Chcąc zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen każdej nocy, warto skupić się na odpowiednim doborze materaca do swoich potrzeb. Kluczowe parametry, które trzeba mieć na uwadze to wysokość, twardość oraz rozmiar wybranego modelu. Dlaczego? Ponieważ dzięki nim możliwe jest odpowiednie podparcie całego ciała, a tym samym ułatwiają efektywną regenerację całego organizmu w trakcie wypoczynku.

Wysokość materaca a komfort snu

Zdecydowana większość osób podczas zakupu materaca nie zwraca uwagi na jego wysokość, jednak trzeba pamiętać, że ten parametr może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu wypoczynku - w szczególności dla osób z nadwagą. Zbyt cienki będzie się za mocno uginał pod ciężarem ciała, co może skutkować dużym uciskiem ze strony stelaża łóżka, powodując nie tylko dyskomfort, ale również dolegliwości bólowe. Wysokość może się różnić w zależności oraz rodzaju zastosowanego wypełnienia w konkretnym modelu. Przyjmuje się, że dla dzieci do 12. roku życia optymalne będą podłoża o minimalnej grubości 11 cm, natomiast dla nieco starszych zalecane są materace mierzące od 18 do 25 cm. Jak jednak sytuacja wygląda w przypadku osób dorosłych? Tutaj trzeba przede wszystkim mieć na uwadzę budowę ciała użytkownika, jego wagę czy też ewentualne schorzenia, jednak przyjmuje się, że wybierane modele nie powinny mieć mniej niż 19-20 cm wysokości. Oczywiście warto także przed zakupem sprawdzić głębokość ramy łóżka, ponieważ za gruby materac może się nie mieścić, wskutek czego przy dłuższym użytkowaniu będą powstawać odkształcenia powierzchni. Wybrany model może lekko wystawać, jednak nie więcej niż na 10 centymetrów.

Jaki wpływ na jakość wypoczynku ma twardość materaca?

To właśnie dzięki odpowiedniej twardości materaca mamy szansę na efektywną regenerację całego organizmu podczas snu. Zbyt miękki lub za twardy model może zbyt mocno uciskać na poszczególne partie ciała, powodując nie tylko dolegliwości bólowe, ale także przyczyniając się do drętwienia kończyn czy utrudniając swobodny przepływ krwi oraz dotlenienie tkanek. W związku z tym stopień twardości najlepiej jest dobierać w oparciu o wagę osoby śpiącej. Przyjmuje się zasadę, że dla dzieci, nastolatków oraz użytkowników o drobnej budowie, ważących do 60 kg najlepiej sprawdzą się modele miękkie. Z kolei dla tych, których waga waha się między 60 a 80 kg doskonałym wyborem będą podłoża średnie. Osobom o wadze od 80 do 100 kg polecane są materace twarde, natomiast użytkownikom powyżej 100 kg najwygodniej będzie się spać na powierzchniach bardzo twardych. Podczas dokonywania zakupu warto pamiętać, że to właśnie odpowiednia twardość podłoża gwarantuje całej sylwetce odpowiednie podparcie, dzięki czemu pełna regeneracja mięśni czy stawów nie jest w żaden sposób utrudniona. Dodatkowo, śpiąc na dobrze dobranym modelu pod względem twardości mamy pewność, że nasz kręgosłup będzie przez całą noc ułożony w prawidłowej pozycji, dzięki czemu unikniemy powstawania lub pogłębiania się wad postawy. Ten aspekt jest kluczowy nie tylko w przypadku dzieci czy nastolatków, ale również osób prowadzących aktywny tryb życia czy spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej.

Rozmiar materaca również ma znaczenie!

Na wygodę oraz komfort wypoczynku w dużej mierze wpływ ma także rozmiar materaca. Z pozoru mogłoby się wydawać, że ten parametr nie ma większego znaczenia dla użytkownika, jednak nic bardziej mylnego! To właśnie dzięki odpowiednio dopasowanym wymiarom łóżka możemy sobie pozwolić na swobodne zmiany pozycji w trakcie snu. W związku z tym do łóżek dla dzieci i młodzieży wybiera się najczęściej modele 80x190, 80x200 czy też 90x190. Warto jednak pamiętać, że wymiary powinny być przede wszystkim dopasowane do budowy ciała oraz wzrostu użytkownika. Do łóżek jednoosobowych dla osób dorosłych najczęściej stosowane są materace 90x200 oraz materace 100x200- tutaj też trzeba brać pod uwagę indywidualne preferencje użytkowników. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku par, ponieważ każdy z partnerów powinien mieć do dyspozycji powierzchnię o minimalnej szerokości 70 cm. W związku z tym do sypialni małżeńskich najlepiej sprawdzą się materace 140x200 oraz materace 160x200. Dla osób chcących zapewnić sobie jak najwyższy poziom komfortu oraz wygody dobrze sprawdzą się materace 180x200

Co jeszcze wpływa na komfort snu?

Mając już dobrze dopasowany do swoich potrzeb materac, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, wpływające na jakość snu. Przede wszystkim dobrze jest zadbać o klimat panujący w sypialni, dopasowując kolorystykę oraz poszczególne akcesoria do stylu pomieszczenia. Na początek warto dobrać prześcieradło z gumką, które powinno być nie tylko przyjemne w dotyku, ale również musi być odpowiednio dopasowane do rozmiaru materaca, aby się nie zsuwało i nie powodowało dyskomfortu przy zmianie pozycji. Kolejnym elementem obowiązkowym w każdej sypialni jest kołdra zapewniająca optymalny komfort termiczny podczas wypoczynku. Tutaj na szczególną uwagę zasługuje Essmeeda standard PIÓREX wykonana z włókna syntetycznego, który nie uczula ani nie podrażnia skóry. Co więcej, tkanina zastosowana do obszycia tego modelu wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na spieranie. Tworząc optymalne warunki do snu, dobrze jest także wziąć na celownik poduszki - to właśnie dzięki temu elementowi mamy szansę na optymalne podparcie głowy, co pozwala na uniknięcie dolegliwości bólowych w szyjnym odcinku kręgosłupa. Dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej najlepszą opcją będą modele piankowe o ergonomicznym kształcie, jak chociażby SleepMed Comfort Pillow. Produkt ten doskonale reaguje na temperaturę oraz nacisk ciała użytkownika, zapewniając idealne dopasowanie się do naturalnych krzywizn. Będzie on dobrą opcją dla użytkowników śpiących na boku lub na plecach.

Jaki materac wybrać?

Wiedząc już, jakie aspekty są kluczowe przy wyborze materaca, warto skupić się na konkretnych modelach. Spośród podłoży piankowych na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim Hilding Boogie, będący doskonałą opcją dla sportowców, osób z bólami kręgosłupa, par o dużej różnicy w wadze czy też alergików. Dzięki połączeniu aż trzech różnych rodzajów pianek model ten zapewnia użytkownikowi doskonałe podparcie dla każdej partii ciała, umożliwiając pełną regenerację wszystkich mięśni podczas snu. Biorąc na celownik materace sprężynowe, dobrze jest zapoznać się z właściwościami modelu Hilding Makarena, który posiada status wyrobu medycznego. Oznacza to, że spełnia on wymagania dotyczące bezpieczeństwa zarówno użytkownika, jego zdrowia, jak i ochrony środowiska. Jego jakość została potwierdzona również certyfikatem AEH oraz Oeko-Tex® Standard 100, dlatego też model ten będzie idealnym wyborem dla nawet najbardziej wymagających osób. Dobrą opcją będą także materace hybrydowe, a zaliczyć można do nich chociażby SleepMed Hybrid Supreme Plus, łączący w sobie wyjątkowe właściwości podłoży piankowych i sprężynowych. Dodatkowo został on wyposażony w odpinany top, który może służyć do regulacji twardości powierzchni lub też jest opcja użytkowania go oddzielnie, jako materac nawierzchniowy.

Jak widać, kupując nowe podłoże do spania do swojej sypialni trzeba mieć na uwadze naprawdę wiele czynników, które podczas użytkowania będą bezpośrednio oddziaływać na jakość wypoczynku. Już dziś sprawdź, jakie materace oferuje Twoje miasto i dobierz model idealnie dopasowany do swoich potrzeb.