, nigdy nie są idealne. Powód jest prosty – ich pierwotnym przeznaczeniem jest wspomaganie usług transportowych za pomocą wózków widłowych. Nikt nie bierze palet do rąk, a na pewno nie bez rękawiczek. Nie muszą być gładkie. Inaczej jest w przypadku mebli z palet. Tu niedopuszczalna jest najmniejsza nawet zadra czy szorstka nierówność. Jeśli samodzielnie robimy łóżko z palet euro, pierwszym krokiem będzie ich dokładne wyczyszczenie i oszlifowanie. Tu w ruch pójdzie szlifierka i papier ścierny. Zaczynamy od papieru o grubych ziarnach (w sklepie prosimy o papier o ziarnistości 40 – 60) i stopniowo przechodzimy do coraz drobniejszych. Najdrobniejszy dostępny papier ma ziarnistość 280 i więcej i jest określany jako super drobny. Dokładne wyszlifowanie palet, będzie wymagało zmiany ziarnistości papieru co najmniej trzy razy. Zależy to od efektów, jakie uda nam się osiągnąć, oraz pierwotnego stanu palet. Jeśli europalety używane będą mocno sfatygowane, warto zaopatrzyć się w co najmniej cztery rodzaje papieru ściernego. Po pierwszym szlifowaniu warto przetrzeć palety wilgotną gąbką, ułatwi to dalsze prace. Po ostatnim szlifowaniu trzeba sięgnąć po odkurzacz i dokładnie usunąć wszystkie niewidoczne pyłki. Najlepsza do tego celu będzie końcówka z miękką szczotką. Kolejny krok to pomalowanie palet farbą gruntującą. Kiedy wyschnie, można przystąpić do właściwego malowania. Aby łóżko ładnie wyglądało, trzeba je pomalować dwa razy i na końcu położyć lakier, który zabezpieczy farbę przed ścieraniem się. Oczywiście po każdym malowaniu trzeba poczekać, aż palety wyschną. Samo malowanie z pewnością jest przyjemniejsze niż szlifowanie, ale zajmuje równie dużo czasu.

Jak połączyć europalety?

Mogłoby się wydawać, że wystarczy ułożyć europalety obok siebie i łóżko gotowe. Teoretycznie można tak zrobić, bo palety są ciężkie, jednak praktyka pokazuje, że często ulegają minimalnym przesunięciom. Najprostszym sposobem na połączenie europalet jest użycie długich drewnowkrętów, czyli śrub stworzonych specjalnie do drewna. Do tego celu przyda się wkrętarka, ponieważ europalety zabezpieczone przed szkodnikami i czynnikami atmosferycznymi są twardsze niż surowe drewno. Inną metodą jest użycie płaskowników (oraz kątowników, jeśli łóżko składa się z dwóch warstw palet) z wywierconymi otworami, w które wkręcimy śruby do drewna. Można też, zamiast metalowych płaskowników, użyć niezbyt grubych klocków, jeśli zależy nam, by łóżko było w całości drewniane.

Jaki materac wybrać do europalet?

Na pewno nie większy niż przygotowany przez nas stelaż. Materac nie może wystawać poza europalety, ale europalety jak najbardziej mogą wystawać spod materaca. Przyjęło się, że po bokach materaca powinno zostać około 20 cm powierzchni europalet, a z tyłu (w nogach) może to być nawet 40 cm. Jeśli chodzi o sam rodzaj materaca, to dobiera się go do wagi, wzrostu i stanu zdrowia, a także osobistych preferencji. To, czy materac będzie twardy, miękki, lateksowy czy piankowy nie ma znaczenia w kontekście samego łóżka z europalet.

Pomysły na aranżacje łóżek z europalet

Łóżko z europalet w pewnym sensie determinuje styl sypialni. Takiego łóżka nie ustawimy w sypialni w stylu glamour lub New York. Teoretycznie możemy to zrobić, ale efekt będzie nieco kiczowaty. Za to w sypialni w stylu boho, eko, rustykalnym, skandynawskim, marynistycznym łóżko z palet będzie jak najbardziej na miejscu. Wygląd samego łóżka można podkreślić podświetleniem taśmami LED, można wyłożyć jego brzegi delikatnym futerkiem, pomalować na więcej niż jeden kolor, a nawet pokusić się o własnoręcznie namalowanie motywów podkreślających charakter sypialni. Warto też pomyśleć o dobraniu pościeli pod kolor łóżka. Niby drobiazg, a mocno rzutuje na odbiór całości.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze? 

Materac z odpinanym topem- dlaczego warto? 

Znaczenie aktywności fizycznej w profilaktyce schorzeń kręgosłupa.

Czy spanie z pupilem to dobry pomysł? 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl