Wielu z nas jest na tyle przywiązanych do swoich domowych zwierząt, że pozwalamy im spać we własnym łóżku. Takie przyzwolenie zależy oczywiście od własnych preferencji, jednakże warto przyjrzeć się zarówno plusom i minusom takiej decyzji.

Kiedy spanie ze zwierzętami jest niebezpieczne? 

Jeżeli chcemy wpuścić naszego kota lub psa do sypialni, a tym bardziej do łóżka, należy zadbać o odpowiednią higienę, to znaczy kąpanie pupila, czesanie, a nawet wycieranie łap po powrocie z przechadzki. Spanie ze zwierzęciem nie jest wtedy tak niehigieniczne oraz nie ma złego wpływu na nasze zdrowie. Warto także zadbać o to, aby odrobaczyć oraz regularnie szczepić czworonogi. Kiedy nasze dziecko śpi ze swoim ukochanym kotem czy psem warto upewnić się, iż nie ma on alergii na sierść zwierzęcą. Często dziecko nie jest traktowane jako przewodnik stada, stąd też istnieje możliwość, iż zwierzę będzie w tej relacji dominować. Warto zatem, aby rodzice kontrolowali tę przyjaźń. Jeśli ktoś z domowników ma alergię na sierść pupila należy ograniczyć z nim kontakt, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się chorób takich jak astma.

Towarzystwo zwierzaka podczas snu może być dobroczynne

Wielu właścicieli nie ma jednak problemów ze spaniem razem z pupilem, a nawet czują się bezpieczniej dzięki towarzystwie ich czworonożnego przyjaciela. Obecność psa lub kota często staje się bodźcem pomagającym w radzeniu sobie ze stresem, chociażby poprzez przytulanie, stąd też bliskość zwierzęcia podczas snu jest nawet wskazana. Spanie z kotem wzmacnia więź między właścicielem a czworonogiem, a mruczenie działa kojąco na system nerwowy człowieka. Zarówno psy jak i koty mogą być dla nas dodatkowym źródłem ciepła w nocy. Poza dostarczaniem dobrej energii, spanie ze zwierzętami może okazać się idealną metodą na radzenie sobie z prokrastynacją oraz długim spaniem: nasz pupil z pewnością obudzi nas po wzejściu słońca z większą skutecznością niż budzik, domagając się śniadania lub pieszczot. Warto wspomnieć, że koty i psy są wykorzystywane podczas terapii z osobami z autyzmem lub z chorobą Alzheimera, ze względu na ich osobowość łagodzącą objawy chorobowe.

Jak wyspać się z pupilem?

Higiena snu podczas wypoczynku z pupilem powinna także uwzględniać odpowiedni materac, na którym nie tylko oboje się wyśpicie, ale będzie on posiadał również właściwości antyalergiczne. W takim wypadku spanie ze zwierzakiem nie będzie miało nieprzyjemnych skutków. W celu pozbycia się latającej w powietrzu sierści psa lub kota można rozważyć zainstalowanie filtra HEPA, dzięki któremu powietrze w domu będzie znacznie czystsze, a ryzyko rozwoju alergii lub astmy znacznie się zmniejszy. Może się okazać jednak, że spanie z czworonogiem stanie się uciążliwe. Warto wtedy postawić na pierwszym miejscu własne zdrowie i stopniowo odzwyczajać zwierzę, ale nie należy wykluczać go nagle z sypialni, ponieważ może to skutkować destrukcyjnymi zachowaniami ze strony pupila.

W przypadkach, gdy czworonożny przyjaciel nieregularnie odbywa wizyty u weterynarza, warto znaleźć dla niego inne miejsce do spania niż nasze łóżko.