Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.


Feng shui to starożytna, chińska filozofia przestrzeni, której głównym założeniem jest, że nasze samopoczucie zależne jest od ustawienia mebli oraz akcesoriów w naszych pomieszczeniach mieszkania czy domu. Niewiele osób wie, że na nasz zdrowy sen i dobrą kondycję może mieć wpływ miejsce, w którym oddajemy się w ręce Morfeusza. W poniższym artykule skupimy się na założeniach filozofii przestrzeni m.in. zasadach yin i yang, siatce bagua oraz zasadzie pięciu żywiołów. Czym one są? Dowiecie się w dalszej części artykułu.

Co zasady feng shui mówią o ustawieniu mebli?

Na filozofię przestrzeni feng shui składa się aż 5 elementów: ogień, woda, ziemia, metal i drzewo. Wg tego wierzenia, wszystkie żywioły te muszą być w pełnej symbiozie, aby w naszym życiu zapadła równowaga i harmonia. We wnętrzu naszego mieszkania powinniśmy tak ustawić meble i skomponować dodatki, aby usprawnić przepływ energii chi, tylko dzięki temu będziemy mogli się cieszyć dobrym zdrowiem przez cały czas. Przyjrzyjmy się zatem zasadom feng shui, do osiągnięcia prawdziwego, wewnętrznego katharsis potrzebujemy zdecydowanie porządku - nie tylko powierzchownego na blatach naszych stołów, czy komód, ale także wewnątrz nich. Według założeń tej popularnej chińskiej filozofii, powinniśmy postawić na zamknięte meble, które symbolizują ład i porządek. Nie powinniśmy używać popularnych wieszaków na ubrania.

Warto również zastanowić się nad wyrzuceniem zbędnych, niepotrzebnych i nieużywanych przedmiotów lub ubrań. Feng shui zakłada, że zepsute sprzęty w mieszkaniu blokują przepływ energii chi i powinniśmy ich się jak najszybciej pozbyć. Bardzo ważne jest, abyśmy dbali o rośliny, podlewali je i nie dopuścili do uschnięcia pędów - wówczas może to być oznaka, że w naszym domu przepływa negatywna energia, która odbije się na naszym samopoczuciu. Jeśli aranżujecie właśnie swój salon warto przyjrzeć się zasadom feng shui odnośnie ustawiania mebli. Wg tej filozofii należy podkreślić centralny środek pomieszczenia, pozostawić go wolnym od wszelkich stołów, krzeseł, czy nawet dywanów. Jeśli jednak musimy zagospodarować centralną część salony postawmy na okrągłe akcesoria. Według zasad feng shui w salonie powinniśmy ustawić siedziska, krzesła i fotele przy linii ściany. Dlaczego? Bowiem, siedząc przy ścianie mamy niezakłócony widok na całe pomieszczenie i możliwość kontrolowanie co się dzieje przed nami.

Bardzo ważne także jest natężenie światła w salonie, nie powinno być zbyt jasno, jaskrawo ani zbyt ciemno.  Aktualnie bardzo modna stała się praca zdalna, jakie rady znajdziemy w filozofii feng shui dla osób pracujących w domu (zdalnie)? Otóż, zakłada się, że osoby pracujące w salonie lub sypialni powinny oddzielić biurko oraz sprzęt elektroniczny np. parawanem lub wysoką szafką od części wypoczynkowej. Przestrzeń wypoczynku nie powinna przeplatać się z przestrzenią pracy zawodowej. Dochodzimy tu zatem do kolejnego elementu filozofii feng shui, czyli sił yin i yang, które zakładają, że energie, które kierują naszym życiem są przeciwstawne, ale dążą ku sobie i są od siebie zależne. Według założeń starożytnej filozofii bardzo ważne jest planowanie przestrzeni i zanim podejmiemy decyzję o zagospodarowaniu naszego mieszkania czy domu to powinniśmy stworzyć siatkę bagua, czyli diagram podzielony na 9 kwadratów-stref. Wg tych stref możemy opracować swój wymarzony salon czy sypialnię, w której odpoczniemy i będziemy mieć zdrowy sen

Jak ustawić łóżko według zasad feng shui?

A skoro mówimy o zdrowym śnie to warto przyjrzeć się najważniejszym zasadom feng shui jak ustawić łóżko w naszej sypialni. Nie da się ukryć, że sypialnia to miejsce, które zaraz po salonie jest najważniejsze w domu, bowiem spędzamy tu znaczną część swojego życia. Pewne jest, że aby śnić dobrze i naturalnie zasypiać musimy czuć się bezpiecznie w tym pomieszczeniu.

Zasady feng shui zgodnie mówią, że najważniejsze jest, abyśmy w sypialni przód łózka opierali na stabilnej ścianie a nie pod oknem. Poczucie bezpieczeństwa zwiększy się, jeśli leżąc w łóżku będziemy mogli widzieć i kontrolować cały pokój. Oczywiście w sypialni nie powinny się w ogóle znajdować żadne sprzęty elektroniczne, których światło mogłoby zaburzyć nasz spokojny sen i przyczynić się nawet do problemów z bezsennością. Według zasad feng shui w sypialni powinniśmy zrezygnować z otwartych mebli, wszystko powinno zostać szczelnie zamknięte i odgrodzone od osoby, która udaje się na odpoczynek do sypialni. W sypialni również powinniśmy zrezygnować z obecności całkowitej luster, najlepiej byłoby używać dodatki dekoracyjne, które będą spełniać zasadę dualizmu, czyli zachowują równowagę yin i yang.

Podobne zasady znajdziemy w poradnikach feng shui w pokoju dziecka - specjaliści zwracają w przypadku naszych pociech uwagę na to, aby zachować równowagę dzięki owalnym kształtom mebli dziecięcych, które najlepiej, aby były wykonane z naturalnych materiałów. Wszystko to ma związek z prawidłowym przekazywaniem energii, która pozwoli pociechom spać spokojnie bez marudzenia. 

Jak nie należy ustawiać łóżka w sypialni?

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrane łóżko jak i materac odgrywają rolę w naszym dobrym samopoczuciu jak i zdrowym śnie. Feng shui również dba o to, abyśmy w łóżku czuli się pewnie, bezpiecznie i komfortowo. Zgodnie z założeniami filozofii przestrzeni powinniśmy wybrać ramę łóżka drewnianą a nie metalową, aby nie zaburzać przepływu energii chi. Nie ustawiajmy łóżka w pozycji trumiennej, czyli na wprost drzwi oraz w taki sposób, abyśmy mieli dostęp do łóżka z mniej niż trzech stron, to bardzo ważne dla naszego samopoczucia. Nie wybierajmy pozycji dla łóżka blisko okna, bowiem ma to wpływ na zmniejszenie naszej energii po przebudzeniu. Wybierając łóżko powinniśmy kierować się zasadą, że dorosły człowiek do spania potrzebuje miejsca o szerokości co najmniej 90 cm oraz długości o 30 cm większej niż wzrost. Warto zatem zastanowić się, zanim podejmiemy decyzję o zakupie nowego łóżka, aby było idealnie dopasowane.

Co feng shui mówi o zdrowym śnie?

Feng shui, czyli filozofia przestrzeni bardzo wiele mówi o zdrowym śnie i może być sposobem na bezsenność, jeśli na nią cierpimy. A także w przypadku, gdy nawet po przespanej nocy budzimy się zmęczeni, wyczerpani i jedyne o czym jesteśmy w stanie myśleć to, gdzie jest nasz ulubiony, duży kubek na podwójną, czarną kawę bez śmietanki. Zasady chińskiej filozofii mówią jasno, że nie tylko dobre ustawienie łóżka, ale także kolorystyka sypialni mają znaczenie w procesie zdrowego, regeneracyjnego snu. Więc nawet, jeśli jesteście fanami ciemnych kolorów to wg feng shui powinniście wybrać raczej jasne, lekkie kolory takie jak: biały, jasne odcienie różu, żółcie lub delikatne odcienie brzoskwini. Na ciekawostkę zasługuje fakt, że według zasad feng shui pary, które wstąpiły właśnie w nowy związek powinny kupić nowe łóżko, dzięki czemu będą wspólnie spać lepiej i efektywniej. Co w dalszej konsekwencji pozytywnie przełoży się na ich relacje jak i pożycie intymne. 

Dobór materaca a feng shui

Wybór dopasowanego materaca to nie jest proste zadanie, szczególnie, że w ofercie producentów znajdziemy całkiem sporo rodzajów. Według zasad feng shui materac powinien być dopasowany do użytkowników, tak samo nie powinien być zbyt miękki, ale też nie zbyt twardy - wiele zależy od naszej wagi jak i wzrostu. Pary i małżeństwa powinny wybierać takie materace, które będą charakteryzować się punktowym obciążeniem i dopasują się do wagi obojga osób, nawet jeśli ktoś będzie ważył znacznie więcej. Pamiętajmy, że wybór materaca do łóżka to inwestycja na lata, dlatego najlepiej przeprowadzić przed zakupem test materacy. Nasze ciało potrzebuje trochę czasu również do zaadaptowania się do nowego materaca do spania, dlatego warto decyzję przemyśleć, czy przez kolejne lata nie zmienią się nasze życiowe priorytety, np. kobiety w ciąży w trakcie snu potrzebują znacznie większego podparcia na materacu. 

Jaki materac pomoże lepiej się wysypiać?

Jeśli właśnie kupujecie materac do spania albo zastanawiacie się nad wymianą starego, zużytego materaca to warto przyjrzeć się ofercie producenta materaców Hilding. Wśród bogatej oferty znajdziecie materace piankowe termoelastyczne Hilding Rumba, których zadaniem jest zmniejszenie napięcia mięśni oraz regeneracja całego ciała w trakcie snu. Dobrym materacem, który zapewni nam dobry sen będzie z pewnością także materac hybrydowy Hilding Dance, który jest połączeniem właściwości materaca piankowego jak i materaca sprężynowego - materac hybrydowy zapewnia wysoką elastyczność i dopasowaną twardość nawet dla pary, której wagi znacznie się różni. Dzięki wysokoelastycznej piance HR możemy czuć się miękko utuleni na materacu i gotowi do snu o każdej porze!