Zastanawiasz się nad zakupem drewnianego łóżka do sypialni, ale wciąż wahasz się z podjęciem ostatecznej decyzji? Chcesz wiedzieć, jaką kwotę z domowego budżetu musisz zarezerwować na ten cel? Postaramy się dziś rozwiać Twoje wszelkie wątpliwości i pomóc Ci zdecydować.

Czy łóżko drewniane to dobry wybór do sypialni?

Drewniane łóżko do sypialni jest jednym z lepszych pomysłów, jeśli chodzi o wybór mebla z funkcją spania. Solidne, wytrzymałe, ponadczasowe, uniwersalne – to tylko kilka z cech przemawiających na korzyść łóżka z drewna.

Również cena może działać sprzyjająco. Najtańsze łóżka drewniane potrafią kosztować bowiem kilkaset złotych. Cenniki są podobne zarówno w dużych aglomeracjach, jak Katowice, jak i w mniejszych miejscowościach. Oczywiście kwoty mogą niebotycznie szybować, w zależności od tego, na jaki ostatecznie model mebla się zdecydujesz.

Choć łóżka z drewna są – jako rodzaj mebli – wiekowym “wynalazkiem”, do ich zakupu warto podchodzić w nowoczesny sposób. Wielu czołowych producentów (np. Hilding) prezentuje swoją ofertę w internecie, a nawet daje możliwość zrobienia zakupów online, gwarantując darmową dostawę. To spora wygoda i oszczędność czasu, a czasami również pieniędzy. W sieci nie brakuje bowiem atrakcyjnych promocji i rabatów.

Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

Łóżka drewniane przez producentów dzielone są zwłaszcza ze względu na surowiec wykorzystany do ich stworzenia. Gatunków drewna jest całe mnóstwo i już za moment opowiemy o najpopularniejszych z nich.

Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć również, że w katalogach produktowych, w ofercie sklepów internetowych czy stacjonarnych salonach meblowych spotkać możesz się także z wyróżnieniem łóżek z drewna na rodzaje ze względu na:

Wróćmy zatem do gatunków drewna z jakich najczęściej powstają łóżka drewniane. Opowiemy nieco o ich cechach charakterystycznych.

Łóżka z drewna dębowego

Łóżko z drewna dębowego to propozycja określana mianem najtrwalszej. Ten gatunek jest bardzo wytrzymały, przez co mebel z niego zrobiony, jest też ponadprzeciętnie odporny na uszkodzenia na tle mechanicznym, np. zarysowania, wgniecenia.

Łóżko z drewna bukowego

Łóżka drewniane bukowe są równie trwałe, co te z dębiny. Buk jest jednak drzewem występującym w Polsce na o wiele mniejszą skalę niż dąb, a w dodatku dość ciężkim w obróbce. Te dwa aspekty mają wpływ przede wszystkim na to, że łóżko z drewna bukowego będzie droższe od łóżka z drewna dębowego.

Łóżko z drewna olchowego

Olchowe łóżko drewniane charakteryzuje się lekkością i plastycznością. To z kolei wpływa na brak problemów z obróbką tego gatunku drewna, ale i na problemy z jego odpornością na uszkodzenia typu mechanicznego.

Łóżko z drewna sosnowego

Najtańszą z dostępnych w sprzedaży propozycji jest łóżko z drewna sosny. A wszystko to za sprawą powszechnego jej występowania na terenie naszego kraju. I choć jest to drewno podatne na zarysowania czy wgniecenia, będzie służyło zwłaszcza osobom z alergiami, ponieważ ma – na tle pozostałych drzew, wykorzystywanych najczęściej do produkcji łóżek drewnianych – właściwości antyseptyczne na najwyższym poziomie.

Łóżko z drewna modrzewiowe

Pięknie wybarwiony modrzew zachwyca swoją elegancją. Łóżka drewniane z tego gatunku są wyjątkowo solidne i trwałe. Mało tego, często posiadają ciekawe zdobienia – zwłaszcza na zagłówku i ramie. A wszystko to możliwe jest dzięki elastyczności, jaka charakteryzuje modrzew, ułatwiając jego obróbkę.

Łóżko z drewna brzozowego

Kompromisem między rozsądną ceną a dobrą jakością będzie wybór łóżka z drewna brzozy. Będzie odrobinę droższe niż łóżko drewniane sosnowe, ale też bardziej odporne, trwalsze i bardziej wytrzymałe. 

Łóżko z drewna egzotycznego

Jeżeli nie ogranicza Cię budżet, postaw na łóżko z drewna egzotycznego. To zdecydowanie propozycja klasy premium. Wśród gatunków drzew, jakie wykorzystywane są najczęściej do produkcji luksusowych łóżek, są przede wszystkim heban i mahoń. 

Jakie są zalety i wady łóżek z drewna?

Drewniane łóżko do sypialni – jak każdy mebel czy innego rodzaju przedmiot użytkowy – ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Tylko od Ciebie zależy, które z nich przesądzą o Twojej ostatecznej decyzji. Niemniej, warto poznać i jedne i drugie.

Poniżej prezentujemy zalety, jakimi charakteryzują się łóżka drewniane:

 • solidna i trwała inwestycja na lata,
 • wykonane z naturalnego surowca,
 • bezpieczne dla alergików,
 • uniwersalne,
 • ponadczasowe,
 • proste w czyszczeniu.
 • Przyszedł czas również na wady, jakie przypisać można łóżkom z drewna:
 • czasochłonne w renowacji i pielęgnacji,
 • czasami bardzo drogie,
 • posiadają twardy i często niski zagłówek,
 • nie są odporne na wilgoć i skrajne temperatury.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, na jakie łóżko drewniane się zdecydować i podejmowanie ostatecznego wyboru będzie dla Ciebie przyjemnym, a nie stresującym momentem. Trzymamy kciuki i życzymy przyjemnego użytkowania Twojego nowego mebla do spania!

Opracowanie: www.zdrowykregoslup.pl