Artykuł przedstawia wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Osoby uprawiające na co dzień dużo aktywności fizycznej, potrzebują odpowiedniej ilości wypoczynku, by mięśnie mogły się zregenerować. Jakie zatem materace dla aktywnych są polecane oraz jak zadbać o wysokiej jakości wypoczynek? Jak dobrać podłoże do swoich potrzeb? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w naszym artykule!

Rola snu w życiu sportowca

Sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka, ponieważ wówczas organizm nie tylko odpoczywa, ale również regeneruje się, by rano być gotowym na kolejne wyzwania. W związku z tym dla sportowca wysokiej jakości wypoczynek jest kluczowym aspektem, wpływającym na osiągane wyniki - jest to również nieodzowny element cyklicznego planu treningów i regeneracji. Osoby aktywne, poświęcające zbyt mało czasu na sen, mogą być narażone na kontuzje, mniejsze dotlenienie organizmu, zwiększenie glukozy we krwi, obniżenie koncentracji i skupienia czy też zwiększenie poziomu stresu. Właśnie dlatego sportowcy powinni przykładać szczególną uwagę do dbania o higienę snu. Kluczowa jest nie tylko odpowiednia dieta i regularny tryb życia, ale również znaczenie ma stosowanie technik relaksacyjnych, dostosowanie temperatury w sypialni czy też wyciszenie pomieszczenia. Warto także pamiętać, by intensywne treningi odbywały się najpóźniej kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Nie bez znaczenia jest również podłoże do spania, ponieważ materace dla aktywnych powinny charakteryzować się między innymi wysoką elastycznością punktową oraz bardzo dobrą wentylacją wewnątrz wkładu.

Cechy materacy dla aktywnych

Dobierając materac dla sportowca, należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele właściwości, ponieważ źle dopasowane podłoże może mieć poważne skutki zdrowotne. Wybrany model powinien spełniać wszystkie potrzeby i oczekiwania użytkownika - tylko dzięki temu możliwy jest zdrowy i efektywny sen każdej nocy. Zatem czym powinny się wyróżniać materace dla aktywnych? Przede wszystkim ich powierzchnia musi zapewniać osobie śpiącej doskonałe podparcie całej sylwetki - właśnie dlatego warto zdecydować się na model o wysokiej elastyczności, wyposażony w 7 zróżnicowanych stref twardości. Aby uzyskać jeszcze większą sprężystość podłoża, warto zastosować regulowany stelaż pod materac, który można z łatwością dopasować do swoich aktualnych potrzeb. Bardzo ważny jest również aspekt higieny - właśnie dlatego wybrany model powinien charakteryzować się doskonałą wentylacją i antyalergicznym pokrowcem, by zapobiec namnażaniu się bakterii i występowania alergii skórnych. Dodatkowo, warto zainwestować w materac dwustronny, który na każdej ze stron ma inną twardość - pozwoli to na łatwiejsze dopasowanie podłoża do zmieniającej się wagi oraz oczekiwań osoby śpiącej.

Materace dla aktywnych - jakie rodzaje są polecane?

Wiedząc już, jakie właściwości powinny posiadać materace dla aktywnych, warto teraz skupić się na wyborze rodzaju wypełnienia. Jednym z popularniejszych i chętniej wybieranych podłoży przez sportowców są modele piankowe, które zapewniają wysoki komfort użytkowania. Zarówno pianki lateksowe, jak i wysokoelastyczne lub też termoelastyczne będą dawały doskonałe podparcie dla całej sylwetki, dopasowując się do krzywizn ciała i zapewniając dogłębną regenerację. Osoby aktywne powinny również zwrócić swoją uwagę na innowacyjne materace hybrydowe, które łączą w sobie wyjątkowe właściwości modeli piankowych i sprężynowych. Wyróżniają się one głównie swoją trwałością oraz odpornością na odkształcenia, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej sprężystości powierzchni. Dodatkowo, zapewniają doskonałą elastyczność punktową - oznacza to, że podłoże reaguje jedynie w miejscu wywieranego nacisku. Ułatwiają również zmianę pozycji w tracie snu, a gwarancja optymalnego wsparcia całej sylwetki nie hamuje swobodnego przepływu krwi, dzięki czemu mięśnie mają szansę na prawidłową regenerację po wysiłku.

Jaki materac dla sportowca wybrać?

Dobierając konkretny model materaca do swoich potrzeb, należy mieć na uwadze przede wszystkim jego indywidualne właściwości, mogące doskonale złagodzić dyskomfort odczuwalny po dużym wysiłku czy też umożliwiające optymalną regenerację mięśni i stawów. W związku z tym pierwszym modelem, zasługującym na szczególną uwagę jest Hilding Boogie, będący idealnym połączeniem pianki wysokoelastycznej, lekko chłodzącej pianki FloFom z blatem lateksu, który nadaje całości niebywałej sprężystości. Dodatkowo, we wnętrzu wykonano głębokie otwory wentylacyjne, które regulują przepływ powietrza w całym materacu. Co więcej, ten model posiada również właściwości antyalergiczne, a także może być użytkowany na stelażach z możliwością regulacji. Kolejnym podłożem wartym uwagi jest Hilding Electro, będący wielofunkcyjnym materacem hybrydowym, łączącym zalety modeli piankowych i sprężynowych. Wyróżnia się on przede wszystkim zastosowaniem odpinanego topu, który pozwala na uzyskanie aż 6 różnych twardości, jednakże może być użytkowany również oddzielnie. Dodatkowo, model ten jest bardzo wytrzymały na eksploatację i wilgoć, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie straci on swoich właściwości przez wiele lat. Decydując się na zakup materaca dla sportowca, warto również rozważyć wybór modelu SleepMed Premium Plus, posiadający status wyrobu medycznego oraz Certyfikat Jakości AEH. Oznacza to, że spełnia on restrykcyjne normy dotyczące ergonomii, higieny, trwałości i bezpieczeństwa.           

Dobierz materac do swoich potrzeb!

Kupując materac, bardzo ważne jest również dopasowanie go do cech użytkownika, takich jak waga czy ewentualne schorzenia. W związku dla osób o wadze poniżej 60 kg dedykowane są modele miękkie, dla ważących między 60 a 80 kg materace średnie, dla użytkowników cięższych niż 80 kg, a lżejszych niż 100 kg polecane są podłoża twarde, natomiast dla osób o wadze większej niż 100 kg modele bardzo twarde. Nie bez znaczenia jest również rozmiar powierzchni do spania, ponieważ zbyt mała nie daje możliwości swobodnej zmiany pozycji. Zatem dla osób śpiących w pojedynkę i chcących zapewnić niezwykle komfortowy wypoczynek, polecane są materace 100x200. Z kolei dla par dedykowane są w szczególności materace 160x200. Gdzie zatem kupić wysokiej jakości model, który będzie nie tylko spełniał nasze oczekiwania, ale również będzie porządnie wykonany i miał wiele lat gwarancji? Warto sprawdzić, jakie oferuje materace Koło i już dziś wybrać podłoże idealne dla osoby aktywnej!

Wybór materaca dla osoby aktywnej wcale nie musi być trudny! Wystarczy po kolei przeanalizować wszystkie kluczowe aspekty i dopasować właściwości wybranego podłoża do swoich potrzeb.