Meble z palet na początku traktowane były jako prowizorka, ale bardzo szybko szturmem wdarły się na salony. Są dokładnie tym, czego szukają zwolennicy stylu eko i wyznawcy filozofii zero waste. Przy tym są ładne, funkcjonale i co najważniejsze, można je zrobić własnoręcznie. Nie wiesz, co zrobić z palet? Zobacz nasze propozycje!

Meble z palet do salonu

Narożnik z miękkimi obiciami

To chyba najczęściej spotykany mebel z palet, jaki robi się z myślą o salonie. Bardzo ładnie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w duchu minimalizmu i ekologii. Narożnik z palet może przyjąć praktycznie dowolny rozmiar, w zależności od tego, ile miejsca chcemy na niego przeznaczyć. Najczęściej robi się go z dużych europalet 120 x 80 cm. Narożnik powinien składać się z dwóch warstw palet, aby wygodnie się na nim siadało. Na mebel trzeba przeznaczyć minimum 10 europalet. Część z nich będzie wykorzystana na zrobienie oparcia. W salonie narożnik z palet najczęściej wykłada się materacami lub miękkimi obiciami.

Stolik kawowy z palet

Robi się go w tym samym stylu, co narożnik, by razem stanowiły spójną całość. Stolik kawowy najczęściej ma rozmiar pojedynczej europalety i składa się z przynajmniej dwóch warstw. Dla wygody i łatwego przesuwania stolika w dolnej części, zamiast nóżek, można zamontować kółka. Stolik może mieć ten sam kolor, co narożnik, ale nie musi. Równie dobrze może być kolorystycznie zgrany z innymi dekoracyjnymi dodatkami, na przykład zasłonami.

Komoda do salonu

To wyższa szkoła jazdy i sztuka sama w sobie, bo prawdziwa komoda potrzebuje szuflad. Jeśli dobrze to rozegramy, nie będzie wyglądała na mebel zrobiony z palet. Z drugiej strony, jeśli nie ma potrzeby ukrywania pochodzenia mebla, warto go dodatkowo podkreślić. Dużą komodę można zrobić z klasycznych europalet, mniejszą z mini palet. Można też wybrać palety w niestandardowym rozmiarze. Głównym założeniem przy robieniu komody z palet jest ustawienie ich na sobie i zaślepienie wszystkich otworów dodatkowo dociętymi listewkami. Część otworów przeznacza się na szuflady. Z oczywistych względów nie będą one zbyt głębokie.

Co zrobić z palet do kuchni?

Półki z palet na przyprawy

To proste w wykonaniu i bardzo potrzebne umeblowanie kuchenne. Aby zrobić półkę, trzeba odciąć fragment palety razem z podstawą. To właśnie podstawa będzie frontem naszej półki. Jeśli jest taka potrzeba (palety różnią się od siebie konstrukcyjnie), należy zaślepić otwór między postawą a wierzchnią stroną palety tak, by nic z naszej półki nie spadło.

Stół kuchenny z palet

Duże wyzwanie, ale i duża satysfakcja. Przy projektowaniu stołu trzeba pamiętać, że musi się pod nim znaleźć miejsce na nogi. Tu nie wystarczy ustawić kilku palet jedna na drugiej i połączyć ich ze sobą. W najprostszej wersji łączy się w poziomie dwie europalety. Dwie kolejne montuje się wzdłuż krótszych boków pod kątem prostym. To będą nogi stołu. W nieco trudniejszej wersji można zrobić jedną centralną nogę stołową, najlepiej z europalet mini, na której znajdzie się duży, kwadratowy blat. Ponieważ stół do kuchni powinien mieć gładką powierzchnię, na ogół przykrywa się go grubym szkłem. Na podobnej zasadzie można zrobić biurko z palet. Jednak w tym wypadku warto pokusić się o zamontowanie przynajmniej dwóch szuflad pod blatem.

Szafki kuchenne z palet

Szafki kuchenne z palet to pomysł dla cierpliwych wizjonerów. Niewątpliwie ich zrobienie zajmie dużo czasu, ale efekt wart jest starań. Tu potrzebne będą palety w różnych rozmiarach, tak by dokładnie zabudować całą przestrzeń kuchenną. Z palet można zrobić zarówno szafki stojące, jak i wiszące, zagospodarować miejsce na piekarnik, płytę zmywarkę czy zlewozmywak. Puste miejsca między deskami w paletach powinny być zasłonięte. Część można zostawić i wykorzystać te miejsca na szuflady, podobnie jak w przypadku robienia komody. Bardzo ładnie prezentują się szafki kuchenne z palet, które nie są pomalowane, a jedynie polakierowane tak, by uwypuklić naturalną urodę drewna. Jeśli jednak przywiązanie do tradycji weźmie górę, ładnie zaprezentują się białe palety. Oczywiście po uprzednim pomalowaniu.

Taras – balkon z palet

Niski stolik z palet

Balkon na ogół nie dysponuje dużą powierzchnią, dlatego stół z palet musi być odpowiednio mały. Dobrze sprawdzają się w tym celu palety mini w rozmiarze 30 x 40 cm. Wystarczy ustawić dwie takie palety jedna na drugiej i połączyć. Na tarasie na ogół jest więcej miejsca więc i stół ma prawo być większy. Tu można wykorzystać pomysły na stół kuchenny lub niski stolik do salonu.

Krzesła z palet

Idealne rozwiązanie na balkon lub taras. Krzesła z palet bardzo ładnie wpisują się w aranżacje ogrodów i przydomowych patio. Zrobienie krzesła wymaga rozmontowania i ponownego skręcenia palety tak, by uzyskać pożądany kształt. To trochę inny rodzaj mebli niż w przypadku niskich stolików lub kanap, gdzie przeważnie ustawia się jedną paletę na drugiej. Dla wygody warto na takim krześle położyć poduszkę.

Sypialnia z palet – co warto rozważyć?

Łóżko z palet

Bardzo często spotykane rozwiązanie w nowoczesnych sypialniach. Zrobienie łóżka bez zagłówka jest bardzo proste, wymaga jedynie ułożenia i połączenia palet. Od własnych preferencji i wygody zależy, czy będzie to jedna, czy dwie warstwy palet. Przy ustalaniu rozmiaru łóżka warto wziąć pod uwagę fakt, że powinno ono być szersze od materaca przynajmniej o 40 centymetrów. Na jedną warstwę dużego małżeńskiego łoża potrzebnych będzie sześć europalet.

Szafka nocna z palet

Szafka nocna z reguły jest małym meblem i tak naprawdę łatwiej zrobić ją z pojedynczej skrzynki, ale przy odrobinie uporu da się zrobić szafkę nocną z palet. Najlepiej wykorzystać do tego małe palety i pojedyncze deski. Z palet robimy podstawę i blat szafki nocnej. Deski pozwolą oddzielić te dwie płaszczyzny od siebie i sprawić, że szafka będzie wyższa. Nie musi być zamykana, ale jeśli ktoś chce, można zaślepić otwory. Do tego celu najlepsze są małe palety bez prześwitów między deskami.

Meble z palet – jak zrobić, co warto wiedzieć

Nowa paleta może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Używana zaledwie kilka. Jednak w przypadku używanej palety zawsze niezbędne będzie jej czyszczenie i szlifowanie, a następnie zagruntowanie drewna i pomalowanie lub polakierowanie. Zrobienie mebli z palet wymaga czasu, im większy i bardziej skomplikowany mebel, tym dłużej będzie trwało zrobienie go. Palety i europalety sprzedawane są w bardzo różnych rozmiarach. Przy odrobinie uporu można znaleźć dokładnie takie, jakie są potrzebne. W ten sposób unika się konieczności skracania ich, co teoretycznie jest możliwe, ale bardzo pracochłonne. Palety różnią się nie tylko rozmiarem, ale też grubością desek i maksymalnym obciążeniem. Drewno, z którego robi się palety, nie jest drewnem surowym. Wcześniej poddaje się je zabiegom konserwatorskim, co ma zabezpieczyć między innymi przed kornikami. Z praktycznego punktu widzenia ważne jest to, że deski z palet są nieco twardsze niż surowe deski z tartaku.

Europalety najczęściej robi się z drewna sosnowego, rzadziej świerkowego. Bardzo rzadko można dostać palety zrobione z drewna topolowego. Palety można kupić w składach budowlanych lub za pośrednictwem internetu. Bardziej opłacalne jest kupowanie większej liczby palet, spada wtedy cena jednostkowa za transport. Czasem zdarzają się palety porzucone w nietypowych miejscach, np. przy śmietnikach lub przy drodze. To niemal jak zaproszenie do produkcji własnych mebli. Aby łatwo przesunąć mebel z europalet, warto zamontować mu kółka, najlepiej z blokadą. Pozwoli to na ustabilizowanie mebla w jednym miejscu. Do zrobienia mebli, poza samymi paletami będzie potrzebny zestaw narzędzi do majsterkowania, wśród których nie może zabraknąć szlifierki z różnymi końcówkami.

Chcesz wiedzieć więcej, zobacz także:

Czy można leżeć na materacu bezpośrednio na podłodze? 

5 powodów dla których warto zainwestować w dobry materac.

Jak prawidłowo podnosić ciężary w pracy? 

Fazy snu -czyli funkcjonowanie mózgu podczas snu. 

Artykuł przygotowany przez:

ZdrowyKręgoslup.pl